Az elmúlt időszakban a sertéspestis terjedése negatívan befolyásolta a romániai disznótartást
Fotó: Orbán Orsolya
Románia jelenleg a forgalomba kerülő sertéshús mintegy 80%-át importálja. A kiskereskedők országos szövetségének alelnöke azt mondja, ők ki vannak szolgáltatva az európai piac szereplőinek. Drágulást észlelnek a hagyományos hústermékek esetében ünnepek előtt – mondta az alelnök.
2024. december 17., 18:092024. december 17., 18:09
Feliciu Paraschiv, a Romániai Kis- és Közepes Kereskedők Országos Szövetségének (ANCMMR) alelnöke egy szakrendezvényen a jelenlegi drágulásokról, valamint arról is beszélt, hogy
„A sertéshús mintegy 80 százalékát importáljuk. Tehát valahogy ki vagyunk szolgáltatva az európai sertéshúspiac nagy szereplőinek, és csodálkozunk, hogy drágább lett a sertéshús” – mutatott rá az elnök. A hotnews.ro hírportál idézi a bukaresti közgazdasági egyetem (ASE) friss tanulmányát, amely szerint Romániában 2022-ben 3 millió sertést vágtak le, míg 2016-ban még közel 5 milliót – mindebben közrejátszott a sertéspestis terjedése is, ami negatívan befolyásolta a romániai disznótartást. Feliciu Paraschiv azzal vádolja az államot, hogy semmilyen módon nem támogatja a termelőket abban, hogy újra sertéstartásba kezdjenek.
Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban, volt a juhokat érintő járvány, madárinfluenza is, amikor meg kellett tizedelni az állatokat. Rámutatott, az utóbbi napokban azt vette észre, hogy drágábbak lettek azok a sertéshúsból készülő hagyományos termékek, amiket a romániaiak az ünnepi időszakban fogyasztanak. „Az elmúlt napokban áremelkedést tapasztaltunk a karácsony közeledtáével népszerű hústermékek esetében: ilyen a májas, a disznófősajt is.
„Az elmúlt 10 évben megfigyeltük, hogy az év utolsó heteiben drágulnak a citrusfélék, a banán, az egzotikus importált gyümölcsök. És itt a »mohóság inflációjáról« van szó: az importőrök nagyon jól tudják, hogy a romániaiak az ünnepi szezon előtt általában nem spórolnak, hanem költekeznek” – tette hozzá az ANCMMR alelnöke.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!