Závogyán Magdolna (középen) az EMKE fennállásának 140. évfordulója alkalmából tartott ünnepi gálán vett részt Kolozsváron
Fotó: Facebook/Závogyán Magdolna
Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta az MTI-nek szombaton szovátai és kolozsvári látogatása kapcsán Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
2025. április 12., 16:342025. április 12., 16:34
Az MTI-nek telefonon nyilatkozó politikus emlékeztetett: a magyar kormány 15 éve a kulturális területen következetesen építi ezeket a hálózatokat, partneri együttműködéseket az egész Kárpát-medencében, amelyek hozzáárulnak a magyar nemzet fennmaradásához, virágzásához.
Závogyán Magdolna fontosnak nevezte, hogy
Ezért tartotta fontosnak, hogy pénteken este részt vegyen Kolozsváron az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) fennállásának 140. évfordulója alkalmából tartott ünnepi gálán – mondta.
Hozzátette: jó volt látni, hogy az EMKE működésébe nemcsak a magyar házak kapcsolódnak be, hanem más magyar közösségek is – kistelepülések szervezetei, színjátszó körök, citerazenekarok vagy akár kórusok –, amelyek nemcsak „fogyasztják”, de meg is élik a magyar kultúrát, a magyar hagyományokat.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület működésébe citerazenekarok is bekapcsolódnak
Fotó: Facebook/Závogyán Magdolna
Fontosnak nevezte, hogy az egyre erősödő multikulturalitással szemben nemzeti kultúránkat megélve „tudjuk önmagunkat és közösségeinket feltölteni”. Rámutatott: míg déd- és nagyszüleink megélték a kultúrát, énekeltek, zenéltek, táncoltak, mára kultúrafogyasztásról beszélünk, vagyis már nézzük az éneket, zenét, táncot.
Hangsúlyozta: az egyik legfontosabb erdélyi kulturális szervezetként az EMKE az elmúlt 140 évben ebben a szellemiségben dolgozott, és jelenleg is hálózatban tartja össze az erdélyi közművelődési területet.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány a konferencia előnapján 12 partnerszervezetével tanácskozott
Fotó: Kinda Botond
Az államtitkár szombaton Szovátán, az Erdélyi Hagyományok Háza meghívására az Együtt a sikeres pályázatokért konferencián vett részt, amely a népi kultúra területén működő erdélyi szervezetek számára nyújt segítséget. Közölte: az intézmények mellett a magyar kormány számára a kulturális programok támogatása is fontos. A Csoóri Sándor Program a népi közösségek fejlesztését segíti, többek között a kézművesség, néptánc, népzene ápolását. Erre 2025-ben is 2,5 milliárd forint támogatást biztosítanak – mondta.
Fontosnak nevezte, hogy ezen támogatások a helyi közösségeket segítsék, az aktív civil szervezeteket, magánembereket, baráti közösségeket a magyar identitásuk erősítésében.
Azt mondta, a statisztikák szerint Erdélyben folyamatos és nagy az érdeklődés az anyaországi kulturális támogatási lehetőségek iránt. Ezt a szovátai konferencián is megtapasztalhatták – tette hozzá. Közölte: a forrás biztosítása mellett egy-egy ilyen szakmai fórum révén módszertani segítséget is nyújtanak a pályázó szervezeteknek.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
szóljon hozzá!