Fotó: Republica.ro/Dan Mihai Bălănescu
Nyolc év és hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte hétfőn a bukaresti törvényszék a Colectiv-perben Bukarest negyedik kerületének volt polgármesterét, Cristian Popescu-Piedonét a Colectiv klub működési engedélyének kibocsátásával kapcsolatos hivatali visszélés miatt.
2019. december 16., 13:382019. december 16., 13:38
2019. december 16., 16:372019. december 16., 16:37
Az ítélet nem jogerős. Daniela Niţát, a tűzijátékot forgalmazó Golden Ideas Fireworks Artists cég tulajdonosát 12 év és 8 hónap szabadságvesztéssel sújtották, míg Viorel Zaharia és Marian Moise tűzszerészekre 9 év és 8 hónap, illetve 10 év börtönbüntetét szabtak.
Mindhárom üzletembert gondatlanságból elkövetett minősített emberölésben, gondatlanságból elkövetett minősített testi sértésben, valamint a munka- és egészségvédelmi szabályok betartásának elmulasztásában találták vétkesnek. Büntetést szabtak arra a két tűzoltóra is, akik előzetesen ellenőrzést hajtottak végre a klubban, ám nem foganatosítottak intézkedéseket a tűzvédelmi szabályok betartatása érdekében. George Mateira és Antonina Radura, a bukaresti katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) két munkatársára egyenként 9 év és 2 hónap szabadságvesztést szabott ki a bukaresti törvényszék.
A büntetőperben 133 magánszemély – túlélők és az áldozatok családtagjai –, 11 kórház és 5 további közintézmény polgári jogi igénnyel lépett fel a vádlottak ellen, akikre több mint 50 millió euróra rugó kártérítési kötelezettséget szabott ki a törvényszék.
A bukaresti Colectiv szórakozóhelyen történt tűzeset 2015. október 30-án, pénteken éjjel tört ki a főváros 4. kerületében, és 65 halálos áldozata, valamint közel kétszáz sebesültje volt. (A 65. áldozat egy évvel és kilenc hónappal a tragédiát követően vesztette életét). A Goodbye to Gravity metálzenekar ingyenes lemezbemutató koncertjén a pirotechnikai eszközök lángra lobbantották a klub zajszigetelésére használt poliuretán anyagot, majd a tűz átterjedt a helyiség egészére. A halálos áldozatok száma meghaladta a 60-at, több mint 160-an pedig különböző fokú sebesüléseket szenvedtek (égési sérülések, fulladás, szén-monoxid-mérgezés).
A tűzesetben 65 személy vesztette életét, és közel kétszázan megsebesültek. A tragédia a valaha volt legsúlyosabb ilyen jellegű eset, ami egy romániai szórakozóhelyen történt, és az ország 1989 utáni történetének legtöbb áldozatot követelő balesetének számít, megelőzve a Tarom 371-es járatának 1995-ös tragédiáját, melyben 60-an veszítették életüket
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!