Fotó: ANSVSA/Facebook
Tavaly is folytatódott a romániai sertésállomány csökkenése, ami immár tíz éve tartó folyamat – derül ki az adatokból.
2023. július 17., 15:522023. július 17., 15:52
2013 óta folyamatosan csökken a sertésállomány, amely 2022 végére már csak 3,3 millió darabot tett ki – derül ki az Economica.net gazdasági portál uniós adatokon alapuló elemzéséből. Az állomány csupán egy év alatt mintegy 291 ezer darabbal csökkent, azaz 8 százalékkal, ha a sertések teljes számát, és 4,7 százalékkal, ha a tenyészállományt (kocák) nézzük.
A 2006-os évhez képest például
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
Ami a fogyasztásra szánt vágóállatok súlyát illeti, az tavaly 11,5 százalékkal 438 000 tonnára csökkent.
Érdemes rámutatni ugyanakkor arra, hogy a tendencia nem ugyanez a többi állatkategória esetében, ahol az elemzett évek többségében ingadozásokról és növekedésekről számoltak be.
Európa többi részével összehasonlítva a 100 hektárra vetített állománysűrűség tekintetében csak Szlovákia (28,7 sertés/100 hektár), Litvánia (22,6 sertés/100 hektár) és Bulgária (14,7 sertés/100 hektár) áll rosszabbul, mint Románia. Romániában 40,5 sertés jut 100 hektárra, és a teljes állományt tekintve Spanyolország, Németország, Franciaország, Dánia, Hollandia, Lengyelország, Olaszország és Belgium után a kilencedik helyen áll a kontinensen.
Összehasonlításképpen, Spanyolországban 34 millió állatot tartanak, ami 10,3-szor több, mint Romániában, és 290,4 állat jut egy hektárra.
Az adatokból az is kiderül, hogy
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a sertések több mint 61 százalékát jogi személyiséggel nem rendelkező gazdaságokban, azaz 100-nál több sertést tartó háztartásokban nevelik. Országos szinten mintegy 50 000 olyan gazdaság van, ahol sertést, szarvasmarhát, juhot, kecskét és baromfit tartanak.
A jogi személyiség nélküli sertéstartó gazdaságok aránya 2015-ben még 63 százalék volt.
Az afrikai sertéspestist sikerült visszaszorítani: a tavalyi 327 gócpontnak mindössze a tizedét tartják nyilván. A betegség látványos felszámolásával azonban beáldozták a romániai sertéságazatot: a disznóhúsfogyasztás 90 százalékát importálta az ország.
Ami a legnagyobb termeléssel rendelkező területeket illeti, Biharban, Aradon, Temesváron, Teleormanban és Neamțban évente több mint 20 000 tonna húst meghaladó élősúlyú sertést vágnak le.
Az ágazat helyzetéhez a politika és a nagy gazdaságokat megtizedelő afrikai sertéspestis egyaránt hozzájárult, ugyanakkor a járvány olyan időszakban következett be, amikor a sertéstenyésztés amúgy is hanyatlásnak indult.
2022-ben 327 sertéspestis-gócot igazoltak, és az állat-egészségügyi hatóság több mint 135,4 millió lej értékben fizetett kártérítést a levágott sertésekért.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!