Fotó: Makkay József
Vágni, valamint értékesíteni lehet a háztájiban nevelt egészséges disznókat – nyomatékosította Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, ismét eloszlatva az ezzel kapcsolatos álhíreket. A miniszter a sertéságazat nagy ívű beruházásairól is beszélt.
2023. december 07., 19:262023. december 07., 19:26
2023. december 07., 19:302023. december 07., 19:30
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) megyei igazgatóságai az ország különböző régióiban eltérően értelmezik az állami hatóság 2023. december elején módosított 130. számú rendeletét, amely a mezőgazdasági minisztérium rendelkezései szerint kiiktatta a háztájiban hizlalt disznók forgalmazásának korlátait. Hírek szerint egyes körzeti állatorvosok továbbra sem hajlandóak engedélyt kiállítani a vágóállat elszállítására, sok gazda viszont nem is kéri a hatósági állatorvos beleegyezését.
A törvényértelmezés körüli kuszaságokat igyekezett eloszlatni Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a közszolgálati rádió csütörtöki hírműsorában. A szaktárca vezetője egyértelművé tette, hogy
Amennyiben az állat egészséges – nem mutat betegségre utaló jeleket –, a vágóállatnak a gazda portájáról történő elszállításához a körzeti állatorvosnak ki kell állítania az élőállat szállításához szükséges hivatalos iratot.
A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a háztáji kisgazdaságokban tartott malacokat is kötelezően be kell vezetni az országos állatnyilvántartó rendszerbe, a hizóállat levágásakor pedig értesíteni kell az állatorvost, hogy a fülszámos nyilvántartást kivezessék az országos regiszterből. Ezek elmulasztása esetén az állatorvosnak joga van megbirságolni az állattartó gazdát.
A szakminisztérium vezetője államilag támogatott, nagy ívű beruházásokról is beszámolt: a meglévők mellé első körben 56 ezer anyakocát vonnának be a termelésbe. A következő két évben a hazai állattelepek 1,8 millió malacot tudnak értékesíteni, ami jelentősen növeli majd az állatfarmok és a háztáji gazdaságok teljesítményét. A miniszter szerint a külföldről importált malac 120 euróba kerül, a hazai sertéstelepek viszont hatvan euróért tudják értékesíteni malacaikat.
,,Azt tervezzük, hogy a következő években további százezer anyaállatot fogunk termelésbe, hogy egyensúlyba hozhassuk a romániai sertéságazatot. Az államilag támogatott beruházásoknak köszönhetően a sertéshústermelés terén 4-5 éven belül önellátóak leszünk” – vetítette előre Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A román állampolgárok állatorvosi igazolással a téli ünnepek környékén és az év más időszakaiban is eladhatják a háztáji gazdaságokban nevelt sertéseiket – jelentette ki vasárnap a mezőgazdasági miniszter.
Megkönnyíti a disznóvágási szezont a bukaresti mezőgazdasági minisztérium döntése, amely továbbra is lehetővé teszi a háztáji gazdaságokban hizlalt sertések értékesítését, ehhez azonban állatorvosi igazolás szükséges.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!