Balázs-Bécsi Attila, Szabó Annamária, Márton Evelin és Debreczeni Orsolya a kolozsvári Bulgakov kávéházban tartott hétfői sajtótájékoztatón
Fotó: Kiss Judit
A kortárs kultúrát, művészetet is közel hozza a fiatalokhoz a Mezőségen működő, a szórványmagyarság megmaradásáért immár 30 éve aktívan tevékenykedő szamosújvári Téka Alapítvány.
2023. május 22., 14:512023. május 22., 14:51
2023. május 22., 15:242023. május 22., 15:24
Az alapítvány munkatársai hétfői kolozsvári sajtótájékoztatójukon bejelentették: július közepén ismét összművészeti, a kortárs kultúra megismertetését célzó tábort szerveznek 14 és 18 év közöttieknek. A Balázs-Bécsi Attila, a Príma- és Kisebbségekért Díjjal kitüntetett alapítvány elnöke, Szabó Annamária alelnök, Debreczeni Orsolya, a tábor ötletgazdája, koordinátora, valamint Márton Evelin író, a tábor mentora részvételével tartott eseményen a 30 éve működő alapítvány, valamint az immár 10 éve működő tábor tevékenységéről hangzottak el részletek.
Fotó: Kiss Judit
Kultúrcsűr a mezőségi szórványban, a Kolozs megyei Feketelakon
„Új bentlakást építettünk, ahol reményeink szerint a diákok már az ősszel beköltözhetnek. Egyébként nemcsak az oktatás és kultúra tekintetében érzünk felelősséget a Mezőség jövője iránt, de a modernizálás szempontjából is, hiszen fontosnak tartjuk, hogy fiataljaink a kortárs kultúra mozgásaiba is bekapcsolódjanak” – emelte ki az alapítvány elnöke.
A Szamosújvártól 30 kilométerre található, Kolozs megyei Gyeke községhez tartozó Feketalak gyönyörű vidéken található, a kihalófélben lévő falu szórványnak számít. A település szélén, majdnem egyhektáros területen áll egy hagyományos falusi ház és szálláshelyek (kb. 80 személy számára) társaságában. 2005 óta minden évben táborok és különféle rendezvények színtere - és a helyi magyar közösség is aktívan használja.
„Ködpaplan” a Kolozs megyei Feketelak fölött, a település gyönyörű helyen fekszik, az összművészeti tábor lakói az egész völgyet beláthatják
Fotó: Téka Alapítvány
A faluban a Téka tulajdonában van még egy falusi porta amit közösségi- és tájháznak alakítottak ki. Itt szervezik meg idén is a július 12. és 16. tartandó összművészeti tábort, amelyre július 3-ig jelentkezhetnek a diákok.
Igazi tábori hangulat gyönyörű természeti környezetben
Az összművészeti diáktábor festői környezetben zajlik, amint Balázs Bécsi Attila elmondta, különleges helyszín, a település szélén, ahonnan be lehet látni az egész falut, amely egy völgykatlanban fekszik. Az alkotótábor idei mentorai: Márton Evelin író, valamint a magyarországi Gőbölös Gábor koreográfus és drámapedagógus és Farkas György kolozsvári születésű, Magyarországon élő filmrendező, operatőr és producer, aki egyben a rendezvény ötletgazdája is.
Szabó Annamária és Debreczeni Orsolya magyartanárokként kapcsolódtak be az alapítvány munkájába.
Szabó Annamária elmondta, május 22-től július 3-ig lehet jelentkezni a táborba, és szerte Erdélyből várnak jelentkezőket. „Igazi tábori hangulat várja a gyerekeket, hálózsákos ott-alvás, alkotómunka és felszabadult légkör. Ugyanakkor szigorú felügyelet is működik a táborban, 11-kor lefekszenek, 8-kor kelnek, és a Téka szakácsnője főz a táborlakókra. A mentorok pedig nagy mértékben segítenek kibontakoztatni a gyerekek kreativitását, ötleteit, gondolatait” – mondta el Szabó Annamária.
