Továbbra is akut az orvoshiány, kiégnek a gyógyítók, a nehéz szakterületeket elkerülik a fiatalok

Túl kevés a háziorvos Romániában, de egyéb szakterületeken is munkaerőhiány tapasztalható •  Fotó: Haáz Vince

Túl kevés a háziorvos Romániában, de egyéb szakterületeken is munkaerőhiány tapasztalható

Fotó: Haáz Vince

Továbbra sem csökken az orvoselvándorlás mértéke, Romániában jóval kevesebb az orvos, mint amennyire szükség lenne. Az elemzések szerint a többi uniós országban sokkal több orvos jut százezer lakosra, mint nálunk.

Krónika

2024. szeptember 04., 17:582024. szeptember 04., 17:58

2024. szeptember 04., 18:032024. szeptember 04., 18:03

Románia évek óta humánerőforrás-válsággal küzd az egészségügyben, a rendszer bizonytalan infrastruktúrája, a szakorvosok egyenlőtlen eloszlása és az orvosok külföldre vándorlása szerepel a szakemberhiány okai közt. Amint a digi24 hírportál elemzéséből kiderül, Románia orvosi egyetemein több ezer más országból származó diák tanul, akik dolgozhatnának az országban.

A legfőbb gond az orvosok egyenlőtlen eloszlása területi szempontból és az egyes szakterületek szempontjából

– nyilatkozta a hírportálnak Gindrovel Dumitra, a Romániai Orvosi Kamara főtitkára. Az egészségügyi szakemberhiány és évek óta tartó válság a számvevőszék 2014-2021 közötti időszakra vonatkozó jelentéséből derült ki. Csak az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozó egységekben legalább 1000 orvossal kevesebb dolgozott, mint amennyire szükség lenne. Nagy a szakemberhiány többek közt az aneszteziológia, az intenzív terápia, a pszichiátria, a kardiológia, a radiológia, az általános sebészet, a sürgősségi orvosi, a belgyógyászat és a gasztroenterológia területén.

A Romániában végzett orvosok jelentős hányada elvándorol az országból az egyetem elvégzését követően •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A Romániában végzett orvosok jelentős hányada elvándorol az országból az egyetem elvégzését követően

Fotó: Haáz Vince

A helyzet 2021 után sem változott jelentősen, az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerint 2023-ban százezer lakosra 357 orvos jutott. Ezzel a számmal Románia a többi ország mögött kullog:

Bulgáriában például 480 orvos jut százezer lakosra, de nálunk sokkal jobb helyzetben van Németország, Spanyolország, Olaszország, Dánia, Ciprus, Litvánia, Málta, Szlovákia, Finnország és Svédország. Szintén az INS adatai szerint Romániában 2023 végén 72 740 orvos dolgozott, és a szakemberek több mint 92 százaléka városon.

E tekintetben „két Románia” létezik – hangsúlyozza az orvosi kamara. Az orvosok több mint fele Bukarestben és Iași, Maros, Kolozs, Temes, Dolj (Craiova) megyében dolgozik, ahol egyetemi központok működnek.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A többi 36 megye alapvetően az orvosok másik felének szolgáltatásait veszi igénybe. A kormány idén három határozatot is közölt az egészségügyi személyzet alkalmazásával kapcsolatban. A legutóbbi, májusi döntés 310 orvosi állást szabadított fel.

Elriasztják a fiatalokat a nagy felelősséggel járó szakterületek

A kamara szerint nagy probléma a szakterületek egyenlőtlen eloszlása. Azok a szakterületek, ahol kritikus a helyzet: az aneszteziológia és az intenzív terápia, a sürgősségi orvoslás – és nincsen jelentkező ezekre az állásokra, a háziorvosi állások iránt is csekély az érdeklődés. Gindrovel Dumitra hangsúlyozta, hogy ezeket a nagyon nehéznek tekintett szakterületeket elkerülik a fiatal orvosok.

„Hiszen ezek a területek túlterhelik az orvosokat, jelentős a kockázat a műhibák és a fegyelmi, büntetőjogi felelősség szempontjából, ezért az orvosok más szakterületet választanak.

A defenzív orvoslás elnevezésű jelenséggel állunk szemben, amely ellen radikálisan kellene küzdeni, a politika pedig ódzkodik attól, hogy erről a kérdésről vitát folytasson” – magyarázta az orvos. (Defenzív orvoslásnak nevezik azt, amikor az orvos inkább minden elképzelhető vizsgálatot elvégez, -végeztet, nehogy később valaki kifogásolja, hogy valamit miért hagyott ki. Ha ez szakmai bizonytalansággal párosul, akkor azt a kezelést fogja adni, amely a legsúlyosabb elképzelhető kórisme esetén lenne indokolt. Ezzel kárt okozhat a betegnek, és az egészségügyi rendszernek is, amelyet fölöslegesen költségekbe ver – szerk. megj.)

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Rengeteg romániai végzettségű orvos dolgozik külföldön

Amint az Európai Bizottság 2023-as, a romániai egészségügyről szóló jelentésében szerepel, sok egészségügyi dolgozó kivándorol, és a hiány Romániában az itt maradó egészségügyiek túlterheltségéhez, a szolgáltatások beszűküléséhez vezetett. A Statista nevű online adatplatform kimutatása szerint

2021-ben 22 000 romániai végzettségű orvos (az összes romániai orvos 37%-a) dolgozott külföldön. Ez a százalékarány a harmadik legnagyobb a világon, India és Pakisztán után.

