Az erdélyi kitüntetettek egyike Nagy István, akinek a kezdeményezésére 2023 májusában emléktáblát avattak a pécskai római katolikus temető kápolnájának falán a néhai pedagógusok neveivel
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Két erdélyi kitüntetettje is lesz január 18-án a Falvak Kultúrájáért Alapítványnak: a Magyar Kultúra Lovagja címmel ismerik el Nagy István nyugalmazott pécskai fizikatanár, közéleti szereplő, illetve Marosán Csaba László kolozsvári színművész munkásságát. Nagy István négy nappal később egy másik erdélyi kitüntetést is átvehet: a Kölcsey-díjat az aradi magyarságért és a szellemi örökségért végzett munkája elismeréseként.
2025. január 09., 20:042025. január 09., 20:04
2025. január 09., 20:122025. január 09., 20:12
A magyarországi Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumának döntése értelmében az előterjesztett 126 személy közül három jelöltnek ítélik oda a 2024., vagyis a múlt évre az Egyetemes Kultúra Lovagja, illetve 17-nek a Magyar Kultúra Lovagja címet. Utóbbiak között két erdélyi kitüntetett neve is olvasható:
Nagy István fizikatanár több évtizeden át volt az egykori pionírház, majd a két tannyelvű, de hagyományosan „magyar iskolának” tartott Pécskai 2-es számú (tavaly szeptembertől Ormós Zsigmond) Általános Iskola elhivatott pedagógusa. Az 1989-es rendszerváltás után bábáskodott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség helyi szervezetének megalapításánál, az RMDSZ színeiben 1992-től 2004-ig három ciklusban töltött be alpolgármesteri tisztséget, majd még egy mandátumot viselt helyi tanácsosként.
2008-ban abbahagyta a politizálást, de a közügyektől nem fordult el – digitalizálta többek között a Márki Sándor-féle Arad vármegye és Arad szabad királyi város Monographiáját, több könyv és monográfia szerkesztője, szerzője, vagy társszerzője volt.
Mindezekért tavaly Pécska díszpolgárává avatták. „Úgy nőttem fel, hogy magyarként a magyar dolgokat föl kell karolni, s lehetőségünk szerint ápolni kell. Ezt tanultam otthon, a szülőfaluman, ezt tanultam a középiskolában” – nyilatkozta akkor.
Pedagógusi és közösségszervezői tevékenysége elismeréseként díszpolgári címmel tüntették ki Pécskán Nagy István nyugalmazott fizikatanárt, míg tudományos kutatói munkájáért Pécskai gyökerek-díjat adományoztak dr. Kovács Gábor vegyésznek.
A Magyar Kultúra Lovagja cím odaítéléséről azt mondta szerdán a Krónikának, hogy megtiszteltetés, ami „utolérte”. Tavaly tavasszal értesült Bodó Barnától, a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetségének temesvári elnökétől, hogy a MACISZESZ felterjeszti a kitüntetésre, de a döntés meglepte őt is – mondta.
A díjat január 18-án, Budapesten, a Stefánia Palotában veheti át a többi kitüntetettel, többek között a szintén erdélyi Marosán Csaba László színművésszel együtt, aki a magyar irodalom népszerűsítéséért kapja az elismerést. Marosán 12 éve a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja, tíz esztendeje indította el a „Templom és iskola” című misszióját, előadássorozatával igyekszik megszerettetni az irodalmat a fiatalokkal és a felnőttekkel egyaránt. „Az ökuménia jegyében 160 templomba vitte el a magyar költészet azon verseit, amelyek Isten és ember kapcsolatáról szólnak. (…) Missziós útjaival Európában és Amerikában is sok örömet okozott távol élő honfitársainknak” – olvasható méltatása az alapítvány honlapján.
A fiatal színművész missziónak tekinti a magyar irodalom népszerűsítését. Iskolákban, templomokban hirdeti az olvasás hasznát és örömét. A közönség issza Marosán Csaba minden szavát.
A több mint 140 éves múltra visszatekintő aradi Kölcsey Egyesület 2004-ben alapította a Kölcsey-díjat, amelyet miden évben olyan személyiségek – ritkán intézmények – érdemelnek ki, akik/amelyek sokat tettek az Arad megyei magyarságért, a magyar kultúráért, a magyar szellemi örökség ápolásáért. A díjat minden esztendőben a Magyar Kultúra Napján, január 22-én (vagy egy ahhoz közeli dátumon) adják át, és az előző évre szól.
A Kölcsey-díjat január 22-én, szerdán 18 órától adják át az aradi Ioan Slavici Klasszikus Színház stúdiótermében, ahol az ünnepség „második felvonáskaént” a nézők megtekinthetik a nyárádszeredai Bekecs Táncszínház Kit szerettél, Madách? című előadását, az Aradi Kamaraszínház szervezésében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!