Fotó: Rostás Szabolcs
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az a határozat, amely december 14-étől további 30 nappal meghosszabbítja a veszélyhelyzetet Románia területén. Érvényben maradnak a kijárási és gyülekezési korlátozások, vagyis szilveszter éjszakára sem oldották fel a 23-órától 5 óráig tartó kijárási tilalmat.
2020. december 11., 20:382020. december 11., 20:38
2020. december 11., 20:552020. december 11., 20:55
A kormány pénteki ülésén döntött a veszélyhelyzet meghosszabbításról, írta az Agerpres. A határozatot az országos katasztrófavédelmi bizottság javaslatára fogadta el a kabinet. A következő 30 napban az eddigi rendelkezések maradnak érvényben, amelyeket kiegészítettek a sífelvonókon alkalmazandó szabályokkal. Ez utóbbira vonatkozóan közös rendeletet bocsát ki az egészségügyi és a gazdasági minisztérium.
Közterületen – zárt térben és a szabadban is – mindenütt kötelező védőmaszkot viselni, tilos magánünnepségeket, társas összejöveteleket tartani, hat embernél több nem gyülekezhet az utcán, az üzleteknek legkésőbb 21 órakor be kell zárniuk, éjszaka 23 és 5 óra között pedig országos kijárási tilalom van érvényben. Az egyedüli újdonság, hogy a síközpontokban működő zárt légterű felvonóknál az utaslétszám nem haladhatja meg a jármű kapacitásának felét.
Az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) csütörtöki ülésén úgy döntött, hogy javasolja a veszélyhelyzet további 30 napos meghosszabbítását december 14-ei hatállyal. Raed Arafat, a testület vezetője közölte, tilosak a „több száz vagy több ezer ember részvételével szervezett utcai szilveszteri ünnepségek.”
A vendéglők, mozik, színházak, koncerttermek működését továbbra is a helyi hatóságok korlátozzák az újabb (az utolsó 14 napon diagnosztizált) fertőzések lakossághoz viszonyított aránya függvényében. Ha a fertőzési ráta nem éri el 1,5 ezreléket, akkor a férőhelyek 50 százalékával, ha pedig 1,5 és 3 ezrelék között van, akkor kapacitásuk 30 százalékával működhetnek, de legkésőbb 23 órakor be kell zárniuk. A 3 ezrelék feletti fertőzési rátájú településeken a vendéglátóhelyeket nem szabad kinyitni, kivételt a szállodák és panziók éttermei képeznek, amelyek csak az ott elszállásolt vendégeket szolgálhatják ki. A vásárcsarnokok nyitva lesznek, de szigorítják a távolságtartás, maszkviselés ellenőrzését.
Nicolae Ciucă ügyvivő miniszterelnök a pénteki kormányülés elején cáfolta azokat az álhíreket, amelyek szerint a román kormány – a tavaszi rendkívüli állapot után – újabb országos zárlatra készülne. Hozzátette: igaz, hogy országos összesítésben egyenletessé vált a járvány terjedési üteme, de továbbra is vannak helyi gócok, 35 település vesztegzár alatt van, a fővárosban pedig aggasztóan emelkedik a fertőzések üteme. Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár a kormányülés elején megerősítette: növekszik a nyomás a bukaresti korházakon, ezért a következő időszakban is szükség lesz súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek áthelyezésére az ország más térségeinek kórházaiba.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!