A jogszabály olyan előírásokat is tartalmaz, amely az RMDSZ és a jobbközép ellenzék szerint ellehetetleníti az egyesületek és alapítványok működését
Fotó: Cdep.ro
A szavazás megismétlése után elfogadta a képviselőház szerdán a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről szóló törvénytervezetet.
2018. október 24., 15:592018. október 24., 15:59
2018. október 24., 17:342018. október 24., 17:34
A plénum szerdai ülésén kétszer bocsátották szavazásra a törvényjavaslatot. Először az elfogadásához szükséges 165 helyett csak 163 támogató voksot kapott az indítvány. A Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője, Daniel Suciu azonban kérte a szavazás megismétlését, arra hivatkozva, hogy a teremben ülő több kollégájának voksa nem jelent meg a kijelzőn az összesítéskor. A második szavazáson végül 170 támogató és 70 ellenszavazattal elfogadták a tervezetet. Az ellenzék máris bejelentette: alkotmányossági óvást emel az eljárás ellen.
A jogszabály a pénzmosás elleni európai irányelvet hivatott beépíteni a romániai joggyakorlatba, ám olyan előírásokat is tartalmaz, amely az RMDSZ és a jobbközép ellenzék szerint ellehetetleníti az egyesületek és alapítványok működését. A megszavazott javaslat többek között előírja, hogy a különféle egyesületeknek és alapítványoknak kötelező módon be kell jelenteniük az illetékes állami intézményeknek a támogatások haszonélvezőit. Az alsóház jogi bizottsága által hétfőn elfogadott módosító javaslat értelmében kivételt képeznek e kötelezettség alól a Nemzeti Kisebbségek Tanácsának tagszervezetei – beleértve az RMDSZ-t.
A kormánykoalícióval más esetekben együttműködő RMDSZ-t az is a tervezet ellen fordította, hogy a Szociáldemokrata Párt megpróbálta „lekenyerezni” a parlamenti képviselettel rendelkező kisebbségi szervezeteket – köztük az RMDSZ-t is –, kivonva őket a többi civil szervezetre érvényes előírás hatálya alól. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elégedetlenségének adott hangot a törvénytervezettel kapcsolatos szavazás miatt, amelyet a szövetség képviselői nem szavaztak meg.
„Disznóság volt megismételni a szavazást. Ez az eljárás nem fogadható el, nagy hiba volt. A képviselők szavaztak, és a törvény nem ment át. Nem lehet, hogy tíz perc múlva felébredsz, és azt mondod, szavazzunk még egyszer. Valóban a határon volt, 163 voks volt és 165-re lett volna szükség. De elfogadhatatlan addig ismételni a szavazást, amíg megvan a kellő szavazatszám” – nyilatkozta Kelemen, hozzátéve, ezzel ismét bebizonyosodott, hogy a koalíciós pártok „nem függnek az RMDSZ szavazataitól”.
A szövetségi elnök azt mondta, amennyiben az ellenzéki pártok megtámadják a jogszabályt az alkotmánybíróságon, a beadvány tartalmának függvényében az RMDSZ is támogathatja azt. Közben Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök a témáról nyilatkozva cáfolta, hogy az RMDSZ-es képviselők voksaiért cserében szavazták meg a kisebbségi szervezeteknek kedvező módosító javaslatot. A képviselőház döntő fórumként szavazott a jogszabályról.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, a párt államfőjelöltje leszögezte: nem fogadja el, hogy „egy csepp román vér is folyjon ukrán földön”.
Ha ő lenne az államfő, megfontolná az alkotmánymódosító népszavazást – jelentette ki a függetlenként induló szélsőjobboldali elnökjelölt, Călin Georgescu szerdán este.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe.
A szerdán megalakult koalíció célja a politikai stabilitás és az ország európai pályájának biztosítása, ugyanakkor a legionárius, szélsőséges ideológiák terjesztőinek elszigetelése – nyilatkozta szerda este az Agerpresnek Kelemen Hunor.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerda este bejelentette, hogy Elena Lasconit támogatja az elnökválasztás második fordulójában.
A Központi Választási Iroda szerdán hivatalosan bejelentette, hogy hét politikai párt érte el a parlamentbe jutáshoz szükséges választási küszöböt.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei vádat emeltek egy kolumbiai állampolgár ellen, aki az ügyészek szerint egy oroszországi személy felbujtására fel akart robbantani romániai stratégiai jelentőségű célpontokat.
Európa-párti koalíciót kötött a parlamentben a PNL, a PSD, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciója.
A Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács szerdán közölte, hogy a Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyik képviselőjelöltje, Marian Rizea a kommunista rezsim titkosszolgálatának tisztje volt.
Nagyon gyorsan lebukott Călin Georgescu, a függetlenként az elnökválasztás második fordulójába jutott szélsőjobboldali jelölt, miután kedden este egy élő műsorban azt állította: nincs köze a fasiszta legionárius mozgalomhoz.
szóljon hozzá!