Csúszópénz elfogadásának alapos gyanúja miatt vádat emelt tegnap az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Adrian Nãstase volt kormányfő, a képviselőház ellenzéki elnöke ellen. A nyomozóhatóság közölte: a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnökét egy nyolc évvel ezelőtti kétes ingatlanvásárlás kapcsán vádolják vesztegetéssel. A vádirat szerint Nãstase 1998-ban az akkori piaci árnál huszonötször olcsóbban vásárolt 700 négyzetméteres telket Bukarest szívében Gabriel Bivolaru volt PSD-honatyától, aki jelenleg éppen hatvanmillió dollárra rúgó banki csalásért kiszabott börtönbüntetését tölti. Nãstase tegnap politikai rendőrségi módszernek nevezte az ellene indított bűnvádi eljárást, amely mögött Traian Bãsescu államfő leszámolását sejti. A politikus leszögezte: nem hajlandó lemondani képviselőházi elnöki tisztségéről.
Adrian Nãstase Zambaccian utcai ingatlanpanamája ügyében különben már 2004 nyarán feljelentést tett az akkor még ellenzékben lévő D. A. Szövetség. A Mona Muscã liberális parlamenti képviselő által az akkor még önálló nyomozóhatóságként működő korrupcióellenes ügyészséghez beterjesztett panasz annak kivizsgálását követelte, milyen körülmények között vásárolta meg a szociáldemokrata politikus a főváros elitnegyedében fekvő 700 négyzetméteres telket. A feljelentés szerint az 1998-ban lebonyolított tranzakció során Nãstase 11 ezer dollárt, az akkori piaci értéknél huszonötször olcsóbb árat fizetett a területért Gabriel Bivolaru akkori parlamenti képviselőnek. A PSD egykori honatyáját később a Román Fejlesztési Bank ellen 60 millió dollár értékben elkövetett csalásért börtönbüntetésre ítélték, és jelenleg is rács mögött van. Nem mellékes az sem, hogy a Bivolaru-dossziét annak idején Daniel Morar kolozsvári ügyész állította össze, akit tavaly kineveztek a DNA élére. Valószínűleg neki köszönhető tehát a Zambaccian-vádirat „felmelegítése” is, hiszen 2004 szeptemberében az akkor Ion Amarie által irányított korrupcióellenes ügyészség úgy ítélte meg, hogy a gyanúsnak mondott ügylet minden tekintetben törvényes volt, emiatt az ügy kivizsgálását vádemelés nélkül lezárta. Daniel Morar azonban újabb nyomozást indított. Sőt a telekvásárlással párhuzamosan a DNA jelenleg vizsgálatot folytat Adrian Nãstase „nagynéni-gateje” ügyében is, miután a házelnök vagyonnyilatkozata szerint tavaly közel egymillió eurót örökölt felesége egyik rokonától; a botrány miatt a politikus nemrég felfüggesztette a PSD-ben betöltött ügyvezető elnöki tisztségét.
A vádemelés hírére Adrian Nãstase kijelentette: az eljárás Traian Bãsescu államfő „kézi vezérlésére” született, ártatlanságát pedig a nyolc évvel ezelőtt kötött adásvételi szerződéssel tudja bizonyítani. „Beteges elmére vall, hogy bizonyítékok hiányában csúszópénz elfogadásával vádolnak egy volt miniszterelnököt” – fogalmazott a szociáldemokrata politikus, hozzátéve: a vádemelés ellenére nem hajlandó lemondani házelnöki tisztségéről. Ezzel kapcsolatban egyébként Kelemen Hunor RMDSZ-es honatya úgy vélekedett: a parlament presztízsének megóvása érdekében Nastasénak mégis fel kellene függesztenie funkcióját. Nãstaséval együtt különben a DNA öt másik személy ellen is vádat emelt a Zambaccian-dossziéban. Közöttük van Sergiu Sechelariu, a Nãstase-kabinet szállításügyi államtitkára, aki történetesen annak a Conimpuls Rt.-nek a többségi részvényese, amely évekkel ezelőtt felújítási munkálatokat hajtott végre Adrian Nãstase felesége, Dana asszony Tamara Cernasov nevű nagynénjének lakóházán.
A bukaresti főügyészség tegnap a Rompetrol-dossziéban vádat emelt Sorin Roºca Stãnescu, a Ziua napilap vezérigazgatója és Sorin Pantiº, a Nãstase-kabinet távközlési minisztere ellen. A vádirat szerint mindketten törvénytelenül használták fel a tőzsdei árfolyamokra vonatkozó információkat; Pantiº például Camelia Voiculescut, Dan Voiculescu konzervatív pártelnök lányát látta el tanácsokkal a Rompetrol-részvények felvásárlása ügyében. Ugyanebben a dossziéban vádolják tőzsdei spekulációval Dinu Patriciu liberális üzletembert, emellett tavaly a hatóságok elrendelték hatvan személy, köztük Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfő és Verestóy Attila RMDSZ-es szenátor bankszámláinak ellenőrzését.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) közölte: törvényes kötelezettségeinek megfelelően küzd az online propagandával és dezinformációval kapcsolatos kiberfenyegetések ellen.
Az elnökjelölteket népszerűsítő videókkal kapcsolatos több panaszt is befogadott a Központi Választási Iroda (BEC) szombati ülésén, és elrendelte a klipek, valamint a hozzájuk kapcsolódó anyagok eltávolítását.
Románia továbbra is szilárdan elkötelezett a NATO tagjaként tett vállalásainak teljesítése mellett – hangsúlyozta Ilie Bolojan ügyvivő államfő a NATO romániai napja alkalmából kiadott szombati üzenetében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordul a belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztálya (DSU), miután a Konstanca Megyei Sürgősségi Kórház vezetője, Raluca Ştefan egy interjúban azt mondta, hogy azért váltotta le a sürgősségi osztály vezetőjét, Rodica Tudorant, mert f&
Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.
A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.
Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,
Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.
szóljon hozzá!