Fotó: Krónika
2008. augusztus 29., 00:002008. augusztus 29., 00:00
Szomjoltó, kalóriaszegény
A görögdinnye afrikai eredetű növény, legkorábban az egyiptomiak kezdték termeszteni. A sárgadinnye viszont Ázsiából származik, de már az ókori görög és római nemesek is élvezhették a gyümölcsöt.
A dinnye – legyen az sárga vagy zöld, azaz görögdinnye – a tökéletes nyári csemege: egyrészt mert a kánikulában behűtve ideális szomjoltó, másrészt mert 91 százalékban víz, ezért nem terheli meg a gyomrot, viszont hamar eltelíti; végül, de nem utolsósorban alacsony kalóriatartalma miatt a nyári formatartó diétánknak sem tehet keresztbe: 10 dkg dinnyében mindössze 30 kalória van.
A dinnyeféléknek – amelyeket a köztudat gyümölcsként tart számon, de botanikailag a zöldségfélékhez tartoznak – nemcsak az élvezeti értékéről érdemes szót ejteni, mivel emellett igen egészségesek is: sok A- és C-vitamin, komoly mennyiségű béta-karotin és likopin található bennük – ez utóbbi a rákos daganatok számos fajtája ellen védelmet nyújt – , valamint káliumot, magnéziumot és más ásványi anyagokat is tartalmaznak. A sárgadinnyében mindezek mellett többféle B-vitamin is megtalálható.
Magas víztartalma miatt tisztítókúrához is javallt: a vese, a belek és a húgyutak átmosására ideális, és kimossa a szervezetből a húgysavat, amely az ízületi problémák és a köszvény okozója is lehet.
Hogyan válasszuk ki?
A görögdinnye vásárlásánál keressünk sötétzöld, egységes színű dinnyét, amely nem túl fényes és nem túl fakó. A dinnyén látható sárgás folt egyáltalán nem rossz jel: azt mutatja, hogy a gyümölcs megérett, amikor leszedték – a sárga „has” volt a földön, azt nem érte a nap. Ha nincs a kiválasztott gyümölcsön ilyen folt, az azt jelentheti, hogy a termesztő átforgatta a gyümölcsöt, hogy mindenhol egyenletesen érjen – de éppen ezért az is előfordulhat, hogy idő előtt leszedték.
Ilyen esetben kérdezzük meg az árust, megkóstolhatjuk-e a dinnyét. A legszimpatikusabbnak talált dinnyét emeljük fel – legyen viszonylag nehéz a méretéhez képest –, és ütögessük meg az oldalát: adjon kongó hangot, mert akkor jó érett. Ha a hangja tompa, akkor már túlérett, vagy túlságosan sokáig tárolták, és megromlott.
A görögdinnye húsa legyen élénkpiros, illatos és ne legyenek benne fehér csíkok. Ha belevágunk, hasadjon tovább a vágás mentén.
A sárgadinnye vásárlásánál először alaposan vizsgáljuk meg a gyümölcs felületét: ne legyenek rajta túlságosan puha, poshadt foltok. Ezután nézzük meg azt a részt, ahol a dinnye az indához kapcsolódott – ha itt túlságosan puha a gyümölcs, szinte biztosan romlott. Ha szemre rendben van, szagoljuk meg: a sárgadinnye illata igen intenzív és jellegzetes. Minél erősebben érezzük ezt az illatot, annál jobb a gyümölcs.
A sárgadinnyénél is érdemes a nagyobb, nehezebb darabokat megvásárolnunk, ezek általában sokkal ízletesebbek.
Ne vegyünk olyan sárgadinnyét, amelyen még ott a kocsány: ez ugyanis annak a jele, hogy éretlenül szedték le a gyümölcsöt.
Tárolás
Mind a sárga-, mind a görögdinnyét érdemes alaposan behűteni, mielőtt elfogyasztjuk. A sárgadinnye magházát érdemes kiszedni, mert akkor
hosszabb ideig tárolható. A dinnyefélék könnyen átveszik más ételek szagát, így mindig takarjuk be a gyümölcsöt fóliával. A sárgadinnyét érdemes néhány óráig szobahőmérsékleten tartani, mert akkor finomabb, lédúsabb lesz a húsa. Mielőtt felvágnánk a dinynyét, alaposan mossuk meg a héját nagyon enyhén mosószeres, langyos vízzel, és töröljük szárazra konyhai papírtörlővel. Lehetséges ugyanis, hogy nem tűnik piszkosnak, de a szállítás és a tárolás során kerülhettek a héjra olyan kórokozók, amelyek a késről a gyümölcshúsba kerülhetnek.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.