Az orvosi kamara által 2023-ban készített tanulmány kimutatta, hogy a román egészségügyi rendszer infrastruktúrája a fő oka annak, hogy az orvosok minden korosztályból kivándorolnak.Ugyanez a tanulmány kimutatta, hogy Románia orvosainak 36%-át fenyegeti a kiégés szindróma – úgynevezett burnout – veszélye. A 35 év alatti orvosok több mint fele fontolgatja, hogy elhagyja az országot.

Lehetséges megoldás az orvoshiányra?

Ugyanakkor Románia mágnesként vonzza az orvostudományt tanulni vágyó külföldi diákokat, amint azt a The Economist júliusban címlapon írta. Több ezerre tehető azoknak a külföldi diákoknak a száma, akik orvosi tanulmányaikat Romániában végzik.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A kolozsvári Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen mintegy 3300 hallgató tanul – közölte a hírportállal Anca Buzoianu rektor. Mint mondta, minden évben vannak az Európai Unió országaiból érkező végzőseik, akik leteszik az országos rezidensvizsgát.

Idén például 16-an voltak Franciaországból, ők Romániában végzik a rezidensképzést, itt szakosodnak – néhányan közülük itt maradnak és itt gyakorlatoznak. A Romániába érkező külföldi diákok között persze vannak olyanok is, akik nem uniós országból érkeznek. A kolozsvári egyetem rektora elmondta, ezek közül a diákok közül sokan hozzájárulhatnának a munkaerőhiány csökkentéséhez.

korábban írtuk

Miniszteri ötletelés az orvoshiány által sújtott régiók vonzóbbá tételéről
Miniszteri ötletelés az orvoshiány által sújtott régiók vonzóbbá tételéről

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kijelentette, hogy a központi és helyi hatóságoknak és a civil szervezeteknek közösen kell dolgozniuk azért, hogy az orvosok számára vonzóvá tegyék azokat a régiókat is, ahol nagy az orvoshiány.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Kormányban? Ellenzékben? Lavíroznak az immár Grindeanu irányította román szocdemek

Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu.

Kormányban? Ellenzékben? Lavíroznak az immár Grindeanu irányította román szocdemek
2025. május 20., kedd

„Nem vagyok asszony”. Nőgyűlölőnek nevezik Simiont, az AUR távolmarad a kormányalakítási tárgyalásoktól

Megóvni készül az államfőválasztás eredményét az alkotmánybíróságon a vereséget szenvedett George Simion, akit bírálatok érnek a nőket sértő kijelentése miatt. Az általa vezetett AUR nem fog részt venni a kormányalakítási tárgyalásokon.

„Nem vagyok asszony”. Nőgyűlölőnek nevezik Simiont, az AUR távolmarad a kormányalakítási tárgyalásoktól
2025. május 20., kedd

Hamis papírokkal szociális juttatáshoz jutó személyek ellen indult eljárás, erdélyi megye is érintett

Hét megyében és Bukarestben összesen 39 házkutatást tartottak kedden a hatóságok egy bűnszervezet tagjainál, akiket azzal gyanúsítanak, hogy jogtalanul jutottak gyermeknevelési pótlékokhoz és táppénzhez. Az általuk okozott kárt 1,8 millió lejre becsülik.

Hamis papírokkal szociális juttatáshoz jutó személyek ellen indult eljárás, erdélyi megye is érintett
2025. május 20., kedd

„Nehéz, de szükséges lépés”: Marcel Ciolacu lemondott a PSD elnöki tisztségéről

Marcel Ciolacu kedden lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről – értesült a News.ro hírügynökség. Nem sokkal később Ciolacu a közösségi oldalán bejelentette, hogy befejezte elnöki mandátumát az alakulat élén.

„Nehéz, de szükséges lépés”: Marcel Ciolacu lemondott a PSD elnöki tisztségéről
2025. május 20., kedd

Távozik az Egyesült Államok bukaresti nagykövete

Az Amerikai Egyesült Államok romániai nagykövetsége köszönetét fejezte ki munkájáért Kathleen Kavalecnek, a diplomáciai pályafutásából visszavonuló bukaresti nagykövetnek.

Távozik az Egyesült Államok bukaresti nagykövete
2025. május 20., kedd

Keddtől zajlik a negyedikesek képességfelmérője

Keddtől zajlik a negyedik osztályosok országos képességfelmérője.

Keddtől zajlik a negyedikesek képességfelmérője
2025. május 20., kedd

Véget érhet a Ciolacu-éra a PSD-ben

Új korszak kezdődhet a Szociáldemokrata Pártban (PSD), miután az értesülések szerint Marcel Ciolacu pártelnök a párt vezetőségének hétfő esti ülésén bejelentette: lemond.

Véget érhet a Ciolacu-éra a PSD-ben
2025. május 20., kedd

Elemző: kérdéses, mekkora stabilitás várható a saját párttal gyakorlatilag nem rendelkező Dan alatt, a félelem döntötte el az eredményt

A romániai elnökválasztást az döntötte el a független jelölt, Nicuşor Dan javára, hogy jobban ki tudta használni az egyik oldalnak a másiktól való félelmeit, mint George Simion – jelentette ki Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa.

Elemző: kérdéses, mekkora stabilitás várható a saját párttal gyakorlatilag nem rendelkező Dan alatt, a félelem döntötte el az eredményt
2025. május 19., hétfő

STS: minden kibertámadást sikerült kivédeni a második fordulóban

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.

STS: minden kibertámadást sikerült kivédeni a második fordulóban
2025. május 19., hétfő

Nicușor Dan „lenyűgözőnek” nevezte a magyar mozgósítást, és számít a leendő kormányban az RMDSZ-re is

Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.

Nicușor Dan „lenyűgözőnek” nevezte a magyar mozgósítást, és számít a leendő kormányban az RMDSZ-re is