Csúszópénz elfogadásának alapos gyanúja miatt vádat emelt tegnap az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Adrian Nãstase volt kormányfő, a képviselőház ellenzéki elnöke ellen. A nyomozóhatóság közölte: a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnökét egy nyolc évvel ezelőtti kétes ingatlanvásárlás kapcsán vádolják vesztegetéssel. A vádirat szerint Nãstase 1998-ban az akkori piaci árnál huszonötször olcsóbban vásárolt 700 négyzetméteres telket Bukarest szívében Gabriel Bivolaru volt PSD-honatyától, aki jelenleg éppen hatvanmillió dollárra rúgó banki csalásért kiszabott börtönbüntetését tölti. Nãstase tegnap politikai rendőrségi módszernek nevezte az ellene indított bűnvádi eljárást, amely mögött Traian Bãsescu államfő leszámolását sejti. A politikus leszögezte: nem hajlandó lemondani képviselőházi elnöki tisztségéről.
Adrian Nãstase Zambaccian utcai ingatlanpanamája ügyében különben már 2004 nyarán feljelentést tett az akkor még ellenzékben lévő D. A. Szövetség. A Mona Muscã liberális parlamenti képviselő által az akkor még önálló nyomozóhatóságként működő korrupcióellenes ügyészséghez beterjesztett panasz annak kivizsgálását követelte, milyen körülmények között vásárolta meg a szociáldemokrata politikus a főváros elitnegyedében fekvő 700 négyzetméteres telket. A feljelentés szerint az 1998-ban lebonyolított tranzakció során Nãstase 11 ezer dollárt, az akkori piaci értéknél huszonötször olcsóbb árat fizetett a területért Gabriel Bivolaru akkori parlamenti képviselőnek. A PSD egykori honatyáját később a Román Fejlesztési Bank ellen 60 millió dollár értékben elkövetett csalásért börtönbüntetésre ítélték, és jelenleg is rács mögött van. Nem mellékes az sem, hogy a Bivolaru-dossziét annak idején Daniel Morar kolozsvári ügyész állította össze, akit tavaly kineveztek a DNA élére. Valószínűleg neki köszönhető tehát a Zambaccian-vádirat „felmelegítése” is, hiszen 2004 szeptemberében az akkor Ion Amarie által irányított korrupcióellenes ügyészség úgy ítélte meg, hogy a gyanúsnak mondott ügylet minden tekintetben törvényes volt, emiatt az ügy kivizsgálását vádemelés nélkül lezárta. Daniel Morar azonban újabb nyomozást indított. Sőt a telekvásárlással párhuzamosan a DNA jelenleg vizsgálatot folytat Adrian Nãstase „nagynéni-gateje” ügyében is, miután a házelnök vagyonnyilatkozata szerint tavaly közel egymillió eurót örökölt felesége egyik rokonától; a botrány miatt a politikus nemrég felfüggesztette a PSD-ben betöltött ügyvezető elnöki tisztségét.
A vádemelés hírére Adrian Nãstase kijelentette: az eljárás Traian Bãsescu államfő „kézi vezérlésére” született, ártatlanságát pedig a nyolc évvel ezelőtt kötött adásvételi szerződéssel tudja bizonyítani. „Beteges elmére vall, hogy bizonyítékok hiányában csúszópénz elfogadásával vádolnak egy volt miniszterelnököt” – fogalmazott a szociáldemokrata politikus, hozzátéve: a vádemelés ellenére nem hajlandó lemondani házelnöki tisztségéről. Ezzel kapcsolatban egyébként Kelemen Hunor RMDSZ-es honatya úgy vélekedett: a parlament presztízsének megóvása érdekében Nastasénak mégis fel kellene függesztenie funkcióját. Nãstaséval együtt különben a DNA öt másik személy ellen is vádat emelt a Zambaccian-dossziéban. Közöttük van Sergiu Sechelariu, a Nãstase-kabinet szállításügyi államtitkára, aki történetesen annak a Conimpuls Rt.-nek a többségi részvényese, amely évekkel ezelőtt felújítási munkálatokat hajtott végre Adrian Nãstase felesége, Dana asszony Tamara Cernasov nevű nagynénjének lakóházán.
A bukaresti főügyészség tegnap a Rompetrol-dossziéban vádat emelt Sorin Roºca Stãnescu, a Ziua napilap vezérigazgatója és Sorin Pantiº, a Nãstase-kabinet távközlési minisztere ellen. A vádirat szerint mindketten törvénytelenül használták fel a tőzsdei árfolyamokra vonatkozó információkat; Pantiº például Camelia Voiculescut, Dan Voiculescu konzervatív pártelnök lányát látta el tanácsokkal a Rompetrol-részvények felvásárlása ügyében. Ugyanebben a dossziéban vádolják tőzsdei spekulációval Dinu Patriciu liberális üzletembert, emellett tavaly a hatóságok elrendelték hatvan személy, köztük Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfő és Verestóy Attila RMDSZ-es szenátor bankszámláinak ellenőrzését.
Alkotmányellenes kizárni a bírói és ügyészi karból a volt hírszerzőket – döntött kedden az alkotmánybíróság.
Románia idén nyáron több száz tanárt és kisgyermekgondozót hoz Indonéziából, akik bölcsődékben és óvodákban fognak dolgozni a gyerekekkel – értesült az Adevărul.ro hírportál egy munkaerő-közvetítő ügynökség vezetőjétől.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint rendkívül fura, hogy egy párt megvonja a politikai támogatást a saját jelöltjétől.
Nem akar eleget tenni Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a pártvezetés szerdán megfogalmazott felszólításának, miszerint alacsony támogatottsága miatt lépjen vissza az elnökválasztási versenyből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői beváltották fenyegetésüket, és a nyilvánosság előtt szólították fel az elnökválasztási versenyből való visszalépésre Elena Lasconi pártelnököt.
A fekete-tengeri térségnek mindig is stratégiai értéke volt – jelentette ki kedden Angel Tîlvăr védelmi miniszter a Bukarestbe akkreditált uniós nagykövetek értekezletén.
Lázadás tört ki a Mentsétek meg Romániát Szövetségben (USR): a párt több vezető politikusa is arra szólította fel Elena Lasconi pártelnököt, hogy ne induljon el az államfőválasztáson, ehelyett lépjen vissza Nicușor Dan javára.
Nem akar alkotmánybíró lenni Emil Boc, Kolozsvár Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben megválasztott polgármestere.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!