Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.
Két partiumi megyében is újra fertőz az afrikai sertéspestis. A Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság állatorvosai nagyarányú ellenőrzésbe kezdtek a megye településein.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
Az afrikai sertéspestis jelenlétét mutatták ki a Hargita megyei Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen, egy háztáji állatállományban. A hatóságok meghozták az ilyenkor szokásos intézkedéseket.
Arad megyében újra pusztít az afrikai sertéspestis, eddig közel hétszáz állatot öltek le az állategészségügyi hatóság munkatársai. Az elmúlt hetekben két farmon mutatták ki a kórt, azonban egy eddig ismeretlen sertéstartó az elhullt állatait elásta.
A szakemberek egyelőre mérsékelt optimizmussal vették tudomásul, hogy vietnámi kutatók kifejlesztették az afrikai sertéspestis ellenszerét. Románia egyelőre tízezer dózist vásárolt kísérleti jelleggel az oltóanyagból.
Az ebben az évben Szatmár megyében lelőtt vaddisznók közül 40-nél mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát – tájékoztatott pénteken a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA).
Valamikor az őszi hónapokban készülnek el az új sertéstenyésztési törvény alkalmazási előírásai. A mezőgazdasági szaktárca több pályázatot is meghirdetett sertéstartóknak, és idén ősszel jelennek meg a sertéstelepek bővítését célzó uniós pályázatok is.
Tavaly is folytatódott a romániai sertésállomány csökkenése, ami immár tíz éve tartó folyamat – derül ki az adatokból.
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
Több mint tízezer sertést kell elpusztítani egy Szatmár megyei farmon, miután sertéspestis ütötte fel a fejét – közölte hétfőn a prefektúra. Az EU-ban Romániában terjedt a leginkább a sertéspestis tavaly.
A napokban elfogadott új törvény szabályozza a hazai sertéstartást. Az RMDSZ szakemberei által kidolgozott jogszabály bizonyos megkötésekkel továbbra is lehetőséget biztosít arra, hogy a háztáji gazdaságokban is lehessen disznót tartani.
Az afrikai sertéspestist sikerült visszaszorítani: a tavalyi 327 gócpontnak mindössze a tizedét tartják nyilván. A betegség látványos felszámolásával azonban beáldozták a romániai sertéságazatot: a disznóhúsfogyasztás 90 százalékát importálta az ország.