Vita. A PNL szerint nem tanácsos megalapozatlanul időpontokat pedibni a köztudstba a schengeni csatlakozásról
Fotó: Haáz Vince
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
2024. november 09., 10:422024. november 09., 10:42
Miközben Marcel Ciolacu PSD-s miniszterelnök és államfőjelölt azt ígéri, hogy hamarosan megtörténik a teljes körű csatlakozás, a PNL óvatosságra int, és előre magának vindikálja az esetleges sikert.
Legalábbis ez szűrhető le abból, hogy a PNL szóvivője, Ionuț Stroe szerint a liberális bel- és külügyminiszterek folytatják a schengeni csatlakozási tárgyalásokat.
„A liberális bel- és külügyminiszterek folytatják a schengeni csatlakozási tárgyalásokat. Az osztrák sajtó szerint, amely az osztrák belügyminisztert idézi, Predoiu miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter hamarosan fontos találkozót tart Budapesten Ausztria, Magyarország és Bulgária minisztereivel” – írta Ionuț Stroe pénteken a Facebookon.
A PNL szóvivője szerint
„A PNL továbbra is támogatni fogja a tárgyalásokon közvetlenül részt vevő minisztereit. Románia a schengeni csatlakozás után is ugyanolyan hatékonyan fog összpontosítani a határvédelemre és az illegális migráció elleni küzdelemre, beleértve a szárazföldi határokat is. Talán Ciolacu úr meghallgat minket” – tette hozzá Stroe.
A PNL szóvivője arra reagált, hogy
A PSD elnöke és államfőjelöltje Beszterce-Naszód megyében tett látogatást, ahol részt vett a besztercei Opal-Teraplast gyár felavatásán.
A sajtónak nyilatkozva Ciolacu azt mondta, nem távozhat úgy a Victoria-palotából, hogy hátra hagyja két nagy tartozását Romániával szemben: az egyik a szárazföldi határellenőrzés eltörlése a schengeni övezeten belül, a másik az amerikai vízummentesség.
– fogalmazott.
Egy nappal korábban ugyanakkor még jövő húsvéti időpontot vetített előre.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Victor Negrescu PSD-s EP-képviselő pénteken, a belügyi biztosjelölt, az osztrák Magnus Brunnerrel folytatott megbeszélést követően kijelentette, hogy
A politikus három munkaforgatókönyvet vázolt fel: az első szerint gyors döntés születhet az idei csatlakozásról, a mérsékelt változat szerint az új Európai Bizottság dönt majd, míg a hosszú távú forgatókönyvet értelmében további halasztás várható a bolgár politikai helyzet miatt.
Ugyanakkor Cătălin Predoiu belügyminiszter csütörtökön a szárazföldi határokkal történő schengeni csatlakozás „menetrendjével” kapcsolatban azt mondta, hogy a megbeszélések és tárgyalások továbbra is folynak, „konstruktívak” és „jó kilátásokkal”, de egyelőre „sem az igazság- és belügyi tanács, sem a belügyminisztériumok szintjén nem született hivatalos döntés”.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!