Hétfői ülésén az alkotmánybíróság az első elnökválasztási forduló eredményeinek hitelesítését is megvitatja
Fotó: László Ildikó
Az Állandó Választási Hatóság elnöke azt mondta hétfőn, hogy tudomása szerint nem hozott jelentős változást az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámolása.
2024. december 02., 15:342024. december 02., 15:34
A Digi 24-nek nyilatkozó Toni Greblă emlékeztetett, hogy ő az Állandó Választási Hatóságot (AEP) képviseli, a szavazatok újraszámolása pedig a Központi Választási Iroda (BEC) és a megyei választási irodák feladata volt. A következő órákban a BEC továbbítja a szavazatok újraszámolásának összesített eredményeit az alkotmánybírósághoz, majd várhatóan nyilvánosságra is hozzák ezeket – magyarázta az Agerpres szerint. Hozzátette,
Az alkotmánybíróság hétfőn 17 órától vitatja meg Cristian Terheş beadványát, amelyben az államelnökjelölt az első elnökválasztási forduló eredményeinek érvénytelenítését kérte.
Csütörtökön az alkotmánybíróság az első fordulóban leadott szavazatok újraszámolását kérte a Központi Választási Irodától. Közleménye szerint Cristian Vasile Terheş beadványának elemzése után a testület egyöntetűen döntött az újraszámolás elrendeléséről.
Hétfői ülésén az alkotmánybíróság az első elnökválasztási forduló eredményeinek hitelesítését is megvitatja.
A december 8-ra tervezett második elnökválasztási fordulót megelőző választási kampánynak november 29-én kellett volna elkezdődnie.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!