Fotó: Dattalion.com
Emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával hivatalból vizsgálatot indított a bukaresti katonai ügyészség az Ukrajna elleni orosz invázióval és a szomszédos országban zajló katonai műveletek román állampolgárokat érintő következményeivel összefüggésben.
2022. július 11., 15:112022. július 11., 15:11
2022. július 11., 15:262022. július 11., 15:26
A legfőbb ügyészség hétfői közleményében rámutat, az Oroszország által február 24-én indított katonai támadás „széles körű és szisztematikus”, a katonai célpontok mellett civil célpontok ellen is irányul, hiszen a rendelkezésre álló adatok szerint iskolákat, kórházakat, kereskedelmi központokat is bombáztak, ami közvetlenül érinti Ukrajna polgári lakosságát.
Ugyanakkor az orosz támadás okozta pszichés trauma következtében civilek milliói hagyták el Ukrajna területét és váltak menekültekké – idézi a román vádhatóság megállapításait az Agerpres hírügynökség. Az ügyészség hangsúlyozza, hogy a büntetőeljárási törvénykönyv 10. cikke szerint a román büntetőjog a külföldi állampolgár által román állampolgár ellen külföldön elkövetett bűncselekményekre is alkalmazandó, beleértve a román állampolgársággal is rendelkező ukrán állampolgárokat is. Megjegyzendő, hogy a bukaresti katonai ügyészségnek a mai napig nem sikerült véglegesítenie a büntetőeljárást az 1989-es romániai forradalom ügyében, a dossziét a legfelsőbb bíróság 2021 novemberében visszaküldte a nyomozó hatóságnak.
A bukaresti kormány – Nicolae Ciucă miniszterelnök révén – idén márciusban emberiesség elleni bűncselekménynek minősítette Oroszország Ukrajna ellen indított háborúját, és háborús bűnöknek minősítette az orosz hadsereg polgári lakosságot érintő támadásait. Karim Khan, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze ugyancsak márciusban bejelentette, hogy vizsgálatot indít az Ukrajnában elkövetett esetleges háborús vagy emberiesség elleni bűncselekmények ügyében.
Európai parlamenti képviselők ugyanakkor nemzetközi törvényszék létrehozását javasolják az ukrajnai háborúban elkövetett háborús bűncselekmények kivizsgálására. Az uniós törvényhozás májusi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás értelmében az Ukrajna elleni agresszió során elkövetett bűntettek miatt az orosz politikai vezetőket, katonai parancsnokokat, valamint szövetségeseiket a létrehozandó különleges törvényszék bírái elé kell állítani . Az állásfoglalásban az is szerepel, hogy a vizsgálatoknak és az azokat követő büntetőeljárásoknak az orosz fegyveres erők háborús bűnökben részt vett teljes személyzetére és a kormányalkalmazottakra is ki kell terjednie.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!