Fotó: Facebook/Pfizer
Az Európai Unióban Comirnaty márkanéven forgalomba hozott védőoltás 16 évnél idősebb személyeknél alkalmazható, biztonságosságát és hatásosságát ugyanis ennél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.
2020. december 28., 09:002020. december 28., 09:00
2020. december 28., 10:272020. december 28., 10:27
Az amerikai Pfizer és a német BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyagot az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) – gyorsított eljárás nyomán – december 21-én ajánlotta forgalmazásra, a döntés az oltóanyag egyéves feltételes alkalmazásához adta meg a zöld jelzést. A forgalomba hozatalt hivatalosan az Európai Bizottság engedélyezte még aznap.
Az Európai Gyógyszerügynökség által közzétett leírás és alkalmazási útmutató szerint amint az oltóanyag a szervezetbe jut, annak bizonyos sejtjei az mRNS elnevezésű molekula utasításait követve ideiglenesen előállítják a tüskefehérjét. A beoltott személy immunrendszere ezt a fehérjét idegenként azonosítja, és antitesteket termel ellene, illetve aktiválja a T-sejteket (fehérvérsejt), hogy támadják meg a fehérjét.
Ha a beoltott személy később kapcsolatba kerül a SARS-CoV-2 vírussal, immunrendszere felismeri azt, és készen fog állni arra, hogy megvédje a szervezetet vele szemben. A fő vizsgálat azt mutatta, hogy a vakcina 95 százalékos hatásossággal rendelkezik. A klinikai vizsgálatok során nem jelentkeztek további mellékhatások azoknál a személyeknél, akik előzőleg átestek a Covid19-fertőzésen, mielőtt Comirnaty-t kaptak. Mivel a vakcina nem a vírust tartalmazza az immunitást kiváltásához, így nem okozhat COVID-19-betegséget.
Jelenleg különben nem ismert, mennyi ideig nyújt védettséget a koronavírus elleni vakcina, annak leírása szerint a klinikai vizsgálatban beoltott személyeket két évig figyelemmel fogják kísérni, hogy további adatokat gyűjthessenek a védettség időtartamával kapcsolatban. Azt sem tudják a védőoltás kifejlesztői, hogy a beoltott személyek milyen mértékben hordozhatják és terjeszthetik a vírust. A legyengült immunrendszerű személyekre vonatkozóan is korlátozott adatok állnak rendelkezésre.
Fotó: Mónus Márton/MTI
„Bár előfordulhat, hogy a legyengült immunrendszerű személyek nem reagálnak annyira jól a vakcinára, ebben a vonatkozásban nem merültek fel különösebb biztonságossági aggályok. Az immunkompromittált személyek mindazonáltal beolthatók, mivel nagyobb mértékben ki lehetnek téve a Covid19-fertőzés kockázatának” – olvasható a betegtájékoztatóban.
A vakcina terhes nőknél való alkalmazására vonatkozó döntést az előnyök és kockázatok mérlegelését követően egy egészségügyi szakemberrel szorosan együttműködve kell meghozni; bár nem állnak rendelkezésre a szoptatással kapcsolatos vizsgálatok, ebből a szempontból nem várható kockázat a védőoltás használati utasítása szerint. Mint minden védőoltásnál, a Comirnaty-val végzett vakcináció esetében is előfordulhat, hogy az nem véd meg minden beoltott személyt; lehetséges, hogy az oltottak nem lesznek teljesen védettek a vakcina második adagját követő 7. napig.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
Egy 14 éves lány elleni nemi erőszak, szexuális bántalmazás és szexuális visszaélés gyanújával vett őrizetbe kedden a bukaresti rendőrség egy angoltanárt.
szóljon hozzá!