MiG-ek helyett F–16-osok?

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Negyvennyolc F–16-os harci repülőgépet kíván eladni Romániának az Egyesült Államok. A tervbe vett üzletről helyi idő szerint hétfőn tájékoztatta a washingtoni védelmi minisztérium a törvényhozást. Az ügylet jelentős kiadást jelentene Bukarest számára, a közel ötven vadászgépért ugyanis mintegy 4,5 milliárd dollárt kellene fizetnie.

Balogh Levente

Balogh Levente

2008. május 21., 00:002008. május 21., 00:00

A washingtoni védelmi tárca illetékes hivatalának közleménye szerint a Lockheed Martin-cég gyártotta 48 gépből álló kontingens felét új F–16C/D Block 50/52-es modellek teszik ki. A másik felét pedig használt F–16C/D Block 25-ös gépekből állítják össze, amelyeket korszerűsítenek majd. A washingtoni közlemény szerint ez a leosztás lehetővé teszi Románia számára, hogy biztosítsa saját légterének védelmét, valamint azt is, hogy részt vegyen a NATO misszióiban. A tranzakció keretében egyébként várhatóan hajtóműveket, radarokat, kommunikációs, navigációs és célkövető rendszereket, valamint elektronikus hadászati és védelmi berendezéseket is vásárol a román védelmi minisztérium. Az előzetesen bejelentett ütemterv értelmében Románia 2010 végéig szeretné lecserélni MiG–21-es harci gépeit.

Egyes értesülések szerint a román kormány közel egy éve kezdett titkos tárgyalásokat az Egyesült Államokkal arról, hogy az ország vadászgépállományát az amerikai gyártmányú repülőkkel frissítenék föl. Ez azért figyelemre méltó fejlemény, mert a bukaresti vezetés eredetileg nyilvános közbeszerzési pályázatot hirdetett a légierő MiG–21-es gépeinek lecserélésére, és öt cég – SAAB, Dassault Aviation, Eurofighter, Boeing – jelezte is részvételi szándékát a tenderen.

A legnagyobb érdeklődést a svéd SAAB mutatta, a cég már jelezte, hogy amenynyiben Bukarest az általa gyártott Gripen vadászgépek mellett döntene, ellentételezésként fontolóra veszi a craiovai repülőgépgyár megvásárlását. Corneliu Dobriţoiu, a román védelmi minisztérium államtitkára az elmúlt héten úgy nyilatkozott, a Legfelsőbb Védelmi Tanács feladata lesz eldönteni, hogy a légierő számára beszerzendő 48 vadászgép gyártóját versenytárgyalás vagy „kompetitív dialógus” keretében választják ki. Az államtitkár szerint a döntésnek év végéig meg kell születnie. Teodor Meleşcanu védelmi miniszter tavaly szeptemberben úgy nyilatkozott: a győztest öt versengő jelölt közül választják majd ki. A tárcavezető szerint azon cég mellett döntenek, amelyik a legjobb gépeket képes szállítani a lehető legalacsonyabb áron.

Titkos megegyezés?

Egyes források szerint a Washingtonnal kötendő üzletről a bukaresti NATO-csúcs ideje alatt egyezett meg George W. Bush amerikai elnök és Traian Băsescu államfő. A román védelmi minisztériumból származó információk szerint az üzletet a Pentagon és Washington által ilyen esetekben alkalmazott Foreign Military Sales program keretében bonyolíthatják, amely kormányközi tárgyalásokat feltételez. A Krónika kérdésére Toró T. Tibor, a bukaresti képviselőház védelmi bizottságának tagja elmondta: néhány hónappal ezelőtt tartották meg azt a bizottsági meghallgatást, amelyen a jelentkező cégek ismertették ajánlatukat. „Azóta csend van az ügy körül, de számomra a NATO-csúcs utáni hírekből, amelyekben kiszivárgott információk alapján arról volt szó, hogy Bush és Băsescu tárgyalásának ez volt az egyik legfontosabb eleme, egyértelműnek tűnt, hogy az amerikai ajánlat lesz a befutó. Az ilyen döntések meghozatalában ugyanis politikai, biztonságpolitikai szempontok is közrejátszanak” – mutatott rá a képviselő. Így – bár a végleges döntés valószínűleg a parlamenté lesz, az ügylet hordereje ugyanis megköveteli, hogy külön jogszabályban rögzítsék a vásárlás tényét – , Toró szerint a stratégiai döntés már megszületett, bár a svéd ajánlat olcsóbb volt, mint az amerikai.

