Sebastian Kurz osztrák kancellár Bukarestben adta át az uniós stafétát Klaus Johannis államfőnek
Fotó: Presidency.ro
Január elsejétől hat hónapig Románia tölti be az Európai Unió soros elnökségét, az ország Ausztriától veszi át, majd júliusban Finnországnak adja tovább a tisztséget.
2018. december 31., 13:022018. december 31., 13:02
Az EU-hoz több mint tíz évvel ezelőtt, 2007-ben csatlakozott Románia most először látja el a félévente tagállamról tagállamra szálló tisztet. Bukarest már véglegesítette a Kohézió mint közös európai érték mottójú programját, amelyben a tagállamok közötti összetartást, valamint a megosztottság csökkentését és a megkülönböztetés felszámolását tűzte ki célul.
A román kormány fontosnak tartja Európa globális szerepének és védelmi képességeinek megerősítését, a nyugat-balkáni EU-bővítés elősegítését, a multilateralizmus támogatását. Fókuszba kívánják helyezni a közös értékek, például a demokrácia, a szabadság, az emberi jogok védelmét, a szolidaritás, az esélyegyenlőség megerősítését, a fellépést a rasszizmus, az idegengyűlölet, az antiszemitizmus és a populizmus ellen. Az elnökség nyitóeseményére a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság tagjai január 10-én Bukarestbe látogatnak, ahol a román prioritásokról egyeztetnek.
Klaus Johannis jobboldali államfő novemberben úgy vélekedett, hogy a baloldali kormány nincs felkészülve az uniós elnökségre, később azonban pontosította ezen kijelentését. Májusban rendezik az európai parlamenti választásokat, ezért szakértők szerint a most kezdődő félév különösen jelentősnek számít. A rotációs elnökség az EU új alapszerződése, a 2009-ben hatályba lépett Lisszaboni Szerződés óta valamelyest vesztett korábbi jelentőségéből, főként amiatt, hogy az Európai Tanácsnak már saját elnöke van, a külügyi tanács üléseit pedig már nem az elnöklő állam külügyminisztere, hanem az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő vezeti. A többi szakminiszteri ülésen azonban továbbra is az érintett ország feladata a napirend kialakítása, az álláspontok közelítése és a kompromisszumok elérése.
Magyarország 2011 első felében töltötte be először az Európai Unió elnökségét, és 2024-ben kerül ismét sorra.
A meteorológusok vasárnap mérsékelt esőzésekre és akár 50 kilométeres óránkénti széllökésekre figyelmeztetnek az ország déli, délkeleti és helyenként a középső részén.
A romániai közintézményeknél és hatóságoknál 2024 szeptemberében 1 266 808 volt a betöltött álláshelyek száma, 1413-mal kevesebb, mint az előző hónapban, és az alkalmazottaknak több mint 63 százaléka a központi közigazgatásban dolgozott.
Súlyos közúti baleset történt szombaton Suceava megyében, az ütközés során öt ember – köztük egy gyermek – életét vesztette, ketten súlyos sérülést szenvedtek.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
szóljon hozzá!