Immár 19. alkalommal szervezik meg Nagyszebenben a magyar kultúrát előtérbe helyező Ars HUNGARICA fesztivált.
A kultúra az a folyton élő kovász, amely az újabb és újabb nemzedékeket folyamatosan érleli hozzá a nemzettesthez, a minisztérium programjai pedig Kárpát-medencei dimenziót adnak a kulturális értékőrzésnek.
Mongólia gyökeresen más világ Európához képest, mentalitás, társadalom, életvitel és szokások tekintetében egyaránt – mondta el a Krónika megkeresésére a zilahi származású Magyarné Pápai Sarolta hungarológus, aki jelenleg magyart tanít Ulánbátorban.
Nincs magyarországi magyar kultúra és romániai magyar kultúra, csak magyar kultúra van, egységes és oszthatatlan – hangsúlyozta a budapesti Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár hétfőn este Nagyváradon.
Erdélyben és a Partium számos településén ünneplik intézmények, egyesületek a következő napokban a magyar kultúra napját: van, ahol már a hétvégén, a legtöbb helyen a Himnusz születésnapján, január 22-én.
Nagyszabású koncerttel és díjátadóval ünneplik idén a magyar kultúra napját Máramarosszigeten – közölte az RMDSZ megyei szervezete.
Nemcsak a város és a környékbeli települések magyarságát, de távolabbról érkezőket és a helyi románságot is igyekszik megszólítani a nagyszebeni Ars Hungarica kulturális fesztivál, amelyet november 10. és 19. között tartanak.
Hiánypótló és egyedi az erdélyi szakmai eseménytérben a hétvégén Kisbaconban rendezendő népmesemondó találkozó. A második alkalommal megvalósuló rendezvény céljáról és kínálatáról Benedek Elek ükunokája is beszélt a Krónikának.
Tulajdonképpen mindenki arra vágyik, hogy a saját meséjének, történetének jó vége legyen, ezért is fontos az ember számára a „tiszta forrásból” származó népmese – fejtette ki a Krónikának Tekei Erika marosvásárhelyi kultúrakutató.
A kortárs kultúrát, művészetet is közel hozza a fiatalokhoz a Mezőségen működő, a szórványmagyarság megmaradásáért immár 30 éve aktívan tevékenykedő szamosújvári Téka Alapítvány.
A magyar kultúra napja alkalmából osztotta meg gondolatait a Krónikával Kádár Elemér néptáncpedagógus, aki évek óta életvitelszerűen a moldvai Csángóföldön él és dolgozik.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a Lázadni veletek akartam című előadás nagyszínpadi bemutatójával várja közönségét magyar kultúra napján, január 22-én, vasárnap 19 órától.
Kisgyörgy Zoltán geológus, helytörténeti szakíró vehette át csütörtök este a Háromszék kultúrájáért díjat, melyet Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ 2013-ban alapított.
Torockó épített örökségét, a csíksomlyói kegyhelyet és a pünkösdi búcsú hagyományát, a magyar népmesék rajzfilmsorozatot, a szürkemarhát és más hungarikumokat ismerhetnek meg azok, akik pénteken ellátogatnak a nagykárolyi Károlyi-kastélyba.
Árnyalatok címmel a kosár- és gyapjúfonás hagyományát ismertető kiállítást szerveznek a magyar kultúra napján Kolozsváron.
Orth István erdélyi grafikus kiállításával és a Bács Lajos-emlékkoncerttel ünnepli a Liszt Intézet bukaresti központja a magyar kultúra napját. A koncert a 2015-ben elhunyt Bács Lajos erdélyi karmester emléke előtt tiszteleg.
Első ízben adnak át a magyar közösségért fáradozó Máramaros megyei személyiségeknek elismeréseket a magyar kultúra napján: a Hollósy Simon festőművészről elnevezett díjakat Nagybányán nyújtják át szombaton. Pintér Zsolt képzőművé
Bartis Attila marosvásárhelyi származású író és Bogdán Zsolt kolozsvári színművész volt az irodalmi karaván első székelyföldi állomásának meghívottja. A Petőfi Kulturális Ügynökség által szervezett turné Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen folytatódik.