Fotó: Returo.ro
Közel hét hónappal a pillepalackok és más italcsomagolások betétdíjas visszaváltási rendszerének romániai elindítása után a jelek szerint gőzerővel működik a módszer: a lakosok naponta átlagosan 10 millió darab csomagolást visznek az automatákhoz.
2024. június 24., 16:422024. június 24., 16:42
A sorok egyre hosszabbak, az automaták száma pedig valószínűsíthetőn nem nagyon fog nőni – idézte az Ecoteca Egyesület által szervezett Reporting Climate című sajtóeseményen elhangzott információkat a hotnews.ro. Az adatok szerint Romániában a lakosok
Átlagosan hónapról hónapra nő a visszaváltott csomagolások száma, míg a rendszer elindításának első hónapjaiban ez az arány jóval 10 százalék alatt volt, mostanra meghaladta a 40 százalékot, és ez a sorban állásokon is meglátszik.
Szerencsére sok helyen már nem dobálják a földre a pillepalackokat, italos bádogokat, az emberek nagy zsákokkal felszerelkezve gyűjtik össze az újrahasznosítható szemetet, ás az automatákba helyezik a betétdíjas visszaváltási rendszer (Sistemul Garanție-Returnare, SGR) logójával ellátott csomagolásokat, amelynek darabjáért 50 bani jár.
Sokan kukáznak a tömbházak előtt, a szemetesekből vagy az utcán gyűjtik össze a flakonokat, és a szupermarketek vagy hipermarketek automatáihoz viszik. Az is gyakori azonban, hogy a gépek visszautasítják a csomagolóanyagokat. Romániában 4000, úgynevezett RVM automata működik (Reverse Vending Machine), egy ilyen gép ára 20 000 eurónál kezdődik, a legnagyobb és legösszetettebb gépek 200 000 euróba kerülnek – utóbbiból kevés működik az országban.
A jövőben tehát sorok fognak állni ezeknél a gépeknél, mivel egyre több ember gyűjti össze a pillepalackokat, üvegeket, a sorok hétvégén hosszabbak, ilyenkor az embereknek több idejük van. Sokan döntenek úgy, hogy csak akkor viszik el nagy zsákokkal a hulladékot, ha 100-200 darab összegyűl, így a sorban állóknak várakozniuk kell, főként akkor, ha a gép tartálya megtelik, és meg kell várni, hogy az üzlet alkalmazottai jöjjenek, és újraindítsák a rendszert.
Fotó: Kiss Judit
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRO vállalat azt ígéri, hogy javít a gyűjtési módszeren, több új válogatóközpontot fog nyitni, az automaták száma pedig tovább fog nőni. Az év vége felé várhatóan havonta több mint 400 millió darab csomagolás gyűl össze, a sorok az automatáknál nemhogy nem rövidülnek, de a nap bizonyos időszakaiban valószínűleg még hosszabbak is lesznek.
A számítások szerint a kiskereskedők vonatkozásában sok fejlesztésre van még szükség: Romániában összesen 80 000 olyan italkereskedés van, amelynek kötelező csatlakoznia a betétdíjas visszaváltási rendszerhez, össze kell gyűjteniük a csomagolásokat.
Még a legkisebb falusi boltocskáknak is csatlakozniuk kell. A 200 négyzetméternél kisebb üzletek sem mentesülnek a szabály alól, társulhatnak más környékbeli kiskereskedőkkel vagy a helyi önkormányzatokkal. Ha az önkormányzatok csatlakoznak az újrahasznosításhoz, és közterületen helyeznének el gyűjtőpontokat, a rendszer hatékonyabban fog működni – mutattak rá a szakemberek.
Fotó: László Ildikó
Azt a javaslatot is megfogalmazták, hogy
Egyelőre az önkormányzatok még nem üzemeltek be visszaváltó automatákat, és jogszabályozás tekintetében sem világos, hogyan lehetne ezt megvalósítani. Problémát jelent az is, hogy a gyűjtőautomata költségei magasak, a pénzt valahonnan elő kellene teremteni. Várható azonban, hogy lesznek jó példával elöl járók, őket pedig mások is fognak követni. A rendszerben bekövetkezendő egyik változás az lehet, hogy a garanciát 50 baniról egy lejre emelnék, de erre valószínűleg csak akkor kerülne sor, ha a gyűjtési arány drasztikusan visszaesne. Nehéz lenne érvényesíteni azt az elképzelést, hogy a különböző típusú csomagolásoknak különböző értékű garanciát kellene adni.
Nem lehet viszont visszaváltani az 5 literes flakonokat, tejesdobozokra, olajosüvegeket, befőttesüvegeket sem.
A Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adatai szerint a romániaiak 70 százaléka valamennyi SGR-jelzéssel ellátott italcsomagolást visszavált, 19 százalékuk pedig csak egy részét.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
szóljon hozzá!