Szabad belépést biztosít Romániába az átoltottság, de az erről szóló igazoláson a második oltás időpontjának is szerepelnie kell
Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Késik az oltási igazolásokat kölcsönösen elismerő magyar–román megállapodás, így továbbra is akadályokba ütközik a két ország közötti átjárás. Egyes korábbi beszámolókkal ellentétben ugyanakkor a román hatóságok csak az oltóhelyeken kapott igazolást fogadják el a Magyarországról érkező magyar állampolgároktól, a védettségről szóló kártyát nem.
2021. május 18., 08:122021. május 18., 08:12
Nem fogadják el a román határőrök a Romániába belépni kívánó magyar állampolgároktól az úgynevezett védettségi igazolványt, azaz azt a plasztikkártyát, amely azt hivatott igazolni, hogy annak tulajdonosa legalább egy védőoltást kapott a koronavírus ellen Magyarországon, vagy az utóbbi három hónapon belül átesett a fertőzésen.
Az országos határrendészet nagyváradi területi kirendeltsége lapunk megkeresésére elküldte a kormány idén februári határozatát, melyben egyebek mellett a karanténmentes beutazás feltételeiről is döntött. Eszerint
Szabad belépést biztosít az átoltottság is, de az erről szóló igazoláson a második oltás időpontjának szerepelni kell, mivel csak az ezt követő tizedik naptól váltja ki a határátlépést követő karantént.
A magyar konzuli szolgálat honlapján is az áll, hogy Romániában csak az oltási igazolást fogadják el (azt a papírt, amit az oltóhelyen kap az oltásra jelentkező), a védettségi igazolványt, tehát a plasztikkártyát nem.
– áll továbbá a konzuli tájékoztatóban.
A fordítás megkövetelésével kapcsolatban viszont egymásnak ellentmondó tapasztalatokról számoltak be a magyar–román határon átlépők. Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság ügyeletese a Krónika megkeresésére hétfőn azt mondta, a román határőr akár magyarországi kollégája segítségét is kérheti a magyar nyelvű igazolás ellenőrzésekor.
A kormányhatározatban egyébként nem szerepel az oltási igazolás angol vagy más nyelvű fordításának kötelezettsége. Lapunknak több, az elmúlt napokban Magyarországról Romániába beutazó magyar állampolgár elmondta, hogy a román határrendészet munkatársai beérték az anyaországi hatóságok által kibocsátott magyar nyelvű oltási igazolással, magyarországi sajtóhírek szerint ugyanakkor szombaton egy meg nem nevezett határátkelőnél azt közölte a román határőr, hogy
Bár korábban Magyarország és Horvátország megegyezett az oltási igazolások kölcsönös elfogadásáról, a horvát határőrök sem tartják elegendőnek a magyar védettségi plasztikkártyát.
Menczer Tamás, a Külügyminisztérium tájékoztatásért felelős államtitkára néhány nappal ezelőtt közölte:
Tehát Románia – Horvátországhoz hasonlóan – az általa sárga besorolással minősített államokból (ilyen Magyarország is) érkezők esetében csak akkor alkalmazza a 14 napos karantén alóli felmentést, ha a belépni szándékozók megkapták mindkét adag oltást, és a második dózis után eltelt legalább tíz nap, vagy ha 72 órásnál nem régebbi negatív RT-PCR-tesztet mutatnak fel a határon. A Romániában oltást kapott személyek számára az oltóhelyeken kiállított igazolás karanténmentes belépést biztosít az országba, a második oltástól számított tizedik napot követően.
Ez lényegesen megkönnyítené a Magyarországra való belépést, hiszen jelenleg a magyar hatóságok nem fogadják el a romániai oltási igazolásokat a határ átlépésekor.
Korábban Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes lapunknak azt mondta, napokon belül megszülethet az egyezség. Florin Cîțu román kormányfő nyitottságának adott hangot a megállapodással kapcsolatban. Hétfőn rákérdeztünk az RMDSZ-nél, miért húzódik az egyezség megkötése. „Egyelőre nincs több információnk ahhoz képest, amit korábban elmondtunk. Amint tudunk valamivel többet, jelentkezünk” – közölték a szövetségnél.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!