Súlyos ára lehet a PNL-RMDSZ-összeborulásnak

•  Fotó: gov.ro

Fotó: gov.ro

A Nemzeti Liberális Párt vélhetően csak arra használja az RMDSZ-szel meglebegtetett esetleges koalíciós kormányzást, hogy ezzel zsarolja meg az USR-t – véli Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője annak kapcsán, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök bejelentette: a PNL és az RMDSZ közös kormányzásra készül.

Balogh Levente

2020. szeptember 14., 18:542020. szeptember 14., 18:54

Súlyos ára lenne a magyar közösség számára az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) esetleges közös kormányzásának, amelyről Kelemen Hunor beszélt egy múlt heti tanácskozáson – szögezte le a Krónika kérdésére Pászkán Zsolt Románia-szakértő, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője.

Kelemen csütörtökön az Európai Parlament néppárti frakciójának igazgatótanácsával folytatott távértekezleten jelentette ki, hogy az Európai Néppárt (EPP) tagpártjai, a PNL és az RMDSZ az idei választások megnyerésére és közös kormányzásra készülnek.

Ludovic Orban miniszterelnök, a PNL elnöke is megerősítette: pártja az EPP tagpártjaival, a – parlamenti küszöb átlépésére jelenleg esélytelennek tartott – Népi Mozgalom Párttal (PMP), illetve az RMDSZ-szel szeretne kormánykoalíciót alkotni.

Hozzátette: ha a néppárti erőknek nem sikerülne többséget alkotniuk, semmiképp sem lépnének kormányra a „volt kommunistákkal, jelenlegi szocialistákkal”, hanem megpróbálnának más lehetséges partnereket bevonni – tette hozzá a kormányfő.

Az RMDSZ is szövetségre akar lépni az önkormányzati választások után a PNL-lel mindenütt, ahol lehetséges, mert Romániának politikai stabilitásra van szüksége – mutatott rá Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke kifejtette: Romániában folyamatos politikai válság van, az utóbbi nyolc évben tíz kormánya volt az országnak. Úgy vélte: a helyhatósági és parlamenti választások után stabilitásra, hosszú távú építkezésre kell törekedni. „Az RMDSZ-nek és a PNL-nek azonos célkitűzése van: Románia fejlesztése, ezért túl kell lépni a múlt problémáin, és a jövőre kell koncentrálni” – idézte Kelemen Hunort az Agerpres hírügynökség.

korábban írtuk

Kelemen Hunor mindenhol a PNL-lel szövetkezne a helyhatósági választások után
Kelemen Hunor mindenhol a PNL-lel szövetkezne a helyhatósági választások után

A helyhatósági választásokat követően szövetségre kell lépni a Nemzeti Liberális Párttal (PNL), ahol lehetséges – mondta az Európai Néppárt vezetőségének (EPP) csütörtöki online ülésén Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke.

Indokolatlan „hitvallás”

Pászkán Zsolt a Krónika kérdésére, miszerint miért jelentkezett be az RMDSZ a kormányzásra egy olyan párttal, amely az utóbbi években a magyarellenesség egyik legfőbb zászlóvivőjévé vált, főleg azt követően, hogy a PNL éléről államfővé választott Iohannis csak idén több ízben is kirohanást intézett a magyarok ellen, arról beszélt: egyelőre semmi sem indokolta ezt a fajta „hitvallást”.

„Az esetleges kormányzati szerepvállalásról majd csak a – talán – decemberben sorra kerülő parlamenti választás eredményeinek tudatában kell és lehet majd dönteni, addig pedig még sok minden történhet.

Idézet
Ha az RMDSZ az európai parlamenti pénzekből történő költségtérítések ügyében meglehetősen kisstílű ügyeskedőnek számító Manfred Weber »buksisimogatására« vágyott, akkor ezt a célt, legalábbis a nyilvános beszámolók szerint, egyáltalán nem érte el,

hiszen Weber »Romániát az európai útra visszaterelőkként« dicsérte meg a magyarellenes kijelentésekben élen járó Klaus Iohannis elnököt és »hűséges fegyverhordozóját«, Ludovic Orban kormányfőt – vélekedett az elemző. – Amennyiben csak ennyi történt az Európai Néppárt »távértekezletén«, akkor Kelemen Hunor és az RMDSZ óriási lehetőséget szalasztott el arra, hogy tisztázza ennek a politikai szervezetnek a PNL ismételt magyarellenes cselekedeteivel kapcsolatos álláspontját. Amennyiben mégis szóvá tette ezt a kérdést, akkor Kelemen Hunor adós az erre kapott válasszal.”

