Fotó: Krónika
A püspökség szervezésére 1003 után kerül sor, amikor a püspöki székhely ura, a fejedelmi méltóságot képviselő Gyula, Szent István anyjának, Saroltnak testvére kénytelen feladni vezéri függetlenségét. A befejezését 1009-re teszik, amikor az ostiai püspök pápai követként megerősítette a püspökségek kijelölt határait.
„Az előttünk álló millenniumi év jó alkalom arra, hogy tanúságot tegyünk hitünkről, egyházunkról ebben a több nemzetiséget, kultúrát és vallást felsorakoztató mai Erdélyben” – olvasható a Jakubinyi György érsek és Tamás József segédpüspök által aláírt, lapunkhoz eljuttatott közleményben.
A millenniumi évet szeptember 13-án 10.30-kor ünnepi szentmise keretében nyitják meg Csíksomlyón, és 2009. szeptember 29-én, Szent Mihály napján zárják a gyulafehérvári székesegyházban – közölte lapunkkal Knecht Tamás PR-referens. Mint mondta, a záróesemény nemzetközi jelleget kapna, erre ugyanis az egyházmegye hívei mellett minden olyan személyiséget meghívnának, akik tettek valamit a gyulafehérvári egyházmegyéért.
Emellett a fontosabb főesperességi kerületekben is rendeznek millenniumi rendezvényeket, amelyek a főesperesség templomának a búcsúünnepe köré szerveződnek. Kolozsváron például Szent Mihály napján kerül sor a kerületi rendezvényre, de millenniumi ünnepség szerveződik majd a pünkösdi búcsú köré is, mondta Knecht. A millennium alkalmából az egyházmegye számos kiadványt szeretne megjelentetni. Többek között új, négynyelvű brosúra készül a gyulafehérvári székesegyházról, emellett pedig egy multimédiás DVD elkészítését tervezik. Az egyházmegye múltjáról és jelenéről szintén DVD-film készülne. Emellett folyamatban van egy millenniumi évkönyv szerkesztése, és a főegyházmegye honlapja is megújulna. Az egyházmegye történelméről és jeles személyiségeiről szóló könyvek megjelentetését tervezik. Ugyanakkor gyűjtési akciót szerveznek a gyulafehérvári székesegyházban elkezdett restaurálási munkálatok finanszírozására. Többek között vándor képkiállítás lesz a főesperességi kerületekben, amely során a székesegyház értékeire hívjuk fel a hívek figyelmét. A fent említettek mellett minden egyes rendezvény, ifjúsági találkozó vagy lelkészértekezlet a millennium jegyében zajlik.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.