Amire futja. A választási törvény pontosan megszabja, hogy mely tisztség betöltésére mennyi pénzt kampányolhatnak el a jelöltek
Fotó: Székelyhon
A megcélzott tisztségtől függően bőkezű vagy szűkmarkú a román választási törvény abban a tekintetben, hogy mennyit költhetnek kampányra a jelöltek a június 9-én esedékes európai parlamenti és önkormányzati választások előtt.
2024. május 22., 20:302024. május 22., 20:30
A jelöltek által elkölthető pénzösszegeket törvény határozza meg, és a romániai bruttó minimálbér, azaz 3300 lej alapján állapítják meg. A kampányra fordítható összegek ennek nyomán a megpályázott pozíciótól függően emelkednek.
A következő szintet a megyei önkormányzatok elnöki tisztségére pályázók, valamint a bukaresti polgármesterjelöltek jelentik: esetükben a megengedett felső határ 200 minimálbérnek megfelelő összeg. Így az indulni szándékozók legfeljebb 660 ezer lejt költhetnek korteskedésre.
A városi közgyűlési jelöltek esetében három bruttó minimálbér a határ, azaz 9900 lej. A megyei jogú városok közgyűlési helyire pályázó jelöltek esetében a határérték öt minimálbér, ugyanannyi, mint a községi polgármesterjelöltek esetében. Így 16 500 lejt költhetnek.
Egy városi polgármesterjelölt esetében a határérték 7 fizetés, azaz 23 100 lej. Egy megyei jogú város esetében a felső határ 10 bruttó minimálibér, vagyis 33 000 lej.
A megyei tanácsok jelöltlistái esetében ez az összeg 100 bruttó minimális alapfizetésre emelkedik. Ugyanez a korlát vonatkozik a bukaresti kerületi polgármesteri tisztségekre pályázó jelöltekre is.
Az Expert Forum jelentése szerint az AEP adatai alapján május 16-áig 11 millió lejt költöttek az európai parlamenti választásokra és több mint 3,8 millió lejt a helyhatósági választásokra, a legnagyobb összegeket a kormánypártok, a PSD és a PNL „kampányolták el”.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!