Fotó: Presidency.ro
A 2020–2021-es tanév második félévétől, vagyis február 8-ától visszatérhet a diákok nagy része az iskolapadokba, és megnyithatnak az óvodák is, amennyiben addig nem súlyosbodik a járványhelyzet – ez a döntés született csütörtökön délután a Cotroceni-palotában megtartott tanácskozáson.
2021. január 14., 17:232021. január 14., 17:23
2021. január 14., 19:002021. január 14., 19:00
A tárgyaláson Klaus Iohannis államfő meghívására részt vett Florin Cîțu kormányfő, Sorin Cîmpeanu oktatási, valamint Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter, Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár, valamint az Országos Közegészségügyi Igazgatóság (INSP) képviselői.
„Rendkívül fontos következtetésre jutottunk” – jelentette be a találkozó után Iohannis, jelezve, hogy a döntés egyhangúlag született meg. Mint részletezte,
Akárcsak az ősszel, most is különböző forgatókönyvek határozzák meg, hogy a diákok mekkora hányada térhet vissza február 8-án az iskolapadokba. Érdekesség, ezúttal eggyel több forgatókönyvet dolgoztak ki az illetékes hatóságok.
A zöld forgatókönyv ezúttal is ott alkalmazható, ahol alacsony a koronavírussal fertőzöttek száma, az ilyen településeken minden óvoda és iskola megnyithatja a kapuit.
A sárga forgatókönyv ott lép érvénybe, ahol 1,5 és 3 között van az ezer főre eső fertőzött, itt az óvodások, az 1–4., valamint a végzős, vagyis 8. és 12. osztályosok vehetnek részt jelenléti oktatásban, a többiek online folytatják a tanulást.
A 3 ezrelék fölött alkalmazott vörös forgatókönyv azt jelenti, hogy csak az óvodások és az elemi osztályosok térhetnek vissza a tanintézetekbe, a többiek laptopok, táblagépek előtt vesznek részt az órákon.
Az egyetemek autonómiáját tiszteletben tartva, a felsőfokú tanintézetek vezetőségére bízzák a döntést.
Klaus Iohannis rövid sajtónyilatkozatában ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a döntés még nem végleges, a nyitás függ a járványhelyzet alakulásától. Február elején újra górcső alá veszik majd a helyzetet, a végső döntés pedig február másodikán születik meg.
A bukaresti kormány november 9-től rendelte el az iskolák bezárását, azóta teljes egészében az online térbe költözött az oktatás. Korábban a helyi fertőzöttségi adatoktól és az oktatási intézmények adottságaitól tették függővé, hogy egy-egy iskolában jelenléti vagy online oktatás, illetve a kettőnek valamilyen keveréke folyik. Amint a hatóságok bejelentették, péntektől kezdődik az oltási kampány második szakasza, amelyben a 65 év fölöttiek, a krónikus betegségben szenvedők, valamint a társadalom számára kulcsfontosságú ágazatokban dolgozók kaphatják meg a koronavírus elleni védőoltást. Utóbbiak közé sorolták a tanárokat is.
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter egy szerda esti interjúban elmondta, a középiskolai tanárok kevesebb mint ötven százaléka, az egyetemi tanárok több mint hatvan százaléka jelezte, hogy igényli az oltást.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
szóljon hozzá!