Kincses szeretet. A kolozsváriak rendkívül elégedettek életminőségükkel
Fotó: Facebook/Emil Boc
A romániai viszonyoktól, gondolkodásmódtól kissé idegen, éppen ezért meglepő megelégedettséget tükröz egy friss Eurostat-felmérés, mely nem száraz statisztikai adatokra, hanem közvélemény-kutatásra, azaz a helyi emberek valódi tapasztalataira alapozva Európa legjobb 10 városa közé sorolja Kolozsvárt életminőség tekintetében. A kincses város lakóinak kimagasló hányada tapasztalt javulást az elmúlt öt évben.
2023. december 23., 18:362023. december 23., 18:36
Az Európai Unió statisztikai hivatalának új jelentésében többek között arra kaphatunk választ, melyik város a legtisztább vagy legbiztonságosabb Európában, hol lehet könnyebben munkát vagy megfizethető házat találni, melyik város rendelkezik a legjobb tömegközlekedéssel vagy levegőminőséggel. A kutatás gazdái szerint az európai városok életminőségéről szóló 2023-as jelentés a felmérés hatodik kiadásának főbb megállapításait mutatja be; 2007 óta ez a felmérés „egyedülálló betekintést nyújt a városi életbe”, Európa-szerte összegzi a városlakók tapasztalatait és véleményét.
Míg a fővárosokat több munkalehetőség biztosítóinak tekintik, a kisebb városokat jobb lakóhelynek tartják, különösen az idősek és a kisgyermekes családok számára. Az emberek biztonságosabbnak érzik magukat egyedül sétálni éjszaka a kisebb városokban, településüket tisztábbnak és kevésbé zajosnak tekintik, mint a nagyobb városokat” – olvasható a kutatók összegzésében. A fővárosokon kívül élők átlagosan elégedettebbek a közterületek és az egészségügyi ellátás elérhetőségével, valamint a lakhatással, a helyi közigazgatással.
A legelégedettebb, illetve a legelégedetlenebb polgárok városai
Fotó: Eurostat
Az Európai Bizottság honlapján interaktív térképekkel és grafikonokkal kiegészített, Unión kívüli országok településeit is vizsgáló jelentésből kiderül, hogy az emberek a svájci Zürichben legelégedettebbek életminőségükkel, 97 százalékban, majd a dániai Koppenhága és a hollandiai Gröningen következik 96-96 százalékkal. Az egyaránt 95 százalékos elégedettséget hozó Gdansk (lengyel), Lipcse (német), Stockholm (svéd) és Genf (svájci) után pedig befért a top 10-be Kolozsvár is 94 százalékkal, Rostockkal (német) és Bragával (portugál) hasonló megítélési szinten.
A kincses városra vonatkozó főbb megállapításokra Emil Boc polgármester is kitért Facebook-oldalán.
Fotó: Facebook/Emil Boc
Boc azt is kiemelte, hogy a kolozsváriak 73 százaléka szerint könnyű jó állást találni Erdély fővárosában – ez az arány a második legmagasabb Európában, Prága után. Az elöljáró azt is hangsúlyozta, hogy a Szamos-parti megyeszékhely a kontinens egyik legbiztonságosabb városa, és az idősek számára az egyik legélhetőbb település. „A megkérdezettek 74 százaléka bízik az emberekben. Mindez azt bizonyítja, hogy a közintézmények, a magánszféra, az akadémiai közeg és a civil társadalom közti együttműködés eredményes, a polgárok javát szolgálja” – vonta le a következtetést Boc.
Az ötéves viszonylatban javulást érzékelők toplistái: balról az éllovasok, jobbról a sereghajtók
Fotó: Eurostat
Ugyanakkor a polgármester persze csak a dicsekedni valót emelte ki: több területen azért nem áll jól Kolozsvár sem az Eurostat felmérése szerint.
Rossz irányban áll távol az átlagtól a kincses város a zajszennyezés és a levegőminőség tekintetében is: előbbit a megkérdezettek csupán 49 (átlag 63), utóbbit 50 (átlag 60) százaléka tartja elfogadhatónak.
Jelentősebb elmaradás még az „LGBTIQ-közösség számára kedvező hely” kategóriában mutatható ki (58 százalék a 76-os átlaghoz képest), illetve az egészségügyi ellátás terén (58 a 67-hez képest). Mint ismeretes, a lakosok jelenleg főként a közlekedésre panaszkodnak, ám a közvélemény-kutatásban csupán a tömegközlekedés megítélését firtatták, mely átlagon felüli jó osztályzatot kapott négy kérdéskörben is. Mindent összevetve, a 27 vizsgált részterületből 20-ban átlag felett „teljesít” a kincses város.
Kolozsvár a területek többségében európai átlagon felül teljesített
Fotó: Eurostat
A moldvai településen eközben 92 százalékban elégedettek az életminőséggel. Magyarországot Budapest és Miskolc képviselte a felmérésben. A magyar főváros általános elégedettségi szintje 84 százalékos, Miskolc pedig még rosszabbul áll: a 74 százalékkal befért az alsó top 10-be, melyet amúgy az olasz Palermo vezet 62 százalékkal.
Fotó: Facebook/Emil Boc
Visszatérve az elégedettek „világába”: a kolozsvári magas számok minden bizonnyal összefüggésben állnak a kincses város rohamos gazdasági fejlődésével, melyet sikeresen „menedzsel” a város élére először 2004-ben, a hírhedt Gheorghe Funar ellenében megválasztott Emil Boc. Amint arról beszámoltunk, bő egy évtizeddel ezelőtt a miniszterelnökként is bizonyítási lehetőséget kapott elöljáró minden bizonnyal a legutáltabb politikus volt Romániában, azonban manapság ismét a legkedveltebb döntéshozók között tartják nyilván, akárcsak országos karrierje eddigi csúcsán, 15 esztendővel korábban.
Bő egy évtizeddel ezelőtt Emil Boc minden bizonnyal a legutáltabb politikus volt Romániában, azonban manapság ismét a legkedveltebb döntéshozók között tartják nyilván, akárcsak országos karrierje eddigi csúcsán, 15 esztendővel korábban.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!