Az egyébként már korábban is fölmerült, hogy Bukarest F–16-osokat vásárol, ám az eredeti elképzelések szerint használt vadászgépekkel újították volna föl a légierőt. A kormány 2005-ben Izraellel vette föl a kapcsolatot, és mintegy 150 millió dollár értékben kívánt használt F–16A és F–16B típusú gépeket vásárolni a zsidó államtól. A tervek szerint az ügyletet lebonyolító izraeli Elbit Systems vállalta volna a gépek korszerűsítését és karbantartását, ez a cég ugyanis korábban már részt vett a román légierő MiG–21-es gépeinek felújításában. Az ügylet azonban – annak ellenére, hogy Washington is rábólintott – kútba esett, így a bukaresti illetékesek egy évvel később Belgiummal kezdtek tárgyalásokat, ugyancsak használt gépek vásárlásáról, ám végül ezt a lehetőséget is ejtették. Toró T. Tibor szerint most megtörténhet, hogy a 24 használt F–16-os gépet mégiscsak Izraeltől vásárolja meg Románia.

A román légierő fő erejét egyébként jelenleg mintegy száz szovjet gyártmányú, felújított MiG–21-es vadászgép képezi, ám ezeket minél hamarabb le kell cserélni, mivel nem felelnek meg a NATO követelményeinek. Hasonló a helyzet mintegy tucatnyi MiG–29-essel is, amelyeket korábban szintén föl kívántak újítani, a katonai szövetség előírásainak megfelelően, ám végül a kivonásuk mellett döntöttek.

Szövetségesi gesztus?

Mint ismeretes, a NATO-hoz az elmúlt évtizedben csatlakozott, volt kommunista tagállamok jelentős részében döntöttek új vadászgépek vásárlásáról. Magyarországon a svéd Gripeneket választották, azok korszerűségére és kedvezőbb árára hivatkozva. Utólag azonban fölmerült a gyanú, hogy a tranzakció szabálytalan körülmények között zajlott, és vizsgálat indult az ügylet kiderítésére. Az amerikai gyártmányú gépek melletti román döntés – amennyiben valóban beigazolódnak az ezzel kapcsolatos értesülések – annak a jele lehet, hogy Bukarest kitart a Traian Băsescu államfő által meghirdetett szoros szövetségi viszony mellett Washingtonnal – amelyet az elnök a „Washington–London–Bukarest-tengely” névvel illetett –, és ezzel is az Egyesült Államok kedvében akar járni. A tegnap nyilvánosságra került esetleges tranzakció kapcsán amerikai szakportálokon megkérdőjelezték, hogy az országnak valóban szüksége lenne a 48 F–16-osra. A Wired internetes portál kommentárja szerint nem várható, hogy Washington valaha is arra kérné Bukarestet, vadászgépekkel is vegyen részt valamely NATO-hadműveletben, az ország légterének védelmét pedig a NATO alapdokumentuma értelmében a jobban felszerelt, gazdagabb szövetségesek is képesek ellátni.

