Fotó: Marius Badea/Panoramio
Középkori műemlék templomok újulnak meg Kovászna és Brassó megyében európai uniós finanszírozásból. Az EU összesen 9 millió lejjel finanszírozza a nagyszabású munkálatokat Nagyajtán és Barcaszentpéteren.
2017. június 17., 12:302017. június 17., 12:30
2017. június 17., 12:492017. június 17., 12:49
Két erődtemplomot restaurálnak európai alapokból: a Kovászna megyei Nagyajta unitárius vártemplomának és a Brassó megyei Barcaszentpéter evangélikus erődített templomegyüttesének restaurálását több mint 9 millió lejjel finanszírozza az Európai Unió.
Simion Creţu, a Központi Fejlesztési Régió vezérigazgatója arról tájékoztatott szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében, hogy a két projekt finanszírozási szerződését kedden írták alá a fejlesztési ügynökség gyulafehérvári székhelyén a két egyházközösség vezetőivel, Fekete Levente nagyajtai unitárius lelkésszel és Klein Péter barcaszentpéteri evangélikus lelkipásztorral.
növelik az odalátogatók számát, ugyanakkor digitalizálni fogják a látnivalókat, hogy a világhálón is megtekinthetők legyenek a műemlék épületek.
Fotó: Nagyajta.ro
A nagyajtai unitárius erődített templomegyüttes felújítása több mint 6,5 millió lejbe kerül, ebből 6,2 millió lej a vissza nem térítendő támogatás. A templom a 13–14. században épült, szentélyrészét a 15. század folyamán lebontották, és helyébe a ma meglévő, csúcsíves szentélyt építettek, amelynek mennyezete gótikus hálóboltozatban fejeződik be. Az ódon templomot várfalak övezik, ezeket feltehetően a 16. század második felében kezdték építeni. Szabálytalan négyszög alaprajzuk reneszánsz hatást tükröz. Az észak-nyugati sarokbástyát 2001-ben újították fel, a Határon Túli Magyarok Hivatalának támogatásával, a Köpeczi Sebestyén József Műemlékvédő Társaság közreműködésével.
A vártemplom bejáratánál latható az 1996-ban készült millenniumi szoborcsoport, mely a hét vezért jelképezi, valamint a 2001. május 23-an felavatott, Erdélyben egyedülálló Szabadság-emlékmű, amely az 1956. évi magyar forradalmat követő időszakban fogolyként bebörtönzött unitárius egyházi emberek tiszteletére készült.
ebből 2,66 millió lej a vissza nem térítendő támogatás. A templom építése a teuton lovagrendhez köthető, hatszögletű egykori hármas védőfalából már csak a belső áll. A reformáció idején lutheránussá vált lakosság számára az 1600-as és 1658-as tatárbetörések idején a hármas fallal övezett erődtemplom nyújtott menedéket. A nyolc méter magas belső falak, úgy mint a legtöbb barcasági erődített templom esetében, itt is kétszintes lakó- és éléskamrákat rejtenek. A bástyák 14. századi építmények, közülük az észak-keleti boltíves mennyezetű kápolnát rejt. A pályázatban az áll, hogy a templom felújítása a térség lakóinak kulturális identitását erősíti, és hozzájárul a gazdaság fellendítéséhez is, mert több művelődési rendezvényt szerveznek, és bővítik a szolgáltatások skáláját.
ám az utóbbi időben sikerült európai uniós támogatásból felújítani például a gyulafehérvári, a marosvásárhelyi, medgyesi várakat, és abban bíznak, hogy további finanszírozásra is lesz lehetőség. Az igazgató szerint 71 projektet nyújtottak be műemlékek restaurálására, ebből 32 már minden kiértékelési szakaszon átment, kezdik megkötni a finanszírozási szerződéseket, amíg a 153 millió lejes keret kimerül.
A művelődési minisztérium adatai szerint több mint 600 romániai műemlék épület áll az összeomlás szélén, és a legnagyobb veszély a gazdátlanul maradt szász épített örökséget fenyegeti. Tavaly februárban a 13. századi szászveresmarti román kori templomtorony omlott le, majd rá pár napra a szintén Brassó megyei, 15. században épült rádosi harangláb egyik fala is ledőlt.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!