Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 21., 11:092009. augusztus 21., 11:09
– Ha valaki első ízben hallja az NLP komplex módszerének megnevezését, idegenül hangozhat számára, és nem tudhatja, mi van mögötte. Tulajdonképpen mit fed a betűszó?
– Az NLP a neurolingvisztikus programozás rövidítése. Az a két ember, aki ezt a módszert kitalálta, valószínűleg azért is adta ezt a nevet, hogy az emberek érdeklődését felkeltse, hogy furcsának tűnjön. Azonban megfejthető, ugyanis a neuro latin eredetű szócska úgy utal az idegrendszerünkre, hogy az a teljes lényünkre vonatkozik, nem csak a nyaktól felfele található idegsejtjeinkre. Tehát az NLP-ben a neuro az elme mellett az egész testre utal, mert az egész idegrendszerünkön keresztül kapjuk az információkat a külvilágból. Ugyancsak a neuróhoz tartoznak az érzékszerveink is. Kinek mennyire fejlettek az érzékszervei, olyan megkülönböztetéseket tud érzékelni a világból. Van, aki vizuális alkat, az inkább olvas, tévét néz, vagyis vizuálisan szerzi az információkat, aki pedig a hangok alapján, az szereti, ha valaki felolvas neki, vagy inkább a beszédre figyel oda. A lingvisztikus szó a nyelvre utal, de nem csak az emberi beszédre, a hang minőségére, hanem a mozdulatokra, a gesztusokra, akár egész viselkedési mintákra. A programozás úgy került a módszer nevébe, hogy az 1970-es években, amikor a számítógép már nem tartozott a katonai titok körébe, az NLP egyik feltalálója, Richard Bandler is nagyon bele volt mélyedve a számítógépes programozásba, és azt mondta, ennek a szónak mindenképp szerepelnie kell a módszer nevében. Vagyis úgy fogalmazott: hogyan „programozom be” magamnak, hogy elérjem azt, amit szeretnék, illetve hogyan használom a nyelvet és a képességeimet a céljaim elérése érdekében.
– Mondana egy példát arra, hogyan is működik ez a programozás?
– Például az egyik NLP-s táborozás vége felé az egyik lány amiatt aggódott, hogy hétfőn újra jelentkeznie kell gépkocsi-vezetői vizsgára, immár tizedszer, és ha akkor sem sikerül, újra kell kezdenie az egészet. Egy NLP-s technikát alkalmazva az életfonalon „megnyújtottuk az időt” és ezen „lépkedve” eljutottunk addig, hogy „hallotta”, amint hétfőn gratulál neki az oktatója a sikeres vizsgához. A lánynak elmúlt a vizsgától való félelme, és azon a hétfőn kaptam egy SMS-t: „az NLP egy csoda, minden úgy történt, ahogy megcsináltuk”.
A neurolingvisztikus programozás (NLP) egyrészt egy integrált szemlélet elnevezése, másrészt az ezen szemléletre, illetve a mögöttes tapasztalatokra épülő konkrét pszichológiai, pszichoterápiás és kommunikációs technikák rendszere. Az NLP olyan módszercsomag, amely a nyelvhasználatot és viselkedést tanulmányozva a kiválóság struktúráját igyekszik megfejteni, ezzel megismételhetővé és elsajátíthatóvá tenni az egyes ember számára. Az így elsajátított tudás aztán alkalmazható az élet bármely területén: nevelés, vállalatvezetés, üzleti élet, politika stb. Az NLP úgy született meg, hogy két fiatal tudós, a nyelvész (1940) és a pszichológushallgató (1950) föltette magának a kérdést: Vajon mitől hatékony három világhírű, kimagaslóan sikeres pszichoterapeuta klinikai gyakorlata? Mindhármójuk terápiás üléseiről sokórányi kép- és hanganyagot elemeztek végig. Céljuk nem az volt, hogy elméletet alkossanak, hanem hogy le az „intuitív zsenik” tevékenységét: először teljesen redukcionista módon elemeire szedjék, majd újra felépítsék, tanulható és tanítható rendszerként. |
– A célkitűzésnek viszont valósnak kell lennie, hiszen hiába tűzi ki valaki célul, hogy feljut a Holdra, nem valószínű, hogy ez be fog következni...
– Ha valakinek ez lenne élete álma, akkor valószínűleg keresné azokat a lehetőségeket, amivel be tud csatlakozni valamelyik űrprogramba – lehetetlen cél szinte nincsen. Az a kérdés, hogy az a cél, amit valaki maga elé tűz, mennyire hasznos számára. Például lehet, hogy valaki azt gondolja, hogy ha lesz egy Porschéja, akkor sok barátja lesz. Elképzelhető, hogy egy ilyen autó sok barátot vonz, de kérdés, hogy az illetőnek valóban szüksége van-e azokra a barátokra, akik egy autó miatt ragadnak rá. Az emberek nagy részét nem tanították meg arra, hogyan tűzzön ki olyan célokat magának, amit el tud érni, mert sokan kívülről, másoktól várják a segítséget ahhoz, hogy elérjék a céljaikat. Az NLP-ben a célkitűzés mindig arról szól, hogy „én mit tehetek azért, hogy elérjem a célomat”. Hiába mondom azt, hogy „más legyen kedvesebb hozzám”, mert ezt másnak kell akarnia. Nem tűzhetek ki olyan célt, hogy más változzon meg a velem való viszonyában, csakis olyat, amiben én változom.
