Fotó: Krónika
A marosvásárhelyi ülés konklúzióit levonva, Markó Béla kijelentette: egyetértés volt abban, hogy a referendumot megelőző kampány során gondok voltak az RMDSZ kommunikációjában, hiszen nem tudták meggyőzni a magyar választókat a referendum tétjéről, fontosságáról. A szövetségi elnök szerint az RMDSZ-nek a továbbiakban hatékonyabb kommunikációra, az erdélyi magyar társadalom különböző rétegeivel – történelmi egyházak, civil szféra, értelmiség, szakmai szervezetek – való szorosabb együttműködésre van szüksége. Ennek kapcsán Markó megismételte, már júniusban lemond miniszterelnök-helyettesi posztjáról, hogy minden energiáját az RMDSZ élén betöltött tisztségére összpontosítsa. Különben a TEKT tagjai közül többen bírálták az RMDSZ felső vezetését amiatt, hogy Traian Bãsescu leváltására buzdította az erdélyi magyarokat. Lapunk értesülései szerint számos területi elnök leszögezte: a vezetőség nem nevezheti helyesnek az államfő menesztését támogató döntést, amikor a referendum a Bãsescu-ellenes koalíció nyilvánvaló kudarcát eredményezte. Többen felrótták a magyar választópolgárok gyenge mozgósítását, valamint azt, hogy a kezdeti semleges álláspont után az RMDSZ akkor kezdte markánsan támadni az államfőt, amikor Bãsescu élesen bírálta Markó Bélát és Verestóy Attila szenátort. „Ily módon Markó Béla személyes sértődöttségét erőszakolta rá a szövetségre” – fogalmazott az egyik területi elnök.
Egyhangú álláspont alakult ki a TEKT tagjai között a tekintetben, hogy jelentős különbségek mutatkoznak az RMDSZ, illetve az erdélyi magyarság prioritásai között. „Változtatni kell a szövetség retorikáján, meg kell találnunk a módját, hogy közelebb kerüljünk a választókhoz. A referendum is ráébresztett arra, hogy a magyar közösség tagjai is vevők a közvetlen hangnemre, megszólításra, sőt a populizmusra” – fejtette ki lapunknak László Attila. Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke szerint egyfajta koalícióra van szükség az erdélyi magyar politikai szervezetek körében, amelyekkel a szövetségnek ugyanúgy tárgyalnia kell, mint a román parlamenti pártok többségével. Az RMDSZ politikai irányváltását sürgette Rácz Levente is. A szövetség Fehér megyei elnöke lapunknak elmondta: javasolta az erdélyi magyarság megbomlott egységének helyreállítását. Miközben a TEKT-en nem merült fel a referendum kudarca miatti személyes felelősség kérdése, lapunk értesülései szerint akadt, aki a felső vezetőség távozását követelő Eckstein-Kovács Péter szenátor lemondását követelte. A kolozsvári honatya a javaslatra úgy reagált: az RMDSZ és a magyar választópolgárok hűséges képviselőjeként bűn lett volna, ha nem világít rá a szövetség hibáira, így szerinte nem neki kellene lemondania. „Ezzel szemben az RMDSZ vezetősége nem ismerte be a hibáját, hanem tovább folytatja rossz kommunikációját” – jelentette ki lapunknak Eckstein-Kovács Péter.
Egyébként a TEKT résztvevői egyetértettek abban, hogy a Traian Bãsescu által mára összehívott konzultáción az RMDSZ-nek szorgalmaznia kell egy szigorú lusztrációs törvény gyors elfogadását, ám el kell utasítania az egyéni választókörzetes szavazási rendszert.
(fotó: RMDSZ)
Az orosz propaganda jegyeit magán viselő, Romániát célzó külföldi információs manipulációs kampányra figyelmeztet a román külügyminisztérium.
Eljárást kell indítani Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă volt miniszterelnökök ellen ahogyan hivatali idejük alatt az állami pénzekkel gazdálkodtak – vélekedik Traian Băsescu volt államfő.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.
Nicușor Dan megválasztott államfő a képviselőház és a szenátus hétfőn délben kezdődő együttes ülésén teszi le a hivatali esküt – döntötte el csütörtökön a parlament összevont házbizottsága.
Nicușor Dan megválasztott államelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt állítja, hogy az Egyesült Államok új romániai nagykövete, Darryl Nirenberg a szuverenisták szövetségese, és hogy az AUR közvetlen kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztériummal.
Nicușor Dan megválasztott államelnök az elnökválasztás eredményét érvényesítő alkotmánybírósági ülés után úgy nyilatkozott, hogy mandátuma átvételét követően azonnal megkezdi a kormányalakítást előkészítő tárgyalásokat.
Konzervatív Akció néven új pártot alapít Claudiu Târziu, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi második embere.
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
Elutasította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.