Ha az új oltóanyag beválik, új kezdetet jelenthet a padlóra került romániai sertéságazat számára
Fotó: Makkay József
A szakemberek egyelőre mérsékelt optimizmussal vették tudomásul, hogy vietnámi kutatók kifejlesztették az afrikai sertéspestis ellenszerét, az első hatásos vakcinát, amely képes megállítani a sertéságazatban világszerte nagy károkat okozó állatpandémiát. A széles körű teszteléseket Vietnámban és a környező ázsiai államok sertésfarmjain kezdték el. Románia az oltóanyagból tízezer dózist kapott ajándékba tesztelés céljából a vietnámi kormánytól. A Krónikának nyilatkozó állatorvos úgy véli, ha a vietnámi oltóanyag valóban beválik, hatalmas terhet fog levenni a romániai sertéságazat válláról.
2024. február 13., 19:032024. február 13., 19:03
2024. február 14., 07:352024. február 14., 07:35
Alexandru Nicolae Bociu, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-Biztonsági Hatóság (ANSVSA) elnöke vezette román delegáció utazott el a közelmúltban a délkelet-ázsiai országba, hogy a helyszínen győződjön meg a vietnámi mikrobiológusok által kifejlesztett új vakcina hatékonyságáról. A román szakemberek nyilatkozatai szerint biztatóak a sertéspestis elleni oltóanyag eddigi teszteredményei.
Pham Minh Chinh vietnami kormányfő idén január második felében tett bukaresti látogatása alkalmából tízezer adag oltóanyagot adott ajándékba a román kormánynak. (A dél-kelet-ázsiai ország miniszterelnöke cserediákként folytatta egyetemi tanulmányait Bukarestben a nyolcvanas években). Marcel Ciolacu román miniszterelnök felajánlotta, hogy a bukaresti Cantacuzino Intézet felügyelete alatt elkezdenék a vakcina sorozatgyártását a romániai, illetve az uniós piacra, amennyiben erről megállapodnak.
Az új vakcina egyelőre a tesztelés fázisában van: a Cantacuzino Intézet munkatársai romániai sertésfarmokon kezdték el az alkalmazását, és a tesztelési, megfigyelési időszak után derül ki, hogy megfelelő-e az oltóanyag.
Az állategészségügyi hatóság vezetője szerint egy országos program keretében kötelezően beoltanának minden sertést a háztáji gazdaságokban és a kisebb-nagyobb állattelepeken egyaránt.
Több mint tízezer sertést kell elpusztítani egy Szatmár megyei farmon, miután sertéspestis ütötte fel a fejét – közölte hétfőn a prefektúra. Az EU-ban Romániában terjedt a leginkább a sertéspestis tavaly.
István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője a Krónikának elmondta, hogy régóta várt előrelépés az afrikai sertéspestis elleni vakcina kifejlesztése. ,,A hagyományos sertéspestis ellen régóta létezik hatékony oltóanyag, amivel utoljára 2004-2005-ben oltottuk be a romániai sertésállományokat, és két éven belül teljesen eltűnt a sertéspestis régi, hagyományos változata. Az oltóanyaga azonban nem volt hatékony az afrikai sertéspestis ellen.
– nyilatkozta lapunknak a csíkszeredai állatorvos.
Kérdésünkre, hogy mikorra várható az új vakcina széles körben történő alkalmazása, István Róbert nem tudott hozzávetőleges időpontot mondani. Mind a kisgazdaságokban, mind a nagyobb farmokon tesztelik a sertéseket, és csak az eredményes ellenőrzési munkát követően kezdhetik el a Vietnámból érkezett vakcina tömeges romániai gyártását.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-Biztonsági Hatóság által bevezetett szigorú állategészségügyi szabályok betartatásának köszönhetően
Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy mindezt a háziállatok mozgásának drasztikus korlátozásával sikerült elérni, ezért a szigorításokra továbbra is szükség van. A csíkszeredai intézményvezető szerint csak akkor lélegezhetünk fel, ha valóban lesz hatékony oltóanyag, amely elejét veszi a vírus újbóli megjelenésének.
Egyébként a vakcina mentőövet jelentene a sertéspestis miatt padlóra került romániai sertéságazat számára. A vész miatt az ország sertésfarmjai hat éve nem exportálhatnak sem disznóhúst, sem tenyészállatot külföldre; becslések szerint legalább 5-10 évbe telik, amíg a kis- és nagyüzemi sertéstartás ismét talpra áll, és lassan kiszorítja a masszív disznóhúsimportot.
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!