Pászkán hozzátette: ha viszont Kelemen Hunornak belpolitikai céljai is voltak ezzel a korai bejelentéssel, akkor ezek a célok nem nagyon világosak. Ugyanis ennek értelmében fel kell mondania az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei szervezete által megkötött helyi megállapodást a Szociáldemokrata Párttal (PSD) és a Pro Románia Párttal (PPR), amelyet korábban azzal magyaráztak, hogy a besztercei önálló magyar középiskola létrehozásának előmozdításához szükséges. Most viszont vagy a középiskola ügye vált hirtelen másodlagossá, és akkor kérdés, hogy mit kapnak/kaptak ezért cserébe, vagy a nagy »összeborulás« csak üres beszéd, és akkor szintén kérdés, hogy az egésznek mi értelme.

Idézet
Ráadásul Ludovic Orban nyilatkozataiból az valószínűsíthető, hogy a PNL az RMDSZ-t és a szinte elhanyagolható tömegnek számító Népi Mozgalom Pártot (PMP) csak arra akarja felhasználni, hogy megzsarolja a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), mellyel döcögősen alakulnak a helyhatósági választással kapcsolatos tárgyalások.

A választás utáni szövetségekről csak Ludovic Orban kormányfő beszélt, de ennek komolyságából sokat levon az, hogy határozottan kizárta a »kommunistákkal« (értsd: PSD-vel) való szövetkezést, miközben lassan már annyi PSD-s helyi és parlamenti képviselőt vettek át, hogy az RMDSZ-nek már szinte nem is kell majd döntenie, hogy a PNL-vel vagy a PSD-vel szövetkezzen… A fentiek alapján nem világos, hogy mit akart Kelemen Hunor ezzel a bejelentésével, és miért jó ez az RMDSZ-nek. A magyar közösségről nem is beszélve!” – hangsúlyozta a nagybányai születésű elemző.

Nem gondolja komolyan a PNL?

Lapunk kérdésére, hogyan látja lehetségesnek az együttműködést, hajlandó lenne-e a PNL félreállítani a legfőbb magyarellenes uszítókat, Rareș Bogdant és Florin Romant, illetve hogy milyen előnyökkel járhatna számára, illetve az RMDSZ számára a közös kormányzás, Pászkán Zsolt leszögezte: nem tartja valószínűnek, hogy a PNL komolyan gondolná a közös kormányzást az RMDSZ-szel. Illetve ha igen, akkor ennek súlyos ára lehet majd a magyar közösség számára.

„Klaus Iohannis és pártja egyelőre a kormányzás »beárazását« végzi, és ebben a folyamatban az RMDSZ-re és a PMP-re osztották ki a »balek« szerepét. Amennyiben a PNL nem szerepel annyira jól a parlamenti választáson, ahogy azt az elnök és a pártja most remélik, akkor úgyis az USR-rel kell majd koalícióra lépniük, és ebben az esetben az RMDSZ nem vagy nem nagyon számít majd. Amennyiben a PNL nagyon jól szerepel, akkor sem az USR-re, sem az RMDSZ-re nem lesz szüksége, de elképzelhető, hogy biztonsági tartalékként bevesz majd még egy-két pártot a koalícióba. Ebben az esetben ez elsősorban egy »leárazott« USR lesz, és nem az RMDSZ.

Idézet
Ezekben az esetekben a PNL-nek nem lesz oka háttérbe szorítani Rareş Bogdant és Florin Romant, mert ezek a sovén politikusok nem zavarják az USR-t.

Az RMDSZ csak abban az esetben kerülne helyzetbe, ha az USR elutasítaná a PNL által rá kiosztott »megtűrt« szerepet, vagyis ha nem kapna elég számú és fajsúlyú miniszteri tisztséget. De még ebben az esetben is kicsi lenne az esélye Rareş Bogdan és Florin Roman »kegyvesztésének«. Az RMDSZ számára mindenképpen fontos lenne a kormányzás, hiszen azt remélhetné, hogy néhány tisztséget szerezhetne a központi apparátusban. Ám a közösség szempontjából ennek csak akkor van, illetve lenne értelme, ha segítenék a közösségi érdekek érvényesítését. Erre viszont Klaus Iohannis elnöksége alatt meglehetősen korlátozott esély van” – világított rá a helyzetre az elemző.