„E tágan értelmezhető kérdéskört, viszonyulási formát, ennek okait, hatását vizsgáljuk, illetve azt, hogyan tudják a fiatalok önmagukat, céljaikat, erősségeiket és gyengeségeiket felvállalni, társaikhoz, a társadalomhoz viszonyulni és kapcsolódni művészeti eszközök segítségével” – mutatott rá Márton Evelin, aki 6 éve dolgozik a rendezvény mentoraként.
Fókuszban a kolozsvári kulturális élet
Debreczeni Orsolya, aki csíkszeredaiként illeszkedett be a szórványért küzdő alapítvány tevékenységébe, elmondta, otthon érzi magát, és már 10 éve elkezdtek dolgozni azon, hogy a mezőségi fiatalokat bekapcsolják a közeli Kolozsvár kulturális életének mozgásaiba.
A feketelaki tábor helyszíne: otthonos, oldott hangulatú művészeti táborokat szerveznek diákok számára immár 10 éve
Fotó: Téka Alapítvány
„Aztán a gyerekek jöttek az ötlettel, hogy tábort szeretnének, ahol intenzívebben együtt dolgozhatnak a művészekkel. A tábor immár mondhatni a „10 éves gyerekem”, és az is a jó benne, hogy megszólítja azokat a diákokat is, akik nem találják meg magukat a népi kultúra tovább éltetésében, hiszen nekik is lehetőséget nyújt a kibontakozásra” – mondta Debreczeni Orsolya. Hozzátette, nagyon pozitívak a tábor kapcsán érkező visszajelzések, sőt, azok a résztvevők, akik már végeztek a suliban, önkéntesként visszatérnek.
Július 3-ig lehet jelentkezni az összművészeti táborba
Az általános célokon túl az összművészeti tábor nem titkolt szándéka az, hogy hozzájáruljon a szamosújvári és a mezőségi szórványmagyar közösség anyanyelvi és nemzeti önazonosságának megőrzéséhez, illetve az, hogy a Mezőségre, ezen belül Feketelakra kicsit nagyobb reflektorfényt irányítson. Kérdésünkre válaszolva Balázs-Bécsi Attila elmondta, az anyagiak a Téka Alapítvány pályázásain keresztül érkeznek, idéntől az Erdélyi Hagyományok Házán keresztül érkezik a támogatás a nemzeti Kulturális Alaptól. A részvétel minimális pénzbeli hozzájárulással történik, és egy-egy, a szórványban működő intézmény két diákja számára ingyenes. A többieknek – összesen 20-30 diákra számítanak, de olyan esztendő is volt, hogy majdnem ötvenen vettek részt az összművészeti táborban – minimális összeget kell fizetniük, ez tavaly 150 lej volt.
A táborral, illetve az Alapítvány munkájával kapcsolatos kérdésekben Szabó Annamária programfelelőst kereshetik az alábbi telefonszámon: 0744 663 331. Harminc évvel ezelőtti alapítása óta a Téka Alapítvány a következő intézményeket hozta létre és működteti: a Téka Szórvány Művelődési Központot, Mezőségi Téka Szórványkollégium. Ezen kívül Feketelakon a Mezőségi Táborközpontot, ugyanott a tájházat és közösségi központot, Szépkenyerűszentmártonban a közösségi házat, valamint a Mezőségi szórvány iskolaközpontot Szamosújváron.
A szamosújvári Téka Alapítványnál közel harminc éve írnak tojásokat, szerveznek nagyhéten tojásírást különböző kor- és célcsoportoknak, igyekeznek megszerettetni ezt a tevékenységet kicsikkel és nagyokkal egyaránt.
Meg kell tartanunk azokat a kulturális, civilizációs hajszálgyökereket, amelyekben az eljövendő magyar nemzedékek meg tudnak kapaszkodni, és otthonuknak érezhetik ezt a tájegységet – vallja Balázs-Bécsi Attila, a szamosújvári Téka Alapítvány elnöke.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!