Minden napra egy receptet ajánlanak az Erdélyi Konyha Kalendárium munkatársai a főzni szerető olvasóknak. Ezúttal olyan recepteket gyűjtöttek egy csokorba, amelyek a hagyományos ételeket „modernebb” alapanyagokkal társítják – tudtuk meg György Ottilia főszerkesztőtől a kiadvány bemutatásakor.
2016. december 18., 12:232016. december 18., 12:23
Hagyományos és modern ötvözete
Nyolcadik éve, hogy az Erdélyi Konyha csapata kalendáriummal is jelentkezik. Közölték Erdély különböző tájegységeinek hagyományos receptjeit, volt, hogy inkább a praktikusságra fektették a hangsúlyt, számos ötletet adtak a háziasszonyoknak. A legújabb kiadványban az év minden napjára ajánlanak egy receptet, ezúttal a hagyományos és modern konyha ötvözetét mutatják be. „Rájöttünk arra, hogy a mai hagyományos konyhában már mindenkihez begyűrűztek a modern konyha különböző irányzatai kisebb-nagyobb arányban, az emberek nyitottabbak lettek az új fűszerekre, ízekre. Így a kalendárium is merészebb, mert vannak benne hagyományos ételek receptjei modern társítással, modernebb alapanyagok felhasználásával.
A más népek konyháiból átvett recepteket kicsit erdélyiesítettük, azaz az erdélyi ízvilág mindenik receptben megtalálható valamilyen formában. Például szerepel benne a falafel (arab étel) is, de az ízvilága hasonlít az erdélyi ízekhez. Azt szerettük volna tehát, hogy legyen modern is, hagyományos is, és nyissunk más konyhák felé” – magyarázta György Ottilia.
Szezonhoz igazított receptek
A főszerkesztő elmondta, a kalendárium elkészítése hosszú folyamat, többnyire már év elején nekilátnak a következő kötet tervezésének, megvalósításának. „Először jönnek az ötletek, hogy kinek milyen ajánlatai lennének, azokat átnézzük, és annak alapján társítjuk a recepteket hónapokhoz. Lényeg, hogy szezonhoz igazított recepteket ajánljunk, a téli hónapoknál például a téli alapanyagokra összpontosítunk teljes mértékben. Kiválasztjuk tehát a hónapokra a megfelelő számú receptet, amit aztán a későbbiekben elkészítünk” – avatott be.
Mint mondta, nehéz megoldani, hogy ne legyenek ismétlődések, mert az elmúlt években sok receptjük megjelent különféle lapokban. Ha adódnak is hasonlóságok, figyelnek arra, hogy legyen bennük valami „kanyar”, változtatás a korábban közöltekhez képest. Ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a fotók minősége is jó legyen, hiszen nemcsak a recept a fontos, hanem mindkettőt figyelembe veszik a szerkesztéskor. A 2017-es kalendáriumban Barabás Orsolya, Csatlós Erzsébet, Fagyal Hajnalka, Gál Edith, Gergely Edit, György Ottilia, Hegyi Zsuzsánna, Juhász Hajnalka, Kádár Katalin-Imola, Kálmán Adél, Kiss Éva, Péter Judit és Sütő Edith Magdolna kínálnak recepteket, Török Zoltán pedig az adott hónap felvezetőjét jegyzi.
„A tavaly novellákat írt Török Zoltán, most úgynevezett hónapbemutatókkal jelentkezik, hogy mi jellemzi az adott hónapot, milyen alapanyagokat érdemes használni, milyen ünnepeink vannak, mire kell összpontosítani, vagy egy-egy étel elkészítését bontja ki kicsit bővebben” – tudtuk meg a főszerkesztőtől. Hozzátette, noha elég nehéz egy csokorba szedni a 365 receptet, remélik, hogy segíthetnek azoknak, akik nap mint nap használnák a kalendáriumot. Mint mondta, sokan már ősszel érdeklődnek, hogy mikor jelenik meg, ezért igyekeznek november végére, december elejére kiadni. Az Erdélyi Konyha Kalendárium 2017 megvásárolható a Csíki Hírlap szerkesztőségében is (Fortuna Park 2.A.), valamint megrendelhető a Székelyhon.ro webáruházból.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!