Alvásigény és korai kelés iskoláskorban

Vezető gyermekgyógyászati szakértők szerint az iskolások tanóráinak később kéne kezdődniük, hogy a gyerekek elegendő alvásmennyiséghez jussanak.

Hírösszefoglaló

2014. szeptember 04., 16:252014. szeptember 04., 16:25

Az American Academy of Pediatrics szakértői véleménye szerint ideális esetben az első órának fél kilenckor, vagy annál is később kéne kezdődnie – ennek ellenére ez az amerikai iskolák csak alig 15 százalékában valósul meg.

„A tanóráknak reggel nyolcnál előbb semmilyen körülmények között nem lenne szabad elkezdődniük - nyilatkozta Dr. Judith Owens, az akadémia által kiadott szakértői áttekintés szerzője - A legtöbb gyerek ugyanis súlyos alváshiányban szenved a korán kezdődő órák miatt, ami jelentősen kihat az egészségi állapotára, az iskolai teljesítményére és az általános kedélyállapotára. Vannak gyerekek, akiknek ahhoz, hogy időben beérjenek az első órájukra, reggel ötkor kell kelniük\" – nyilatkozta Dr. Marcel Deray alvásspecialista – olvasható a Medipress.hu-n.

A problémával kapcsolatban a legtöbben persze azt mondják, hogy az iskolások feküdjenek le időben, de ez nem olyan egyszerű, mert a szervezetünk közbeszól. A pubertáskor környékén ugyanis a természetes alvásciklus megváltozik, emiatt a tinédzserek általában nem képesek este tizenegy előtt elaludni.

Ennek oka, hogy a tinédzserek szervezete később választja ki az álmosság kialakulásáért felelős melatonint, mint a felnőtteké. Ráadásul a tinédzserek alvásigénye nagyobb is, mint azt a legtöbben gondolnák. A tinik esetében ugyanis a kilenc-kilenc és fél óra alvás a kívánatos. A legtöbb ország iskoláiban ennek ellenére nyolc órakor kezdik meg az első, vagy nulladik órákat.

„És ez ráadásul a becsengetés idejét jelenti, az iskolába való eljutáshoz szükséges időt figyelembe se veszik\" – tette hozzá Dr. Owens. Az Egyesült Államokban például nemrég nyolc középiskolában bevezették a későbbi iskolakezdést, és ezekben az iskolákban valamennyi diák jegyei javultak, ezen kívül a tanulók kevesebbet hiányoztak és a balesetek aránya is jóval alacsonyabb volt az esetükben a későbbi kezdésnek hála. A részletes szakértői vélemény a Pediatrics című orvosi szaklapban olvasható. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás