Míg a méznek többnyire pozitív, addig a cukornak inkább negatív a megítélése. De vajon tényleg annyira egészségtelen-e cukor, és valóban annyira egészséges a méz?
2013. június 27., 18:392013. június 27., 18:39
A méznek körülbelül 20 százaléka víz, míg a fennmaradó 80 százalék cukrokból, mégpedig főként szőlőcukorból (glükóz) és gyümölcscukorból (fruktóz) áll. A méz továbbá tartalmaz még természetes antioxidánsokat, vitaminokat (pl. B1, B2, B6 és C-vitamin) és ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, vas, cink, stb.) is – olvasható az origon.
A leggyakrabban használt finomított cukrot (szacharózt) cukorrépából vagy cukornádból nyerik: a felszeletelt növényt áztatják, préselik, tisztítják, majd a szennyeződésektől és szerves anyagoktól mentes cukorszirupot kristályosítják. A hosszadalmas ipari eljárás miatt nem meglepő, hogy a finomított cukorra a legtöbben mesterséges anyagként gondolnak, a méz viszont természetes édesítőként jelenik meg a köztudatban. A mézet a cukrokon kivüli egyéb összetevői (a vitaminok, enzimek, ásványi anyagok és aromák) lendítik át az egészségesebb tartományba, ezek mennyisége azonban nem túl jelentős. Amennyiben például sütéshez cukor helyett mézet használunk, elhanyagolhatóan kicsi mennyiségben maradnak meg benne az egészséges tápanyagok.
A fogakra nézve káros minden cukor, és e területen a méz még kártékonyabb is: halmazállapotánál fogva hosszan meg tud tapadni a fogak között, így a fogzománcot károsító baktériumoknak bőséges idő áll rendelkezésükre a romboláshoz. Mivel a cukrok kalóriatartalma azonosnak tekinthető, azaz egyenlő mértékben hizlalnak, ebből a szempontból nem mondható egészségesebbnek a jóval drágább méz.
Ami azonban a méz javára döntheti el ezt a kérdést, az a glikémiás index: míg a finomított cukor glikémiás indexe 68, addig a mézé többnyire 50-55 körüli, de egyes mézfajtáknak akár 40 alatt is lehet. (A táplálékkal bevitt szénhidrátok a szervezetben glükózzá alakulnak, a glükóz felszívódva pedig megemeli a vércukorszintet. A glikémiás index (GI érték) egy 100-as skálán számolva azt mutatja meg, hogy a szénhidrátból mennyi idő alatt lesz glükóz. Az alacsonyabb érték lassú átalakulásra és felszívódásra utal, ami kevésbé emeli meg a vércukorszintet.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!