Az idősek és a vidéken élők a legkevésbé elégedettek az életükkel
Fotó: Haáz Vince
A román állampolgárok a legkevésbé elégedett európaiak közé tartoznak – derül ki a 2024-es Eurobarometer 101 adataiból, amelyeket a romániai Friedrich Ebert Alapítvány projektjének, a Társadalmi Monitornak (Monitorul Social) az infografikája ismertet.
2025. február 01., 15:012025. február 01., 15:01
A romániai lakosság mindössze 62 százaléka volt 2024-ben teljesen elégedett az életével, míg 38 százalék mondta azt, hogy teljesen elégedetlen, ami a legmagasabb arány az európai uniós országok között.
Összehasonlításképpen: Németországban, Spanyolországban, Szlovéniában és Svédországban a polgárok 90 százaléka vagy annál is többen jelezték, hogy teljesen elégedettek az életükkel, míg a déli-szomszédban, Bulgáriában az életükkel elégedettek aránya alacsonyabb (a lakosság 66 százaléka).
Az Economedia.ro gazdasági portál által feldolgozott adatsorok szerint a romániai polgároknak az életükkel való elégedetlenségét az is illusztrálja: nem bíznak abban, hogy a jövőben jobbra fordulnak a dolgok.
és ez jóval nagyobb arány, mint bármely más, az Eurobarometer 101-ben vizsgált uniós országban.
Összehasonlításképpen: Bulgáriában, Spanyolországban és Szlovéniában a polgárok kevesebb mint 20 százaléka számít arra, hogy 2025-ben rosszabbul fog élni, míg Svédországban csak 5 százalékuk számít ugyanerre.
Továbbá – bár Németországban 2023-ban és 2024-ben több negyedéves szintű gazdasági visszaesés volt tapasztalható – a 2025-ös életével kapcsolatos pesszimizmus aránya a polgárok körében 23 százalék, ami jóval alacsonyabb, mint Romániában.
Az Eurostat 2023-as felmérése szerint az Európai Unió (EU) polgárainak átlagos életelégedettségi mutatója 7,3 pont volt egy 0-tól 10-ig terjedő skálán. Meglepő módon Románia 7,7 ponttal a második helyen végzett a 7,8 pontot elért Finnország mögött.
A román állampolgárok által jelzett legfontosabb problémák az áremelkedéssel és az ország gazdasági helyzetével kapcsolatosak. 43 százalékuk az árdinamikát tartja a legnagyobb problémának, 27 százalékuk pedig a gazdasági helyzetet emelte ki.
Az áremelkedés problémáját a legtöbb európai polgár fontosnak tartja:
A romániai lakosok eléggé elégedettek szabadidejük eltöltésének minőségével – derült ki egy friss európai felmérésből.
Az Eurobarométer 101 keretében végzett adatgyűjtés során ugyanakkor arra is fény derült, hogy az elégedetlenek aránya az életkor előrehaladtával nő.
Míg a 18 és 44 év közötti romániaiak mindössze 26 százaléka mondta azt, hogy elégedetlen, addig ez az arány az idősebb korosztályokban jelentősen megnő:
a 8 osztálynál kevesebbet végzett romániaiak 57 százaléka elégedetlen, míg a felsőfokú végzettségűek körében az elégedetlenség aránya mindössze 22 százalék.
Eközben a vidékiek csaknem 50 százaléka mondta, hogy elégedetlen az életével, míg a nagyvárosokban élőknek csupán 30 százaléka.
A romániaiak 39 százaléka elégedett az állami egészségügyi szolgáltatásokkal – derül ki egy kedden nyilvánosságra hozott európai felmérésből.
Az Európai Unióról rossz véleménnyel bíró román állampolgárok közel kétharmada azt vallja, hogy mélységesen elégedetlen az életével. Ráadásul az EU Ukrajnával szembeni fellépésével kapcsolatos elégedetlenség is korrelálni látszik az általános elégedetlenség szintjével: a beavatkozással elégedetlenek többsége általában elégedetlen a saját romániai életével.
Az Európai Unió szintjén 2022-ben az osztrákok voltak a legelégedettebbek és a bolgárok a legkevésbé elégedettek az életükkel – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat által hétfőn közzétett felmérésből.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!