Fotó: Haáz Vince
Ezentúl a helyi és megyei hatóságok, az oktatási minisztérium, az elismert felekezetek és a parlament is létrehozhat a nemzeti kisebbségek nyelvén oktató iskolákat a bukaresti képviselőház által szerdán megszavazott törvény alapján.
2018. május 09., 14:452018. május 09., 14:45
2018. május 09., 14:542018. május 09., 14:54
Az RMDSZ által előterjesztett, a tanügyi törvényt módosító javaslatot a Hotnews hírportál tudósítása szerint 165 honatya támogatta a plénumban lezajlott vitát követő szavazáson, hatvanöten ellenezték és 22-en tartózkodtak. A kezdeményezés a tavaly megszűnt marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium újraalapítását hivatott elősegíteni. Az ügyben a szenátus a döntéshozó kamara.
A plénumbeli vitán az ellenzéki alakulatok bejelentették, hogy megtámadják a jogszabályt az alkotmánybíróságon. Marius Pașcan, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) képviselője – volt Maros megyei prefektus – kifogásolta, hogy szerinte a törvény „bújtatott kísérlet” a marosvásárhelyi katolikus iskola létrehozására.
Mint ismeretes, a katolikus gimnázium azt követően szűnt meg, hogy az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádat emelt az intézmény 2014-es létrehozása kapcsán észlelt törvénysértés miatt Ștefan Someșan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt volt iskolaigazgató ellen. A bukaresti alkotmánybíróság ugyanakkor egy hónappal ezelőtt alkotmányellenesnek minősítette a gimnázium újraalapításáról hozott, a parlamentben idén februárban megszavazott törvényt. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök áprilisban úgy nyilatkozott, hogy a bukaresti oktatási miniszter rendeletével indulhat újra a szeptemberi tanévkezdéstől a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!