B. L


Harci Sólyom: a legsikeresebb harcászati vadászbombázó

Az F–16 Fighting Falcon (Harci Sólyom) negyedik generációs, egy hajtóműves vadászbombázó repülőgép, amelyet az Amerikai Egyesült Államokban a General Dynamics fejlesztett ki, jelenleg a cégegyesülések után a Lockheed Martin gyártja. Eredetileg könnyű nappali vadászgépnek tervezték, azonban a mikroelektronika fejlődése folyamatosan tette lehetővé egyre fejlettebb fegyverek és berendezések integrációját, így napjainkban szinte minden fegyverfajtát bevethet, napszaktól és időjárástól függetlenül. Kategóriájának legsikeresebb repülőgépe, a legyártott gépek darabszáma a jelenlegi megrendelésekkel együtt eléri a 4300 darabot. 1974-től kezdték el gyártani, az amerikai légierőben 1978-tól állt szolgálatba. Az F–16A, C és E egy, az F–16B, D és F típus kétszemélyes. Egy új vadászgép alapára mintegy 19 millió dollár. Maximális sebessége 2,5 Mach, azaz valamivel több, mint a hangsebesség kétszerese. Hatótávolsága 2020 kilométer. A 24 üzemeltető országból 14 adott fel összesen 52 alkalommal utánrendelést, Egyiptom például összesen hatszor, Izrael ötször rendelt a repülőgépből. Gyártási költségeinek csökkentése érdekében a repülőgép számos alkatrésze csereszabatos más típusokéval, hajtóműve megegyezik az F–15 Eagle típuson alkalmazottal. Bár a fő megrendelő USAF, azaz az amerikai légerő már nem rendel a repülőgépből, az gyártásban marad legalább 2008-ig, de valószínűleg 2011-ig is. Utódja az F–35 Lightning II lesz. A repülőgéppel 71 igazolt légi győzelmet értek el.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Megérte a győzelem: Nicușor Dan jóval többet keres majd államfőként, mint főpolgármesterként

A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.

Megérte a győzelem: Nicușor Dan jóval többet keres majd államfőként, mint főpolgármesterként
2025. május 21., szerda

A Vasgárda egykori vezetőjétől idézett, kiterjesztheti a Călin Georgescu elleni eljárását a főügyészség

A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.

A Vasgárda egykori vezetőjétől idézett, kiterjesztheti a Călin Georgescu elleni eljárását a főügyészség
2025. május 21., szerda

Hat személyt vettek őrizetbe a hamis papírokkal szerzett szociális juttatások ügyében

Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.

Hat személyt vettek őrizetbe a hamis papírokkal szerzett szociális juttatások ügyében
2025. május 21., szerda

Nicușor Dan továbbra is azt szeretné, ha a négy Nyugat-barát párt alakítana kormányt

Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.

Nicușor Dan továbbra is azt szeretné, ha a négy Nyugat-barát párt alakítana kormányt
2025. május 21., szerda

Egyszerre hat képviselő hagyta ott a szélsőséges Fiatal Emberek Pártját

A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.

Egyszerre hat képviselő hagyta ott a szélsőséges Fiatal Emberek Pártját
2025. május 21., szerda

Benyújtotta az elnökválasztás eredménye elleni óvást Simion, akit keményen bírálnak a Dan választóinak címzett fenyegetései miatt

Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmányb&a

Benyújtotta az elnökválasztás eredménye elleni óvást Simion, akit keményen bírálnak a Dan választóinak címzett fenyegetései miatt
2025. május 21., szerda

Kelemen figyelmeztet: álhír, hogy házi őrizetben vagyok, csalók élnek vissza a nevemmel

A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kelemen figyelmeztet: álhír, hogy házi őrizetben vagyok, csalók élnek vissza a nevemmel
2025. május 20., kedd

Simion voksturizmusról, halottak szavazásáról beszél és megtámadja a választási eredményt

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.

Simion voksturizmusról, halottak szavazásáról beszél és megtámadja a választási eredményt
2025. május 20., kedd

Elemző a Krónikának: nem racionális szavazás volt, hanem dühödt elutasítás

Nicușor Dan a mozgósításnak és annak a félelemnek betudhatóan nyerte meg az államfőválasztást, amit George Simion keltett az emberekben – állapította meg a Krónikának Cristian Pîrvulescu politológus.

Elemző a Krónikának: nem racionális szavazás volt, hanem dühödt elutasítás
2025. május 20., kedd

Kormányban? Ellenzékben? Lavíroznak az immár Grindeanu irányította román szocdemek

Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu.

Kormányban? Ellenzékben? Lavíroznak az immár Grindeanu irányította román szocdemek