Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Jelentős mennyiségű időt, napi 4-6 órát tölt az interneten navigálva a romániai 16-17 évesek egyharmada (34 százalék), 14 százalékuk pedig még ennél is többet – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet felméréséből.
2024. február 06., 17:162024. február 06., 17:16
2024. február 06., 17:172024. február 06., 17:17
Az Internet a családban című kutatás eredményeit kedden, a biztonságos internet napja (február 5.) alkalmából mutatta be a szervezet. Gabriela Alexandrescu, a segélyszervezet romániai fiókjának vezérigazgatója szerint fel akarják hívni a figyelmet a digitális ismeretek, de ugyanakkor a gyermekek online védelmének fontosságára, emiatt idén a szülőkre is koncentrálnak – írta az Agerpres.
„Egy kis kutatást is végeztünk, hogy megtudjuk, mit tudnak a szülők arról, mit csinálnak a gyerekeik az interneten, és milyen eszközeink vannak arra, hogy segítsük a szülőket abban, hogy minél közelebb legyenek a gyerekeikhez” – fejtette ki Alexandrescu.
A tanulmányból kiderül, hogy a videótartalmak követése az 5 év alatti gyermekek körében a legmagasabb, 80 százalék körüli, a serdülőknél pedig 50 százalékra csökken. A korral együtt jelentősen nő a közösségi média – főként az Instagram és Whatsup – használatának gyakorlata; a serdülők 86 százaléka használja ezeket, a TikTokot pedig mintegy 70 százalékuk. „A 16-17 éves kamaszok egyharmada (34 százalék) jelentős mennyiségű időt, napi 4-6 órát tölt az interneten navigálva, 14 százalékuk pedig még 6 óránál is többet” – derül ki a tanulmányból.
A szülők 59 százaléka attól is tart, hogy gyermekeik internetes bűncselekmények áldozatai lehetnek. A Mentsük meg a Gyermekeket szervezet a szülők rendelkezésére bocsátja a Biztonságban van-e gyermeke az interneten? című útmutatót, amelynek célja, hogy segítsen nekik jobban megérteni az online veszélyeket, és tanácsokat adjon, hogyan avatkozhatnak közbe veszélyeztetettség esetén, és mi módon támogathatják gyermekeiket.
„A mai digitális világban közös felelősségünk, hogy gyermekeink biztonságban legyenek az interneten. Alapvető fontosságú, hogy a hatóságok megadják a szükséges támogatást, hogy a szülők jól tájékozottak legyenek, és hogy együtt dolgozzunk az online visszaélések felszámolásán” – hangsúlyozta Gabriela Alexandrescu. Az eseményen részt vevő kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter, Bogdan Ivan szerint elsősorban a szülők, utánuk pedig a tanárok felelősek azért, ahogyan a gyerekek és fiatalok a közösségi hálózatokat használják. A miniszter kifejtette, ezért örül a segélyszervezet szülőket is megszólító kezdeményezésének. Hangsúlyozta: ez az útmutató nem vádol, nem felelősöket, hanem megoldásokat keres.
A rendezvényen jelen volt az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozóirodájának (FBI) egy szakértője is, aki szerint nagyon jó együttműködésük van a romániai rendőrséggel és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészséggel (DIICOT) is. Erik Urban szerint az FBI-on belül van egy központi osztály, amely a gyerekek kizsákmányolásának felderítésével foglalkozik. A szakértő elmondása szerint az egyik jelenlegi legnagyobb fenyegetés, aminek a gyerekek és fiatalok ki vannak téve az online térben,
A Mentsük meg a Gyermekeket felkérést intézett a pedagógusokhoz, hogy február folyamán tartsanak tájékoztató foglalkozásokat az osztályokban a gyermekeket az interneten fenyegető főbb kockázatokról. Ehhez anyagokat ingyenesen elérhetnek a www.oradenet.ro honlapon.
Se szeri, se száma a közösségi oldalakon a gyalázkodó üzeneteknek, az emberi méltóságot sértő bejegyzéseknek. A hazai bíróságokon ugrásszerűen megnőtt a becsületsértési perek száma, országszerte sok ezer bírósági eljárás van folyamatban.
A romániai háztartások 85,7 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 3,6 százalékkal több a 2022-ben jegyzett aránynál.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
szóljon hozzá!