– Mégis mit tehetünk, ha azt szeretnénk, hogy külső körülményeink változzanak?
– A változást mindig magunkkal kell kezdenünk: változzunk meg, és akkor mások is megváltoznak körülöttünk. Az ember önmagában is egy rendszer, egy másik emberrel, illetve egy családon belül több emberrel szintén egy rendszert képez. Ha ennek az utóbbi rendszernek az egyik eleme elkezd másként viselkedni, akkor az a rendszer a továbbiakban nem fog úgy működni, ahogyan addig működött. Ha a többiek nem tudják elfogadni a másik elem változását, akkor vagy kidobják a rendszerből – ő lesz a fekete bárány –, vagy különcként tekintenek rá. Például az étkezési szokások megváltoztatása tudja nagyon felborítani egy család egyébként jól működő rendszerét. Ha valaki például vegetariánus lesz – a család többi tagja pedig alapvetően húson él –, és nem tudja megnyerni maga számára azt a személyt, aki az ételt készíti, számolnia kell azzal, hogy ezután neki kell elkészítenie a saját ételét.
– Szó esett az életfonalról. Mit nevez az NLP életfonalnak?
– Az életfonal egy metafora, amely az idő szubjektív észlelése, a múlthoz, jelenhez és a jövőhöz való viszonyulásunkat jelképezi. Ezt tudattalan szinten mindenki észleli és az NLP-vel tudatos szintre hozható. Vagyis ráébredhet az ember: „Jé, balra van a múltam és jobbra a jövőm!” Ugyanakkor azt is megtapasztalhatja, hogy például egy tizenkét fős társaságból szinte mindenkinél így van, esetleg egy-két ember mondja azt, hogy elöl van a jövője és háta mögött a múltja. Ha valaki jártas az NLP-ben, a gesztusokból, szemmozgásból pillanatok alatt felmérheti, melyik ember hogyan érzékeli az időt. Ez pedig később felhasználható arra, hogy célkitűzéseket építsünk be az életfonalba.
– Hogyan került kapcsolatba az NLP-vel?
– Nagyon régen volt, még 1993-ban, amikor Murányi Péter NLP-tanár tartott egy bemutató előadást. Akkor néhány óra alatt egy revelációs élményem volt, ami sok mindenre magyarázatot adott, ami velem történt az életben. Murányi akkor jött haza Amerikából, ahol egy NLP-s iskolában dolgozott, és én nála végeztem el az alap- és a mestertanfolyamot. Aztán annyira belemélyedtem, hogy 1998-ban már tanár is lettem.
– Vannak veszélyei az NLP-nek, hiszen itt adott ponton az életfonal módosításáról, a jövő megváltoztatásáról is szó esett?
– Abban az esetben igen, ha valaki önös érdekből arra használja, hogy más embereket manipuláljon ezzel. Használják ezt a módszert ilyen céllal például az üzleti életben az ügynökök képzésében. Többek közt a multilevel marketingben az ügynököknek nagyon sok olyan elemet megtanítanak, amellyel befolyásolni tudják a vásárlókat anélkül, hogy azok tudomást vennének erről. Egyébként minden módszer – a kineziológiától kezdve az agykontrollig – veszélyessége abban rejlik, hogy ki használja, milyen ember kezébe kerül, és mi a szándéka: az, hogy segítsen az embereken saját céljaik elérésében, vagy hogy önös érdekeitől indíttatva átvágja, becsapja őket. De ezt sokan megteszik NLP nélkül is... Meg a reklám, a média is ezt teszi sok esetben...
– Sok éven át jogászként dolgozott, majd váltott és NLP-tanár lett. Mi késztette a pályaváltoztatásra?
– Amikor az NLP-vel találkoztam, már régóta elvágytam a jogászi pályáról, mert mindig a szavak mögöttes értelme érdekelt. Vagyis a szerződő feleket mindig kifaggattam: mit is akarnak elérni tulajdonképpen – banki szakjogászként számtalanszor nyílt erre lehetőségem. Közben megszereztem az NLP-tanári képesítésemet és a váltásban annyit segített a bank, hogy „lapátra tett”. Most NLP-tanfolyamok szervezéséből és tartásából élek.
– Többek közt Bukarestben is tart tanfolyamokat angol nyelven...
– Igen, Murányi Péter ösztönzésére mentem Bukarestbe és már négy éve rendszeresen viszszajárok oda.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.