Románia jelenleg a forgalomba kerülő sertéshús mintegy 80%-át importálja. A kiskereskedők országos szövetségének alelnöke azt mondja, ők ki vannak szolgáltatva az európai piac szereplőinek.
Rájár a rúd a temesvári repülőtérre: a nemrég átadott, jókora ráfordítással elkészült új schengeni terminállal folyamatosak a problémák.
Öttagú család – két felnőtt és három gyermek – került kórházba, miután a saját háztáji gazdaságukban nevelt sertés húsából ettek – közölte pénteken a Szatmár megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).
A mangalicatartó gazdák idén is igényelhetik a mezőgazdasági minisztérium támogatását. Falugazdásszal és sertéstartó vállalkozóval vettük száma a kisgazdák lehetőségeit korlátozó feltételrendszert, amely hátrányt jelent a háztáji sertéstartás számára.
Ötezer állatnak helyet adó sertésfarm épül az Arad megyei Szemlakon. A 20 millió eurós beruházásból megvalósuló disznószaporító tenyészet Európa „legnagyobb” hasonló jellegű telephelye lesz a község polgármestere szerint.
Az őstermelőként disznót hizlaló háztáji kisgazdaságok fennmaradnak, de ha hízott sertést akarnak értékesíteni, be kell szerezniük az állategészségügyi hatóság által kiállított biobiztonsági engedélyt.
Vágni, valamint értékesíteni lehet a háztájiban nevelt egészséges disznókat – nyomatékosította Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, ismét eloszlatva az ezzel kapcsolatos álhíreket. A miniszter a sertéságazat nagy ívű beruházásairól is beszélt.
A román állampolgárok állatorvosi igazolással a téli ünnepek környékén és az év más időszakaiban is eladhatják a háztáji gazdaságokban nevelt sertéseiket – jelentette ki vasárnap a mezőgazdasági miniszter.
Állatorvosi igazolással értékesíthetők a karácsonyi ünnepek idején a háztáji gazdaságokban nevelt sertések – közölte hétfőn Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
Valamikor az őszi hónapokban készülnek el az új sertéstenyésztési törvény alkalmazási előírásai. A mezőgazdasági szaktárca több pályázatot is meghirdetett sertéstartóknak, és idén ősszel jelennek meg a sertéstelepek bővítését célzó uniós pályázatok is.
Tavaly is folytatódott a romániai sertésállomány csökkenése, ami immár tíz éve tartó folyamat – derül ki az adatokból.
Könczei Csaba és Magyar Lóránd Bálint RMDSZ-képviselők dolgozták ki azt az új sertéstartási törvénytervezetet, amelyet döntéshozó fórumként szerdán szavazott meg a képviselőház.
Báznai és mangalicasertésre kapnak de minimis támogatást idén az állattartó gazdák.