Fotó: Makkay József
Állatorvosi igazolással értékesíthetők a karácsonyi ünnepek idején a háztáji gazdaságokban nevelt sertések – közölte hétfőn Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
2023. november 06., 15:562023. november 06., 15:56
2023. november 07., 10:412023. november 07., 10:41
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) bukaresti székházánál nyilatkozó tárcavezető elmondta, hogy erről a reggeli órákban döntött, miután konzultált az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) elnökével. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a sertések csakis állatorvosi felügyelettel értékesíthetők, és ez a szolgáltatás ingyenes.
Ezért az állategészségügyi hatóság hamarosan módosítani fog a tervezeten.
A sertéstenyésztő gazdaságokról és a sertéspestis elleni védekezésről szóló törvény végrehajtását szabályozó rendelet tervezete jelenlegi formájában lehetővé teszi a sertések tenyésztését háztáji gazdaságokban, de tiltja az értékesítésüket.
Mint arról annak idején beszámoltunk, a bukaresti parlamentben idén áprilisban elfogadott, a sertéstartást szabályozó, az RMDSZ törvényhozói által kidolgozott új törvény értelmében bizonyos megkötésekkel továbbra is lehet a háztáji gazdaságokban disznót tartani, az élőállat-forgalmazást ugyanakkor szigorú feltételekhez kötik. A legújabb fejlemények szerint az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság teljesen korlátozná a háztáji gazdaságban tenyésztett disznók vagy sertéshús értékesítését.
A napokban elfogadott új törvény szabályozza a hazai sertéstartást. Az RMDSZ szakemberei által kidolgozott jogszabály bizonyos megkötésekkel továbbra is lehetőséget biztosít arra, hogy a háztáji gazdaságokban is lehessen disznót tartani.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
szóljon hozzá!