Az elmúlt időszakban a sertéspestis terjedése negatívan befolyásolta a romániai disznótartást
Fotó: Orbán Orsolya
Románia jelenleg a forgalomba kerülő sertéshús mintegy 80%-át importálja. A kiskereskedők országos szövetségének alelnöke azt mondja, ők ki vannak szolgáltatva az európai piac szereplőinek. Drágulást észlelnek a hagyományos hústermékek esetében ünnepek előtt – mondta az alelnök.
2024. december 17., 18:092024. december 17., 18:09
Feliciu Paraschiv, a Romániai Kis- és Közepes Kereskedők Országos Szövetségének (ANCMMR) alelnöke egy szakrendezvényen a jelenlegi drágulásokról, valamint arról is beszélt, hogy
„A sertéshús mintegy 80 százalékát importáljuk. Tehát valahogy ki vagyunk szolgáltatva az európai sertéshúspiac nagy szereplőinek, és csodálkozunk, hogy drágább lett a sertéshús” – mutatott rá az elnök. A hotnews.ro hírportál idézi a bukaresti közgazdasági egyetem (ASE) friss tanulmányát, amely szerint Romániában 2022-ben 3 millió sertést vágtak le, míg 2016-ban még közel 5 milliót – mindebben közrejátszott a sertéspestis terjedése is, ami negatívan befolyásolta a romániai disznótartást. Feliciu Paraschiv azzal vádolja az államot, hogy semmilyen módon nem támogatja a termelőket abban, hogy újra sertéstartásba kezdjenek.
Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban, volt a juhokat érintő járvány, madárinfluenza is, amikor meg kellett tizedelni az állatokat. Rámutatott, az utóbbi napokban azt vette észre, hogy drágábbak lettek azok a sertéshúsból készülő hagyományos termékek, amiket a romániaiak az ünnepi időszakban fogyasztanak. „Az elmúlt napokban áremelkedést tapasztaltunk a karácsony közeledtáével népszerű hústermékek esetében: ilyen a májas, a disznófősajt is.
„Az elmúlt 10 évben megfigyeltük, hogy az év utolsó heteiben drágulnak a citrusfélék, a banán, az egzotikus importált gyümölcsök. És itt a »mohóság inflációjáról« van szó: az importőrök nagyon jól tudják, hogy a romániaiak az ünnepi szezon előtt általában nem spórolnak, hanem költekeznek” – tette hozzá az ANCMMR alelnöke.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!