Mezőségi birkanyáj karámban. Az állategészségügyi hatóság szerint a tél beállta előtt minden korlátozó intézkedést megszüntetnek
Fotó: Makkay József
Hamarosan lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis, jelenleg az utolsó gócpontok felszámolása zajlik az országban. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket, és helyreáll az élőállatexport is.
2024. október 15., 14:032024. október 15., 14:03
A vége felé tart a juh- és kecsketenyésztők körében nagy riadalmat keltő, állatról állatra terjedő vírusos betegség, a pestis felszámolása Romániában. Az állategészségügyi hatóság szigorú intézkedéseinek köszönhetően az idén augusztusban tomboló fertőzés terjedését három hónap alatt sikerült megállítani, miközben visszafogott ütemben ugyan, de a konstancai kikötőben fenntartották az élőállat-kivitelt.
Dr. Csutak Nagy László, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság alelnöke a Krónikának elmondta, hogy jelenleg az utolsó fertőző gócpontok felszámolása történik az országban.
– fogalmazott a Krónikának a bukaresti hatóság alelnöke.
A hatósági állatorvos nem tart attól, hogy az állatszállításra vonatkozó korlátozások feloldásával a fertőzés újra felütné a fejét az országban. Ha nincs beteg állat, akkor nincs honnan terjedjen a fertőzés, így a láncolat véget ér – mutat rá a szakember.
Az elmúlt három hónapban az élőállat-kivitel részlegesen megszenvedte a vírus pusztításait az ország délkeleti megyéiben és a Bánságban. Magyarország, Horvátország és Szerbia elsőként állította le a romániai élőállat-behozatalt, az arab országok azonban teszteléshez kötötték a tőlünk érkező bárányok kereskedelmét. Az utóbbi hónapban az európai országok újra engedélyezték a romániai juhexportot, és lassan visszatér a normális kerékvágásba az arab országokkal is a korábban olajozottan működő kereskedelem.
A kis kérődzők pestisével legfertőzöttebb Tulcea megye utolsó 17 gócpontját is felszámolta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal, országosan csak Temes megyében maradt néhány fertőzött juhállomány.
,,A bukaresti állategészségügyi hatóság képviselői a napokban tárgyalnak Marokkóban az élőállat-kivitel újraindításáról. Jordánia mellett Marokkó az egyik legfontosabb felvevőpiaca a romániai juhágazatnak.
– mutatott rá portálunknak a hatóság alelnöke.
Spanyolország után a romániai juhágazat ma a második legnagyobb Európában, a legelőn nevelkedett állatok húsa azonban a legjobb minőségű az Európai Unióban, így a romániai élőállat-export számos célország számára vált fontossá. A hazai bárányok iránti nemzetközi igény növekedését mutatja az árak folyamatos emelkedése az elmúlt öt esztendőben, ami sok gazda számára ismét vonzóvá teszi a juhászatot.
,,A tízmillió élő állatot számláló romániai juhágazat fő bevételi forrása az élőállat-kereskedelem, az exporttevékenység. A korábbi évtizedekben jó pénzt hozó gyapjúértékesítés gyakorlatilag felszámolódott, és egyre nagyobb gondot okoz a tej hasznosítása is. Az élelmiszer-feldolgozó iparnak változatlanul szüksége volna juhtejre, de egyre kevesebb a fejéshez értő és azt vállaló juhász, emiatt ma már kevés juhos gazda foglalkozik tejértékesítéssel, illetve tejfeldolgozással” – foglalta össze a juhászat bevételi forrásait, valamint nehézségeit az állatorvos.
Rákérdeztünk az élelmiszer-biztonsági szabályok betartásával kapcsolatos gondokra is, ami sok gazda számára nehéz ügy, amennyiben helyben szeretné hasznosítani a vágóállatot, illetve saját farmján dolgozná fel a juh-, vagy kecsketejet, és azt értékesítené.
Idén már könnyebben és gyorsabban engedélyezték a farmon belüli vágópontok kialakítását, ahol a gazda a minimális élelmiszer-biztonsági szabályok betartása mellett levághatja és értékesítheti a saját állományából származó bárányokat és gidákat, illetve a juhokat és kecskéket.
,,Az állategészségügyi hatóság a juhászatok helyi tejfeldolgozását is támogatja, a juhtejből készülő termékekre nagy a kereslet a hazai piacon. Könnyítettünk a szükséges engedélyeztetési eljárás folyamatán, a gazdák könnyebben boldogulnak a hatósággal fenntartott kapcsolatukban.
– mutatott rá portálunknak a bukaresti magyar szakember.
Dr. Csutak Nagy László szerint a vírusjárvány miatti intézkedések feszültséghez vezettek a juhtartó gazdák és a hatóságok között, de ezt mára sikerült feloldani Dobrudzsában és a Bánságban egyaránt. A szakember hozzátette, az állategészségügyi hatóság határozott és kemény fellépésének köszönhető a kór terjedésének gyors leállítása, amit a gazdák is megértettek és elfogadtak.
Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!