Szigorúbb szabályok mellett a háztáji sertéstartók is folytathatják tevénységüket
Fotó: Makkay József
Valamikor az őszi hónapokban készülnek el a tavasszal megszavazott új sertéstenyésztési törvény alkalmazási előírásai. A Krónikának nyilatkozó Magyar Loránd RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint a jogszabály elfogadásával sikerült megmenteni a háztáji disznótartást. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca idén több pályázatot is meghirdetett sertéstartók számára, és idén ősszel jelennek meg a sertéstelepek bővítését és korszerűsítését támogató uniós pályázatok is.
2023. szeptember 14., 09:352023. szeptember 14., 09:35
Egyelőre nem alkalmazzák a 2023. május 15-én a Hivatalos Közlönyben megjelent – a sertéstartásról és az afrikai sertéspestis felszámolásáról szóló –, 122-es számú törvényt, mivel hiányzik a jogszabály alkalmazási módszertana. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVA) hatáskörébe tartozó szabályzat kidolgozásában több minisztériumnak, illetve minisztériumoknak alárendelt állami hatóságoknak is részt kell venniük. Magyar Loránd Bálint állatorvos, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője a Krónikának elmondta, hogy
A törvény társszerzője portálunknak elmondta, az RMDSZ fő célja az volt, hogy elfogadásával biztonságos jogi keretet nyújtsanak a háztáji disznótartás számára. A tervezet benyújtására olyan időszakban került sor, amikor a romániai sertéshizlaló nagyüzemek lobbierejének hatására felmerült, hogy a háztáji gazdaságokban számolják fel a sertéstenyésztést, az állatszaporítást, és kisgazdaságokból többé ne lehessen malacot vagy hízóállatot eladni. Hosszas viták és egyeztetések után a törvény megjelenése garanciát jelent a háztáji sertéstartás fennmaradására az eddiginél jóval szigorúbb feltételek mellett.
Vágóállatot csak állatorvosi engedéllyel szabad egyik településről a másikra szállítani
Fotó: Makkay József
„Amíg a sertéstartásról szóló törvény hatályba lép, a korábbi állategészségügyi rendelkezések vannak érvényben.
Ezek az előírások az új törvényben is szerepelnek” – fogalmazott portálunknak a bukaresti parlament mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke. A mezőgazdasági szakember elmondta, hogy továbbra is lehet malacot, tenyészállatot vásárolni, illetve a gazda állategészségügyi megkötésekkel értékesítheti a hízott disznóját.
Az RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint az afrikai sertéspestis megfékezése terén ma sokkal jobban áll az ország, mint pár évvel ezelőtt, amikor szinte minden megyét fertőző gócpontok tarkítottak. A betegség felszámolásáról azonban egyelőre nem lehet beszélni. Magyar szerint a napokban fedeztek fel két új gócpontot Szatmár megyében – az egyiket egy olyan agrárvállalkozó sertéstelepének közelében, aki tenyészállatok tartásával és malacok értékesítésével foglalkozik –, és ez kihatással bír a környék teljes állatállományára. Az állategészségügyi igazgatóság ilyenkor az érintett településen teljesen leállítja az állatforgalmazást – ez nagyobb állattelepek számára jelentős veszteséget okoz.
amit pozitív fejlemény a hazai sertéstartás jövőjére nézve.
Magyar Loránd szerint az új törvény megjelenésével párhuzamosan nyár elején román kormányzati forrásokból meghirdetett pályázatok jelentek meg a sertéstartók számára, most folyik ezek elbírálására. Az európai uniós forrásokból meghirdetésre kerülő pályázatok az őszi hónapokban jelennek meg. A Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) új állattenyésztési kiírása a sertésfarmok bővítését, korszerűsítését, illetve új sertéstelepek létrehozását finanszírozza.
Hat év alatt a felére csökkent a romániai sertésállomány
Petre Daea minisztersége idején a mezőgazdasági szaktárca által kidolgozott új sertéstenyésztési stratégia a romániai állattartás prioritásává emelte a sertéságazatot. Hivatalos statisztikai források szerint tavaly a hazai disznóhússzükséglet kétharmadát importálta az ország. Az állattenyésztési ágazatok közül az utóbbi tíz évben a sertéstartás zsugorodott legnagyobb mértékben. 2022 végén 3,3 millió sertést tartottak nyilván a nagy- és a kisgazdaságokban, ami a 2021-es adatokhoz képest 8 százalékos csökkenés mutat. Ha a 2006-os statisztikai adatokhoz viszonyítjuk, a hazai sertésállomány apadása közel ötven százalékos.
A rendszerváltás idején Kelet-Európa egyik legnagyobb sertéstartó államának számító Románia bő harminc év alatt az európai rangsor utolsó helyeire csúszott vissza. Összehasonlításként: Európa legnagyobb sertéstartó állama, Spanyolország ma tízszer több, 34 millió disznót tart, és a romániai piac egyik fő beszállítójának számít.
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!