Fotó: Makkay József
Vágni, valamint értékesíteni lehet a háztájiban nevelt egészséges disznókat – nyomatékosította Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, ismét eloszlatva az ezzel kapcsolatos álhíreket. A miniszter a sertéságazat nagy ívű beruházásairól is beszélt.
2023. december 07., 19:262023. december 07., 19:26
2023. december 07., 19:302023. december 07., 19:30
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) megyei igazgatóságai az ország különböző régióiban eltérően értelmezik az állami hatóság 2023. december elején módosított 130. számú rendeletét, amely a mezőgazdasági minisztérium rendelkezései szerint kiiktatta a háztájiban hizlalt disznók forgalmazásának korlátait. Hírek szerint egyes körzeti állatorvosok továbbra sem hajlandóak engedélyt kiállítani a vágóállat elszállítására, sok gazda viszont nem is kéri a hatósági állatorvos beleegyezését.
A törvényértelmezés körüli kuszaságokat igyekezett eloszlatni Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a közszolgálati rádió csütörtöki hírműsorában. A szaktárca vezetője egyértelművé tette, hogy
Amennyiben az állat egészséges – nem mutat betegségre utaló jeleket –, a vágóállatnak a gazda portájáról történő elszállításához a körzeti állatorvosnak ki kell állítania az élőállat szállításához szükséges hivatalos iratot.
A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a háztáji kisgazdaságokban tartott malacokat is kötelezően be kell vezetni az országos állatnyilvántartó rendszerbe, a hizóállat levágásakor pedig értesíteni kell az állatorvost, hogy a fülszámos nyilvántartást kivezessék az országos regiszterből. Ezek elmulasztása esetén az állatorvosnak joga van megbirságolni az állattartó gazdát.
A szakminisztérium vezetője államilag támogatott, nagy ívű beruházásokról is beszámolt: a meglévők mellé első körben 56 ezer anyakocát vonnának be a termelésbe. A következő két évben a hazai állattelepek 1,8 millió malacot tudnak értékesíteni, ami jelentősen növeli majd az állatfarmok és a háztáji gazdaságok teljesítményét. A miniszter szerint a külföldről importált malac 120 euróba kerül, a hazai sertéstelepek viszont hatvan euróért tudják értékesíteni malacaikat.
,,Azt tervezzük, hogy a következő években további százezer anyaállatot fogunk termelésbe, hogy egyensúlyba hozhassuk a romániai sertéságazatot. Az államilag támogatott beruházásoknak köszönhetően a sertéshústermelés terén 4-5 éven belül önellátóak leszünk” – vetítette előre Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A román állampolgárok állatorvosi igazolással a téli ünnepek környékén és az év más időszakaiban is eladhatják a háztáji gazdaságokban nevelt sertéseiket – jelentette ki vasárnap a mezőgazdasági miniszter.
Megkönnyíti a disznóvágási szezont a bukaresti mezőgazdasági minisztérium döntése, amely továbbra is lehetővé teszi a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések értékesítését, ehhez azonban állatorvosi igazolás szükséges.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!