Marcel Ciolacu szerint kormánya „igazságot szolgáltat” a nyugdíjasoknak
Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Koalíciós botrányt okozott a bukaresti kormánykoalíció két pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) közt a kormány által bejelentett nyugdíjemelés ügye. A Marcel Ciolacu vezette kormány végül hosszas vitákat követően, csütörtökön este fogadta el a jogszabályt, miközben a pénzügyminisztérium a költségvetési hiány megugrására figyelmeztet.
2023. november 09., 13:582023. november 09., 13:58
2023. november 09., 22:432023. november 09., 22:43
A liberálisok úgy értékelték, hogy a munkaügyi miniszter által szerdán bejelentett 40 százalékos emelés túlságosan nagy terhet róna a jövő évi költségvetésre, a szociáldemokraták szerint azonban koalíciós partnerük eltúlozta a büdzsére rótt teher mértékét. A vita miatt el kellett halasztani az eredetileg délre tervezett kormányülést is.
A nézeteltérést Nicolae Ciucă, a PNL elnöke, korábbi miniszterelnök kijelentése robbantotta ki, aki arról beszélt reggel, hogy tisztázni kell a nyugdíjtörvény kérését, miután a tervezett emelés 55,6 milliárd lejes terhet róna a jövő évi büdzsére. Ciucă emlékeztetett: Simona Bucura-Oprescu PSD-s munkaügyi miniszter beszélt arról, hogy az emelés ennyibe kerülne, miközben a PNL-s irányítású pénzügyi tárca más eredményekre jutott, és leszögezte:
A PNL elnöke – aki a vita rendezése érdekében ellátogatott a kormánypalotába – rámutatott: konkrét adatokon alapuló, fenntartható emelésre van szükség. „A pénzügyminisztérium addig nem hagyja jóvá az emelés tervét, amíg nem tisztázzuk a finanszírozási forrásokat” – szögezte le Ciucă.
Ciolacu: ha a nyugdíjasokról van szó, nincs olyan, hogy „nem tudom”
Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön este közösségi oldalán bejelentette, hogy kormánya elfogadta a nyugdíjtörvényt. „Nem létezik »nem akarom» vagy »nem tudom», amikor a nyugdíjasokról van szó. Ez a kormány igazságot szolgáltat számukra!” – írta bejegyzésében a szociáldemokrata kormányfő. A Marcel Boloș vezette pénzügyminisztérium egyébként különvéleményt fűzött a jogszabályhoz adott hozzájárulásához. Ebben a tárca arra figyelmeztetett, hogy a nyugdíjtörvény gyakorlatba ültetése esetén nem lehet tartani a román hiánycélt, és a költségvetési deficit 6,1 százalékos lesz 2024-ben. Jövőre ugyanis a román össztermék (GDP) 0,6 százalékának megfelelő 10 milliárd lejes többletköltséggel jár az időskori juttatások tervezett megemelése, 2025-ben 33,1 (a GDP 1,8 százaléka), 2026-ban 35 (a GDP 1,7 százaléka), míg 2027-ben 36,3 milliárd lejjel (a GDP 1,8 százaléka) növekszik a ráfordítás. A nyugdíjtörvényt a parlamentnek is meg kell szavaznia.
Az újságíróknak arra a felvetésére, hogy a Világbank számításai szerint a nyugdíjak jövő szeptemberre előirányzott újraszámolásának költségvetési vonzata 55,6 milliárd lej lesz, a jelenlegi törvény idei alkalmazásához pedig 30 milliárd lejre van szükség, Ciucă kijelentette: „Ezt szeretnénk tisztázni, hogy mindenki megértette-e: különböző számokról beszélünk.
Azzal kapcsolatban, hogy a munkaügyi miniszter szerint az inflációhoz igazításuk és az újraszámolásuk után 40 százalékkal fognak emelkedni a nyugdíjak, Ciucă kijelentette: nem akar olyan ígéretekkel a választók elé állni, amelyeknek nincs pénzügyi fedezete. Kérdésre válaszolva leszögezte: jövőre „lehetetlen” lesz biztosítani a nyugdíjak újraszámolásához szükséges 55,6 milliárd lejt.
PSD-s források ugyanakkor a G4Media portálnak úgy nyilatkoztak: a nyugdíjemelés valójában nem 55,6, csupán 30 milliárd lejt emészt fel.
Sajtóértesülések szerint egyébként Marcel Ciolacu miniszterelnök a liberálisokkal folytatott egyeztetések során leszögezte: vagy jóváhagyja Marcel Boloș pénzügyminiszter az emelést, vagy felmenti a tisztségéből. Az információk szerint Boloș elvileg hajlott volna a tervezet jóváhagyására, azonban csakis azzal a megjegyzéssel, hogy a nyugdíjak indexálása az állami bevételek növekedése és az adók begyűjtésének mértéke függvényében történjen.
Fotó: Gov.ro
A liberálisok végül beadták a derekukat, és 13 óra után Boloș rábólintott az új nyugdíjtörvényre. Ezt követően csütörtökön délután a Gazdasági és Szociális Tanácsnak is véleményeznie kell a tervezetet. A több órás késéssel elkezdődött kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök kijelentette, hogy az új nyugdíjtörvény hatályon kívül helyezi a nyugdíjkiadásokat a GDP 9,4 százalékára korlátozó előírást. Hangsúlyozta, jövőre nem lesznek adóemelések, de szükség lesz az adóbehajtás hatékonyságának növelésére.
Emlékeztetett arra, hogy a jogszabályjavaslat szerint jövőre kétszer is emelkedni fognak a nyugdíjak: január elsejétől a juttatásokat a tavalyi inflációhoz igazítják, szeptember elsejétől pedig újraszámolják, „felszámolva a súlyos igazságtalanságokat”, a nők és férfiak, illetve a különböző törvények alapján nyugdíjazott személyek közötti egyenlőtlenségeket. A miniszterelnök közölte azt is, hogy az új nyugdíjtörvény hatályon kívül helyezi azt az előírást, amelyik a GDP 9,4 százalékára korlátozza a nyugdíjkiadásokat. Ezt szerinte azok vezették be, akik azt akarták, hogy „2070-ig ne emelkedjenek a romániai nyugdíjak”.
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter szerint a kormány várhatóan november 9-án hagyja jóvá az új nyugdíjtörvény tervezetét, amit a parlamentnek november 20-ig el kellene fogadnia.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Andrei Țărnea, a külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
szóljon hozzá!