Elnéptelenedhetnek a bíróságok a nyugdíjkorhatár esetén a CSM szerint
Fotó: Pál Árpád
Élesen bírálta pénteken a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.
2023. május 26., 18:042023. május 26., 18:04
2023. május 26., 18:152023. május 26., 18:15
A CSM Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfői nyilatkozatára reagált. A tárcavezető azt mondta, a nem járulékalapú, úgynevezett különleges nyugdíjak rendszerének reformja kapcsán az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken abban állapodtak meg, hogy fokozatosan 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt valamennyi román állampolgár számára.
A CSM kiemelte, 2023 végéig 540 romániai bíró és 331 ügyész tölti be a nyugdíjkorhatárt, 2024-ben 273 bíró és 73 ügyész, 2025 végéig pedig további 199 bíró és 111 ügyész fogja teljesíteni a nyugdíjba vonulás feltételeit. Ez összesen 1527 bírót és ügyészt jelent – idézte az igazságszolgáltatási testület jelentését az Agerpres hírügynökség.
Felhívták a figyelmet a legfelsőbb bíróság helyzetére, ahol jelenleg 104 bíró van alkalmazásban, és közülük 82-en kérelmezhetik idén a nyugdíjaztatásukat. A legfőbb ügyészségnél a rendelkezésre álló 161 ügyészi állás közül 68 van betöltve jelenleg, és 28 ügyész év végéig betölti a nyugdíjkorhatárt.
Az üres álláshelyek nagy száma a CSM szerint annak a nyugdíjba vonulási hullámnak az eredménye, amelyet a bírák és ügyészek különnyugdíjának eltörlésével kapcsolatos viták váltottak ki. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az igazságügyi rendszert 2022-ben elhagyó bírák és ügyészek száma szinte kétszerese a 2021-ben jegyzettnek. Míg 2020-ban 174 bíró és 129 ügyész, majd 2021-ben 248 bíró és 143 ügyész kérte a nyugdíjaztatását Romániában, 2022-ben 464 bíró és 256 ügyész vonult nyugdíjba.
A testület szerint az igazságszolgáltatási rendszer elnéptelenedésének veszélyét fokozza, hogy a pályájuk elején álló bírák és ügyészek közül is sokan kiléphetnek a rendszerből, ha megszűnik a különnyugdíj megszerzésének lehetősége. „Számolni kell azzal, hogy 2023. december 1-jén 1403 bíró és 658 olyan ügyész lesz az igazságszolgáltatási rendszerben, akik legfeljebb tíz év szolgálati idővel rendelkeznek, és könnyűszerrel dönthetnek úgy, hogy anyagilag legalább annyira motiváló, de kevésbé megterhelő, tilalmaktól és összeférhetetlenségi szabályoktól mentes szakmát választanak maguknak” – nyomatékosították a CSM képviselői.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
1 hozzászólás