Amire futja. A választási törvény pontosan megszabja, hogy mely tisztség betöltésére mennyi pénzt kampányolhatnak el a jelöltek
Fotó: Székelyhon
A megcélzott tisztségtől függően bőkezű vagy szűkmarkú a román választási törvény abban a tekintetben, hogy mennyit költhetnek kampányra a jelöltek a június 9-én esedékes európai parlamenti és önkormányzati választások előtt.
2024. május 22., 20:302024. május 22., 20:30
A jelöltek által elkölthető pénzösszegeket törvény határozza meg, és a romániai bruttó minimálbér, azaz 3300 lej alapján állapítják meg. A kampányra fordítható összegek ennek nyomán a megpályázott pozíciótól függően emelkednek.
A következő szintet a megyei önkormányzatok elnöki tisztségére pályázók, valamint a bukaresti polgármesterjelöltek jelentik: esetükben a megengedett felső határ 200 minimálbérnek megfelelő összeg. Így az indulni szándékozók legfeljebb 660 ezer lejt költhetnek korteskedésre.
A városi közgyűlési jelöltek esetében három bruttó minimálbér a határ, azaz 9900 lej. A megyei jogú városok közgyűlési helyire pályázó jelöltek esetében a határérték öt minimálbér, ugyanannyi, mint a községi polgármesterjelöltek esetében. Így 16 500 lejt költhetnek.
Egy városi polgármesterjelölt esetében a határérték 7 fizetés, azaz 23 100 lej. Egy megyei jogú város esetében a felső határ 10 bruttó minimálibér, vagyis 33 000 lej.
A megyei tanácsok jelöltlistái esetében ez az összeg 100 bruttó minimális alapfizetésre emelkedik. Ugyanez a korlát vonatkozik a bukaresti kerületi polgármesteri tisztségekre pályázó jelöltekre is.
Az Expert Forum jelentése szerint az AEP adatai alapján május 16-áig 11 millió lejt költöttek az európai parlamenti választásokra és több mint 3,8 millió lejt a helyhatósági választásokra, a legnagyobb összegeket a kormánypártok, a PSD és a PNL „kampányolták el”.
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
Az Ilfov megyei törvényszék pénteken jogerősen Cristian Rizea volt képviselő feltételes szabadlábra helyezéséről döntött – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
szóljon hozzá!