Fotó: Makkay József
Az állategészségügyi hatóság kemény fellépésének köszönhetően az utóbbi két hétben nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
2024. augusztus 21., 19:042024. augusztus 21., 19:04
2024. augusztus 22., 07:252024. augusztus 22., 07:25
Jó hír, hogy az elmúlt két hétben nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis. Az Országos Állategészségügyi Hatóság (ANSVSA) friss adatai szerint továbbra is négy megye határain belül észlelték a a juh- és kecskeállományokat megtámadó kis kérődzök pestisét. Eddig összesen 232 927 beteg állatot vettek nyilvántartásba. A legfertőzöttebb megye Tulcea, itt 212 973 vírusfertőzött állatot tartanak nyilván 49 gócpontban, és 10 faluban. Konstanca megyében a korábbi kettőről kilencre nőtt a megbetegedett állományok száma összesen hat településen.
Ialomița megyében is egyetlen településen észlelték a kórt, az 589 állatot számláló megbetegedett juhállományt a szakhatóság emberei elaltatták.
A kis kérődzők pestisének terjedését az Állategészségügyi Hatóság kemény fellépésének köszönhetően sikerült kordában tartani. Az ANSVSA tájékoztatása szerint továbbra is korlátozzák az élő állatok mozgását az ország területén: a forgalmazók csak speciális állatorvosi engedéllyel szállíthatnak juhokat vagy kecskéket, miután helyben elvégezték a szükséges vírusteszteket.
Jelenleg akadozva ugyan – hosszas tesztelést követően –, de folytatódik a konstancai kikötőből az élőállat-kivitel Jordániába és Szaúd-Arábiába, az európai országok egyelőre nem fogadnak élőállat-importot Romániából. Az Állategészségügyi Hatóság tájékoztatója szerint újrakezdik a tárgyalásokat minden olyan országgal, ahova 2024 júniusáig bárányokat exportáltak Romániából, hogy a fertőzésmentes térségekből újraindulhasson az export.
Több mint 230 ezer birka betegedett meg az elmúlt időszakban juhpestisben, a legnagyobb mérvű fertőzést Tulcea megyében jelezték. Erdélyben egyetlen gazdaságban, egy Temes megyei juhfarmon tesztelték a juhállományra végzetes betegséget.
Közben kiderült, hogy a juh- és a kecskepestis ellen Törökországban van megelőző védőoltás, viszont a Juh- és kecsketenyésztők Országos Egyesületének (Moldoovis) elnöke, Ionică Nechifor szerint ezt azért nem lehet alkalmazni, mert az oltás bevezetését követően három évig Románia nem exportálhatna élő állatot, ami az ágazat felszámolódásához vezetne.
Ionică Nechifor szerint az utóbbi években megerősödött romániai juhászatot csak úgy lehet megmenteni, ha az Állategészségügyi Hatóság keményen fellép a pestis terjedése ellen, és nemzetközi tárgyalások nyomán eléri, hogy a ,,tiszta” országrészekből élő állatot lehessen exportálni.
Románia ettől a héttől európai országokba gyakorlatilag már nem exportálhat élő bárányt, az arab államok pedig csak szélesebb körű tesztekkel fogadják a hazai szállítmányokat. Az állategészségügyi hatóság drasztikus intézkedésekre készül.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!