Tisztázták. Nicolae Ciucă liberális és Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök, kormányfő
Fotó: Haáz Vince
Marcel Ciolacu kormányfő bejelentette, hogy sikerült tisztázni az új nyugdíjtörvény tervezetének valamennyi részletét – beleértve a finanszírozási forrásokat is – a koalíció vezetőinek hétfő esti tanácskozásán.
2023. november 13., 19:452023. november 13., 19:45
2023. november 13., 20:002023. november 13., 20:00
A miniszterelnök közösségi oldalán posztolt bejegyzése szerint a jogszabályjavaslatot mindkét kormányzó alakulat – a román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – támogatja, így semmilyen akadálya nincs a parlamenti elfogadásának. Ugyanakkor arról is döntöttek a koalícióban, hogy mielőbb benyújtanak egy újabb tervezetet a parlamentbe az adócsalás visszaszorításáról és a költségvetési bevételek növeléséről.
Az egyeztetések célja a jövő évi költségvetés tervezetének előkészítése. A megállapodás létrejöttét megerősítette közösségi oldalán Nicolae Ciucă PNL-elnök is. Bejegyzése szerint a koalíciós tanácskozáson szorgalmazta, hogy az egészségügyi és az oktatási tárca élvezzen elsőbbséget az egyes minisztériumok költségvetéséről szóló tárgyalásokon, és következő napokban el is kezdődnek erről az egyeztetések.
Ciucă beszámolója szerint a koalíció ülésén a liberálisok ragaszkodtak ahhoz, hogy a jövő évi költségvetés írja elő a közberuházások folytatását, és a források elosztásakor élvezzenek prioritást a különböző országos fejlesztési programok, köztük az önkormányzatoknak szóló Anghel Saligny program.
Marcel Boloş pénzügyminiszter (PNL) egyébként hétfőn nem adott konkrét választ arra a kérdésre, hogy honnan teremti elő a kormány az új nyugdíjtörvény végrehajtásához szükséges pluszforrásokat. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy „rendkívül komoly” elemzést igényel a jogszabály költségvetési vonzata. Elmondta, a Világbank becslései szerint a jogszabály alkalmazásával jövőre 30 milliárd lejjel nőnek a nyugdíjkiadások, és ezt a pénzt nagyon rövid idő alatt kell majd előteremteni. Boloş hozzátette, a kormány az új nyugdíjtörvény parlamenti elfogadása után dönt a jogszabály „fenntartható alkalmazásához” szükséges intézkedésekről.
A kormány által csütörtökön jóváhagyott új nyugdíjtörvény szerint több mint 4,7 millió személy nyugdíját számolják újra egy új képlet mentén. A jogszabályjavaslat a parlamentbe kerül megvitatásra és elfogadásra.
Egyébként a bukaresti felsőház házbizottsága hétfőn úgy döntött, hogy a szenátusi szakbizottságok kedden véleményezik az új nyugdíjtörvény tervezetét, majd ugyanaznap 17 órakor kezdődő ülésén a plénum is szavaz róla. A gyorsított eljárás során – amelyet az ellenzéki pártok elleneznek – a döntéshozó kamaraként eljáró képviselőház várhatóan még a héten napirendre tűzi a jogszabályt.
A Ciolacu-kormány csütörtökön hagyta jóvá az új nyugdíjtörvény tervezetét. A jogszabályjavaslat szerint 2024. január elsejétől 13,8 százalékkal 1785 lejről 2032 lejre nő a nyugdíjpont értéke, 2024. szeptember elsejétől pedig ismét nőni fognak a nyugdíjak az új képlet szerinti újraszámolás nyomán.
A tervezet azt is előírja, hogy a nyugdíjjogosultságot legalább 15 év járulékfizetés után lehet megszerezni, de ebbe az időszakba nem számítják bele a nem járulékfizetéses időszakokat (egyetemi tanulmányok, katonai szolgálat, betegszabadság, munkanélküliség, kitoloncolás, börtön vagy politikai fogva tartás ideje). Ugyanakkor a nők nyugdíjkorhatára 2035-ig fokozatosan eléri a férfiakét, és 65 év lesz.
Koalíciós botrányt okozott a bukaresti kormánykoalíció két pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közt a kormány által bejelentett nyugdíjemelés ügye.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!