2009. május 29., 17:122009. május 29., 17:12
Ahogy az ember korosodik, már nem távfutó vagy olimpikon szeretne lenni, egészséges testmozgáson ilyenkor a napi séta értendő a friss levegőn, az ember mindennap elmegy bevásárolni a boltba, a piacra – fejtette ki Szantner Emma táplálkozási tanácsadó. „Figyelni kell arra is, hogy megfelelő napszakban, megfelelő öltözékben és ütemben sétáljunk” – javasolja a szakértő, aki szerint a szervezet megfelelő működéséhez ugyanakkor nélkülözhetetlen az elegendő folyadékbevitel. Folyadék nélkül ugyanis nem tud a szervezet működni, mert az élő szövet nagy mennyisége vízből áll, és ezt folyamatosan pótolni kell. Az idősek hajlamosak a kiszáradásra, mert elveszítik szomjúságérzetüket, és nem isznak eleget. Ha pedig nincs elegendő folyadék a szervezetben, ennek a keringés látja kárát – mondta Szantner Emma, s ezt azzal példázta, hogy ha egy kiváló minőségű automata mosógépbe beletesszük a legjobb mosóport, a legillatosabb öblítőt és a legszebb ruháinkat, hiába indítjuk el a gépet, soha nem lesz tiszta ruhánk, ha vizet nem adunk hozzá. „Mindig erre kell gondolni, és biztosítani a napi másfél-két liter folyadékbevitelt. Akinek a családjában idős személy van, erre fokozottabban kell figyelnie, ezt pedig úgy teheti meg, hogy egyszerűen kiméri az adagot, különben az idős ember nem fogja meginni a szükséges mennyiséget” – javasolta a tanácsadó. Kikészítünk egy palackban vagy egy kancsóban két-két és fél liter folyadékot, és annak estig el kell fogynia. „Jönnek a szervezetünket igazán próbára tevő negyvenfokos meleg napok, és ha a folyadékot nem pótoljuk, komoly problémáink lehetnek” – figyelmeztetett a szakember.
Az életünket azok a dolgok is nagymértékben befolyásolják, amelyek a szervezet működéséhez a vízen kívül a leginkább szükségesek. „Érdekes, hogy volt időszak szüleink, nagyszüleink életében, amikor nem fogyasztottak semmilyen vitamint, táplálékkiegészítőt, szinte csak kizárólag a természet nyújtotta élelmiszereket, és mégis egészségesek maradtak. Ma viszont fontos a vitaminok, táplálékkiegészítők fogyasztása” – fejtette ki a szakértő, aki szerint tudományosan alátámasztott tény, hogy a gyümölcsök, zöldségek ma már nem tartalmazzák azokat a hasznos anyagokat, amelyeket ezelőtt húsz-harminc vagy ötven évvel. Tíz évvel ezelőtt még Szantner Emma is azt tanította, hogy ha valakinek nincs sok pénze, akkor a téli időszakban ne vásároljon a gyógyszertárból C-vitamint, hanem egyen a hordóból savanyú káposztát. Ma már kimutatták, hogy a savanyú káposztában a rostanyagon kívül a szervezet számára már szinte semmi hasznos nincs. Erre az a magyarázat, hogy régen a káposztát úgy termesztették, hogy tavasszal eltették a palántát és ősszel lett belőle káposzta. Most viszont tavasszal elültetik a palántát és három hónap múlva már el is felejtették a káposztát. Mindenféle vegyszerrel, műtrágyával gyorsan-gyorsan termesztik, így semmilyen hasznosanyag-tartalma nincs. „A zöldségek, gyümölcsök vitamintartalma egyharmadára, egyötödére esett vissza. Ez azt jelenti, hogy természetes táplálkozással, még ha a biopiacról veszünk zöldséget vagy ugyanabból a kiskertből, ahol egykor a nagymamánk termesztette, nem tudunk a szervezetünkbe kellő mennyiségű vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet bevinni ahhoz, hogy jól tudjon működni. Ezért olyan sok a civilizációs betegség, a daganatos, a keringésbetegségek, az infarktus, a cukorbetegség” – fejtette ki a táplálkozási szaktanácsadó.
Az amerikai kormány a 90-es években írt ki pályázatot egy mérőeszközre, ami a sejtek, az élő szövet egészségét mutatja ki. A Hasmann rákkutató intézet fejlesztett ki egy lézertechnológiával működő mérőeszközt, amely akkora volt, mint egy szoba, de tudta, amit elvártak tőle: gyorsan, pontosan és fájdalommentesen feltérképezte, hogyan áll az egyén sejtszintű egészsége, vagyis azt mutatja ki, hogy a sejtjeinkben mennyi vitamin, ásványi anyag, nyomelem van. Az volt a hátránya, hogy nem volt mozgatható, csak helyben tudott mérni. Azóta megvásárolta egy magáncég, lekicsinyítette, és a következő években a világ minden részébe eljuttatja. A tervek szerint Romániában is 4500 darabot fognak alkalmazni, ezzel a méréssel derül ki a sejtek antioxidáns-értéke.
„Ez a mutató fontosabb információt ad, mint a vérnyomás, a koleszterin- vagy a vércukorérték, mert nem egy betegséget, hanem az egész életet határozza meg” – mondta a szakértő, aki az antioxidáns-érték fontosságát több példával is illusztrálta. Ha egy vasdarabot kint hagyunk az udvaron, egy idő után megrozsdásodik, egy félbevágott alma is egy idő után megbarnul. Ez az oxidációs folyamat, ami a vassal vagy az almával történik, lezajlik az emberi szervezetben is, csak ez esetben már öregedésnek hívjuk. A vasat ha lefestjük, vagy ha az almára citromlevet csöpögtetünk, késleltetjük az oxidációs folyamatot. A szervezet öregedését úgy lehet lelassítani, hogy az oxidációt antioxidánsokkal ellensúlyozzuk. Az antioxidánsok a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek.
A japánok antioxidáns-értéke világszinten a legmagasabb, és náluk az átlagéletkor is nagyon magas, 80 év körül van. Kelet-Európában viszont általában alacsony az antioxidációs mutató, ami krónikus mikrotápanyag-hiányra utal, hiányzik a szervezetből a vitamin, az ásványi anyag és a nyomelem. Javallott, hogy mindenki a lehető legmagasabbra tornázza fel ezt az értéket, hogy minél egészségesebb és hosszú életű lehessen.
Romániában a statisztika szerint minden második ember keringési problémák (érszűkület, értágulat, agyi katasztrófa, infarktus, magas vérnyomás) miatt hal meg. Ezeknek a betegségeknek a megelőzésére például az omegasavak és a fokhagyma fogyasztása javallott. India egyik területén, ahol sok zöld teát fogyasztanak, egyáltalán nincsenek daganatos betegségek. „A szervezet olyan, mint egy gépezet, amely ha mindent megkap, amire szüksége van, gördülékenyen és jól működik hosszú ideig. Ha pedig valamilyen alkotórész hiányzik, felmondja a szolgálatot.
A betegségek általában azért alakulnak ki, mert a szervezetből hiányzik valami, vagy valamiből túl sok van. A szervezet okos szerkezet, a hiány pótlásával be tudjuk indítani az öngyógyító folyamatokat” – fejtette ki Szantner Emma, aki felhívta arra is a figyelmet, hogy környezetünkben sok olyan gyógynövény van, amit érdemes fogyasztani, nem elfelejteni, életünket jobbá tehetik, szervezetünket egészségesebbé, magyarázta a táplálkozási szaktanácsadó.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.