Törvény és pénz is van a hanyatló romániai sertéságazat megmentésére

Szigorúbb szabályok mellett a háztáji sertéstartók is folytathatják tevénységüket •  Fotó: Makkay József

Szigorúbb szabályok mellett a háztáji sertéstartók is folytathatják tevénységüket

Fotó: Makkay József

Valamikor az őszi hónapokban készülnek el a tavasszal megszavazott új sertéstenyésztési törvény alkalmazási előírásai. A Krónikának nyilatkozó Magyar Loránd RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint a jogszabály elfogadásával sikerült megmenteni a háztáji disznótartást. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca idén több pályázatot is meghirdetett sertéstartók számára, és idén ősszel jelennek meg a sertéstelepek bővítését és korszerűsítését támogató uniós pályázatok is.

Makkay József

2023. szeptember 14., 09:352023. szeptember 14., 09:35

Egyelőre nem alkalmazzák a 2023. május 15-én a Hivatalos Közlönyben megjelent – a sertéstartásról és az afrikai sertéspestis felszámolásáról szóló –, 122-es számú törvényt, mivel hiányzik a jogszabály alkalmazási módszertana. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVA) hatáskörébe tartozó szabályzat kidolgozásában több minisztériumnak, illetve minisztériumoknak alárendelt állami hatóságoknak is részt kell venniük. Magyar Loránd Bálint állatorvos, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője a Krónikának elmondta, hogy

várhatóan az ősz folyamán készülnek el a sertéstartást szabályozó törvény alkalmazási előírásai. Onnantól fogva lehet majd alkalmazni az RMDSZ által kidolgozott, és idén tavasszal a román törvényhozásban megszavazott jogszabályt.

A törvény társszerzője portálunknak elmondta, az RMDSZ fő célja az volt, hogy elfogadásával biztonságos jogi keretet nyújtsanak a háztáji disznótartás számára. A tervezet benyújtására olyan időszakban került sor, amikor a romániai sertéshizlaló nagyüzemek lobbierejének hatására felmerült, hogy a háztáji gazdaságokban számolják fel a sertéstenyésztést, az állatszaporítást, és kisgazdaságokból többé ne lehessen malacot vagy hízóállatot eladni. Hosszas viták és egyeztetések után a törvény megjelenése garanciát jelent a háztáji sertéstartás fennmaradására az eddiginél jóval szigorúbb feltételek mellett.

Vágóállatot csak állatorvosi engedéllyel szabad egyik településről a másikra szállítani •  Fotó: Makkay József Galéria

Vágóállatot csak állatorvosi engedéllyel szabad egyik településről a másikra szállítani

Fotó: Makkay József

„Amíg a sertéstartásról szóló törvény hatályba lép, a korábbi állategészségügyi rendelkezések vannak érvényben.

Idézet
Malacot, hizlalásra szánt süldőt vagy vágóállatot állatorvos által kiállított bizonylattal lehet forgalmazni, kivinni a településről.

Ezek az előírások az új törvényben is szerepelnek” – fogalmazott portálunknak a bukaresti parlament mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke. A mezőgazdasági szakember elmondta, hogy továbbra is lehet malacot, tenyészállatot vásárolni, illetve a gazda állategészségügyi megkötésekkel értékesítheti a hízott disznóját.

Leállítani nem sikerül, de megfékezték a sertéspestis terjedését

Az RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint az afrikai sertéspestis megfékezése terén ma sokkal jobban áll az ország, mint pár évvel ezelőtt, amikor szinte minden megyét fertőző gócpontok tarkítottak. A betegség felszámolásáról azonban egyelőre nem lehet beszélni. Magyar szerint a napokban fedeztek fel két új gócpontot Szatmár megyében – az egyiket egy olyan agrárvállalkozó sertéstelepének közelében, aki tenyészállatok tartásával és malacok értékesítésével foglalkozik –, és ez kihatással bír a környék teljes állatállományára. Az állategészségügyi igazgatóság ilyenkor az érintett településen teljesen leállítja az állatforgalmazást – ez nagyobb állattelepek számára jelentős veszteséget okoz.

A szórványos eseteket mára sikerült elszigetelni, így az ANSVA határozott fellépésének köszönhetően az országban visszaszorult a kór terjedése,

amit pozitív fejlemény a hazai sertéstartás jövőjére nézve.

Magyar Loránd szerint az új törvény megjelenésével párhuzamosan nyár elején román kormányzati forrásokból meghirdetett pályázatok jelentek meg a sertéstartók számára, most folyik ezek elbírálására. Az európai uniós forrásokból meghirdetésre kerülő pályázatok az őszi hónapokban jelennek meg. A Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) új állattenyésztési kiírása a sertésfarmok bővítését, korszerűsítését, illetve új sertéstelepek létrehozását finanszírozza.

Hat év alatt a felére csökkent a romániai sertésállomány

Petre Daea minisztersége idején a mezőgazdasági szaktárca által kidolgozott új sertéstenyésztési stratégia a romániai állattartás prioritásává emelte a sertéságazatot. Hivatalos statisztikai források szerint tavaly a hazai disznóhússzükséglet kétharmadát importálta az ország. Az állattenyésztési ágazatok közül az utóbbi tíz évben a sertéstartás zsugorodott legnagyobb mértékben. 2022 végén 3,3 millió sertést tartottak nyilván a nagy- és a kisgazdaságokban, ami a 2021-es adatokhoz képest 8 százalékos csökkenés mutat. Ha a 2006-os statisztikai adatokhoz viszonyítjuk, a hazai sertésállomány apadása közel ötven százalékos.

A rendszerváltás idején Kelet-Európa egyik legnagyobb sertéstartó államának számító Románia bő harminc év alatt az európai rangsor utolsó helyeire csúszott vissza. Összehasonlításként: Európa legnagyobb sertéstartó állama, Spanyolország ma tízszer több, 34 millió disznót tart, és a romániai piac egyik fő beszállítójának számít.

korábban írtuk

Hosszú évekbe telik, amíg talpra áll a sertéspestis által padlóra küldött romániai húsipar
Hosszú évekbe telik, amíg talpra áll a sertéspestis által padlóra küldött romániai húsipar

Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik

Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.

Sok nyugdíjas anyagi okokból tovább dolgozik
2024. november 18., hétfő

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter

Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.

Energiaárak: március után is megtartaná még az ársapkát a gazdasági miniszter
2024. november 18., hétfő

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak

Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.

Székelyföldi megye a legkisebb átlagbérrel rendelkezők sorában, több ezer lejes különbségek vannak
2024. november 17., vasárnap

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot

Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.

Közel egymillió nyugdíjas kap szociális pótlékot
2024. november 15., péntek

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme

A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Nullával kezdődhet a román gazdaság idei növekedésének üteme
2024. november 14., csütörtök

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák

Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.

Aszálykárok: jó hírt kaptak a kártérítésre váró gazdák
2024. november 14., csütörtök

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban

A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.

A Netflix is drágít a többi streamingszolgáltatóval összhangban
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét

A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a tartozás rendezésének határidejét
2024. november 14., csütörtök

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.

Minimálbér: továbbra is 4000 lejt meghaladó összegről beszél Ciolacu
2024. november 14., csütörtök

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve

Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felizzottak a napelemek: közel 60 százalékkal több energiát termeltek, mint egy éve