Több országban is megrohanták a gyógyszertárakat jódért az esetleges sugárzás miatt aggódók
Fotó: Jakab Mónika
Megrohamozta a patikákat jódért a romániai lakosság, miután a múlt héten bejelentették, hogy az ukrajnai előrenyomulás során az orosz hadsereg elfoglalta a csernobili atomerőművet. A nukleáris sugárzástól való félelem pedig tovább nőtt, miután péntekre virradóra tűz ütött ki az ország délkeleti részén fekvő Zaporizzsjai területen található atomerőműnél, majd az is orosz kézre került.
2022. március 04., 11:552022. március 04., 11:55
A jód tabletta iránti kereslet látványos megnövekedése nyomán a román egészségügyi minisztérium figyelmeztetést adott ki, amelyben leszögezte,
az egészségügyi minisztérium pedig az Országos Közegészségügyi Intézet ajánlásainak megfelelően biztosítja a készleteket” – áll a közleményben.
Kitérnek arra is, hogy az Antibiotice Rt. biztosítja a szükséges jódtabletta-mennyiséget, amelyet az állami tartalékalapért felelős hatóság őriz.
– igyekezett mindenkit megnyugtatni az egészségügyi minisztérium.
Nem csak romániai jelenség a jód iránti kereslet megnövekedése amúgy, hasonló „patikaostromokról” számolt be a belga, a finn és a holland sajtó is, és Magyarországról is érkeztek hasonló hírek.
Nagy riadalommal indult az Ukrajnában zajló háború kilencedik napja, miután péntek hajnalban arról szóltak a híradások, hogy tűz ütött ki az ország délkeleti részén fekvő Zaporizzsjai területen található atomerőműnél az orosz csapatok támadását követően.
Orosz légideszantosok teljes ellenőrzésük alá vonták a csernobili atomerőmű körüli területet – jelentette ki Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője pénteken Moszkvában.
A hatóságok jelenleg nem észlelnek emelkedett radioaktivitást Romániában azt követően, hogy péntek hajnalban az orosz fegyveres erők tüzet nyitottak egy délkelet-ukrajnai atomerőműre – közölte pénteken délelőtt Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!