Tovább erodálódhat az RMDSZ hitelessége

Lapunk felvetésére, hogy mennyire erodálhatja egy ilyen lépés az RMDSZ hitelességét a magyar választópolgárok körében, Pászkán kifejtette: az RMDSZ hitelességét az ássa alá leginkább, hogy Kelemen Hunor nem adott magyarázatot arra, hogy mi vezetett el Klaus Iohannis „kreténségének” és a PNL és a PSD magyarellenes összeborulásának bírálatától a mostani kormányzati „hitvallásig”.

„Ha Kelemen Hunor adós marad ezzel a magyarázattal, az akár távolmaradásra is késztetheti azokat a magyar szavazókat, akik nem tudnak ilyen gyorsan túllépni a »ionopot chivanoc, pészédén«, Klaus Iohannis magyarellenességén és a PNL-es politikusok, elsősorban Rareş Bogdan és Florin Roman magyarellenes uszításain” – ecsetelte lapunknak Pászkán Zsolt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 05., szombat

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta

Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Több száz új mentőautóval gyarapodik a flotta
2025. április 05., szombat

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC

A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.

Elnökválasztás: politikai hirdetéseket távolíttat el az online térből a BEC
2025. április 05., szombat

Raed Arafat: a polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező

A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.

Raed Arafat: a polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező
2025. április 05., szombat

Crin Antonescu biztos abban, hogy bejut az elnökválasztás második fordulójába

Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.

Crin Antonescu biztos abban, hogy bejut az elnökválasztás második fordulójába
2025. április 05., szombat

Káosz a szélsőséges AUR-ban: Târziu azt állítja, felfüggesztették tisztségéből, a párt cáfol

Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,

Káosz a szélsőséges AUR-ban: Târziu azt állítja, felfüggesztették tisztségéből, a párt cáfol
2025. április 05., szombat

Ciolacu elmondta, mikor lenne hajlandó lemondani a miniszterelnöki tisztségről

Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.

Ciolacu elmondta, mikor lenne hajlandó lemondani a miniszterelnöki tisztségről
2025. április 05., szombat

Ékszer, dohány, alkohol: 21 személy ellen rendeltek el kényszerintézkedést gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt

A román rendőrség szombati tájékoztatása szerint március 21. és április 3. között összesen 162 helyszínen tartottak házkutatást a hatóságok gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos ügyekben, és 54 825 166 lej értékben foglaltak le javakat.

Ékszer, dohány, alkohol: 21 személy ellen rendeltek el kényszerintézkedést gazdasági bűncselekmény gyanúja miatt
2025. április 05., szombat

Kocsmai színvonalú szájkaratéba bonyolódott Ciolacu és Băsescu 

A Facebookon esett egymásnak Marcel Ciolacu miniszterelnök és Traian Băsescu volt államfő, miután utóbbi egy bejegyzésben bírálta és lemondásra szólította a kormányfőt.

Kocsmai színvonalú szájkaratéba bonyolódott Ciolacu és Băsescu 
2025. április 04., péntek

Rendőrök TikTok-álprofiljaira figyelmeztet a belügyminisztérium

A belügyminisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy a TikTok-on rendőrök vagy rendvédelmi szervek hivatalos fiókjait imitáló hamis fiókok egész hálózata működik, amelyeket kifejezetten a felhasználók megtévesztésére és a hatóságok lejáratására terveztek.

Rendőrök TikTok-álprofiljaira figyelmeztet a belügyminisztérium
2025. április 04., péntek

Szappannal „mosnák tisztára” Ceauşescut, feljelentést tett a kommunizmus bűneit vizsgáló intézet

Feljelentést tett egy cég ellen A Kommunizmus Bűneit és a Román Száműzöttek Emlékét Vizsgáló Intézet (IICCMER), miután az egy Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátort népszerűsítő szappant dobott piacra.

Szappannal „mosnák tisztára” Ceauşescut, feljelentést tett a kommunizmus bűneit vizsgáló intézet