Fotó: Haáz Vince
Ezentúl a helyi és megyei hatóságok, az oktatási minisztérium, az elismert felekezetek és a parlament is létrehozhat a nemzeti kisebbségek nyelvén oktató iskolákat a bukaresti képviselőház által szerdán megszavazott törvény alapján.
2018. május 09., 14:452018. május 09., 14:45
2018. május 09., 14:542018. május 09., 14:54
Az RMDSZ által előterjesztett, a tanügyi törvényt módosító javaslatot a Hotnews hírportál tudósítása szerint 165 honatya támogatta a plénumban lezajlott vitát követő szavazáson, hatvanöten ellenezték és 22-en tartózkodtak. A kezdeményezés a tavaly megszűnt marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium újraalapítását hivatott elősegíteni. Az ügyben a szenátus a döntéshozó kamara.
A plénumbeli vitán az ellenzéki alakulatok bejelentették, hogy megtámadják a jogszabályt az alkotmánybíróságon. Marius Pașcan, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) képviselője – volt Maros megyei prefektus – kifogásolta, hogy szerinte a törvény „bújtatott kísérlet” a marosvásárhelyi katolikus iskola létrehozására.
Mint ismeretes, a katolikus gimnázium azt követően szűnt meg, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádat emelt az intézmény 2014-es létrehozása kapcsán észlelt törvénysértés miatt Ștefan Someșan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt volt iskolaigazgató ellen. A bukaresti alkotmánybíróság ugyanakkor egy hónappal ezelőtt alkotmányellenesnek minősítette a gimnázium újraalapításáról hozott, a parlamentben idén februárban megszavazott törvényt. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök áprilisban úgy nyilatkozott, hogy a bukaresti oktatási miniszter rendeletével indulhat újra a szeptemberi tanévkezdéstől a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium.
Orosz drón maradványaira bukkantak pénteken a védelmi minisztérium, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a belügyminisztérium szakemberei a Duna-deltában, a Litcov-csatorna térségében.
Nő az Egészséges étkezés elnevezésű országos program kedvezményezettjeinek száma, de még mindig csak a diákok kevesebb, mint egynegyede kap meleg ebédet.
Alapfokon felmentő ítéletet hozott a legfelsőbb bíróság Nicolae Bănicioiu volt egészségügyi és ifjúsági miniszter ügyében. Az egykori tárcavezetőt csaknem 800 ezer euró kenőpénz elfogadásával vádolta a korrupcióellenes ügyészség.
A 2024-es államfőválasztásokra alakult Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön elutasította Miron Cozma jelölési iratcsomóját.
Az idei szuperválasztási év legfőbb tétje, hogy ki lesz az ország elnöke a következő tíz évben.
Az orvosok több mint harmada a kiégés előrehaladott vagy súlyos stádiumában van – derül ki egy felmérésből. A Román Orvosi Kamara elnöke szerint mindezt tetézi az eddig soha nem látott mértékű bizalomhiány.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt péntek reggel 6 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Mintegy 6,5 millió román állampolgár él külföldön a Marcel Ciolacu miniszterelnök által ismertetett adatok szerint; a kormányfő azt állítja, hogy egyre többen térnek vissza szülőföldjükre.
Több nemzeti liberális párti (PNL) törvényhozó benyújtott a parlamentbe egy tervezetet, amely szerint a második gyermek után 25 százalékkal, a harmadik gyermektől kezdődően pedig 35 százalékkal megemelt összegű gyermekgondozási díj járna.
Orosz titkosszolgálati lejárati akciót sejt Mircea Geoană amögött az oknyomozó riport mögött, amelyben nyilvánosságra hozták, hogy volt kampányfőnöke egy orosz propagandát folytató orosz üzletemberrel alapított közös céget.
szóljon hozzá!