Túl kevés a háziorvos Romániában, de egyéb szakterületeken is munkaerőhiány tapasztalható
Fotó: Haáz Vince
Továbbra sem csökken az orvoselvándorlás mértéke, Romániában jóval kevesebb az orvos, mint amennyire szükség lenne. Az elemzések szerint a többi uniós országban sokkal több orvos jut százezer lakosra, mint nálunk.
2024. szeptember 04., 17:582024. szeptember 04., 17:58
2024. szeptember 04., 18:032024. szeptember 04., 18:03
Románia évek óta humánerőforrás-válsággal küzd az egészségügyben, a rendszer bizonytalan infrastruktúrája, a szakorvosok egyenlőtlen eloszlása és az orvosok külföldre vándorlása szerepel a szakemberhiány okai közt. Amint a digi24 hírportál elemzéséből kiderül, Románia orvosi egyetemein több ezer más országból származó diák tanul, akik dolgozhatnának az országban.
– nyilatkozta a hírportálnak Gindrovel Dumitra, a Romániai Orvosi Kamara főtitkára. Az egészségügyi szakemberhiány és évek óta tartó válság a számvevőszék 2014-2021 közötti időszakra vonatkozó jelentéséből derült ki. Csak az egészségügyi minisztérium hatáskörébe tartozó egységekben legalább 1000 orvossal kevesebb dolgozott, mint amennyire szükség lenne. Nagy a szakemberhiány többek közt az aneszteziológia, az intenzív terápia, a pszichiátria, a kardiológia, a radiológia, az általános sebészet, a sürgősségi orvosi, a belgyógyászat és a gasztroenterológia területén.
A Romániában végzett orvosok jelentős hányada elvándorol az országból az egyetem elvégzését követően
Fotó: Haáz Vince
Bulgáriában például 480 orvos jut százezer lakosra, de nálunk sokkal jobb helyzetben van Németország, Spanyolország, Olaszország, Dánia, Ciprus, Litvánia, Málta, Szlovákia, Finnország és Svédország. Szintén az INS adatai szerint Romániában 2023 végén 72 740 orvos dolgozott, és a szakemberek több mint 92 százaléka városon.
Fotó: Haáz Vince
A többi 36 megye alapvetően az orvosok másik felének szolgáltatásait veszi igénybe. A kormány idén három határozatot is közölt az egészségügyi személyzet alkalmazásával kapcsolatban. A legutóbbi, májusi döntés 310 orvosi állást szabadított fel.
Elriasztják a fiatalokat a nagy felelősséggel járó szakterületek
A kamara szerint nagy probléma a szakterületek egyenlőtlen eloszlása. Azok a szakterületek, ahol kritikus a helyzet: az aneszteziológia és az intenzív terápia, a sürgősségi orvoslás – és nincsen jelentkező ezekre az állásokra, a háziorvosi állások iránt is csekély az érdeklődés. Gindrovel Dumitra hangsúlyozta, hogy ezeket a nagyon nehéznek tekintett szakterületeket elkerülik a fiatal orvosok.
A defenzív orvoslás elnevezésű jelenséggel állunk szemben, amely ellen radikálisan kellene küzdeni, a politika pedig ódzkodik attól, hogy erről a kérdésről vitát folytasson” – magyarázta az orvos. (Defenzív orvoslásnak nevezik azt, amikor az orvos inkább minden elképzelhető vizsgálatot elvégez, -végeztet, nehogy később valaki kifogásolja, hogy valamit miért hagyott ki. Ha ez szakmai bizonytalansággal párosul, akkor azt a kezelést fogja adni, amely a legsúlyosabb elképzelhető kórisme esetén lenne indokolt. Ezzel kárt okozhat a betegnek, és az egészségügyi rendszernek is, amelyet fölöslegesen költségekbe ver – szerk. megj.)
Fotó: Haáz Vince
Rengeteg romániai végzettségű orvos dolgozik külföldön
Amint az Európai Bizottság 2023-as, a romániai egészségügyről szóló jelentésében szerepel, sok egészségügyi dolgozó kivándorol, és a hiány Romániában az itt maradó egészségügyiek túlterheltségéhez, a szolgáltatások beszűküléséhez vezetett. A Statista nevű online adatplatform kimutatása szerint
Az orvosi kamara által 2023-ban készített tanulmány kimutatta, hogy a román egészségügyi rendszer infrastruktúrája a fő oka annak, hogy az orvosok minden korosztályból kivándorolnak.Ugyanez a tanulmány kimutatta, hogy Románia orvosainak 36%-át fenyegeti a kiégés szindróma – úgynevezett burnout – veszélye. A 35 év alatti orvosok több mint fele fontolgatja, hogy elhagyja az országot.
Lehetséges megoldás az orvoshiányra?
Ugyanakkor Románia mágnesként vonzza az orvostudományt tanulni vágyó külföldi diákokat, amint azt a The Economist júliusban címlapon írta. Több ezerre tehető azoknak a külföldi diákoknak a száma, akik orvosi tanulmányaikat Romániában végzik.
Fotó: Haáz Vince
Idén például 16-an voltak Franciaországból, ők Romániában végzik a rezidensképzést, itt szakosodnak – néhányan közülük itt maradnak és itt gyakorlatoznak. A Romániába érkező külföldi diákok között persze vannak olyanok is, akik nem uniós országból érkeznek. A kolozsvári egyetem rektora elmondta, ezek közül a diákok közül sokan hozzájárulhatnának a munkaerőhiány csökkentéséhez.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kijelentette, hogy a központi és helyi hatóságoknak és a civil szervezeteknek közösen kell dolgozniuk azért, hogy az orvosok számára vonzóvá tegyék azokat a régiókat is, ahol nagy az orvoshiány.
Az Iskola másképp program a 2024-2025-ös tanévben az erőszak, valamint a kábítószer-, alkohol- és dohányfogyasztás megelőzését fogja célozni, a közlekedésbiztonság is előtérbe kerül.
A bukaresti rendőrség 2-es számú őrsére kísérték szerdán kihallgatásra a diákjai által szexuális zaklatással vádolt Alfred Bulai szociológust, a fővárosi Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) volt oktatóját.
Marcel Ciolacu kormányfő szerdán bejelentette, hogy 7800-zal növelik a közoktatásban az álláshelyek számát.
Marcel Ciolacu kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt az első helyen fog végezni a közelgő választásokon a többi párttal folytatott versenyben, de ez nem jelenti azt, hogy automatikusan a miniszterelnököt is adja, ha őt választják meg államfővé.
Eddig összesen 62 600 személy kérte a területi nyugdíjpénztáraktól az újraszámolt nyugdíjáról szóló határozat felülvizsgálatát, és 2853 személynek – az összes nyugdíjas 0,062 százalékának – fogadták el a kérelmét – számolt be keddi sajtótájékoztatóján Da
Mircea Geoană kedden tájékoztatta Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt arról, hogy szeptember 10-től távozik a katonai szövetség főtitkárhelyettesi tisztségéből – számolt be honlapján az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO).
A kormány mindent megtesz azért, hogy Románia még idén, a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt csatlakozhasson a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben.
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
A nyugdíjak adómentességi küszöbének emelése, az oktatás és az egyszülős családok támogatása tartozik többek között az RMDSZ jogalkotási prioritásai közé az új parlamenti ülésszakban.
Az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, Cseke Attila szerint a kormány új intézkedésekkel készül a fejlesztések akadályozására.
szóljon hozzá!